ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чи можуть собаки виявити COVID-19 за допомогою нюху?

Велика Епоха
Чи можуть собаки виявити COVID-19 за допомогою нюху?


У боротьбі з пандемією коронавірусу собаки можуть незабаром опинитися на передовій.

Дослідники з Великобританії вважають, що вони можуть навчити собак виявляти COVID-19. Собаки з надчутливим нюхом можуть визначити пацієнта, у якого є захворювання, навіть якщо у нього немає ніяких симптомів.

Дослідники з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини (LSHTM), працюючи разом з організацією Medical Detection Dogs і Даремським університетом, готують команду собак, яка допоможе швидко діагностувати вірус.

«Ми не знаємо, чи має COVID-19 специфічний запах, але ми знаємо, що інші респіраторні захворювання змінюють запах людського тіла, тому є ймовірність, що те ж саме відбувається і у випадку з цим вірусом. Якщо це так, то собаки зможуть його виявити», — говорить Джеймс Логан, голова департаменту з контролю захворювань із LSHTM.

«Зараз ми вивчаємо, як безпечно отримати запах вірусу у пацієнтів і надати його собакам», — розповідає д-р Клер Гест, генеральний директор і співзасновник компанії Medical Detection Dogs.

«Мета полягає в тому, щоб собаки могли дослідити будь-яку людину (включно з тими, у кого немає симптомів) і допомогли нам визначити, чи потрібно їй проходити тестування. Це буде швидка, ефективна і неінвазивна перевірка, яка зменшить необхідність проведення медичного тестування. Таким чином, обмежені медичні ресурси будуть використовуватися тільки там, де вони дійсно необхідні», — пояснює д-р Клер Гест.

Сила собачого носа

Спеціально навчених собак тренують виявляти різні стани, від раку до хвороби Паркінсона. Їхні носи ідеально підходять для таких завдань. У собак близько 300 мільйонів нюхових рецепторних клітин у носі, тоді як у людей їх лише 5 мільйонів.

Собак навчають визначати COVID-19 так само, як їх вчать «полювати» і на інші хвороби. Вони нюхають зразки в навчальній кімнаті і попереджають своїх тренерів, якщо виявили вірус. Дослідники говорять, що собак можна навчити розпізнавати зміни температури шкіри, тому є ймовірність, що вони зможуть визначити людину з високою температурою. Потім діагноз можна буде підтвердити медичним тестом.

Собаки повинні мати дуже гострий нюх, щоб виконувати такі завдання.

«У нас є чотири або п'ять собак, які вже готові приступити до тренувань, — говорить Джеймс Логан. — Якби нам вдалося задіяти їх протягом місяця або двох, ми могли б обстежити, можливо, від 4000 до 5000 осіб на день».

Команда очікує, що навчання обійдеться приблизно в 1,2 мільйона доларів США. Станом на 8 квітня в рамках краудфандінгу було зібрано близько 3800 доларів для підтримки проекту. Вони сподіваються підготувати собак за наступні шість-вісім тижнів.

Собаки не будуть безпосередньо контактувати з людьми, їм потрібно буде лише вдихати повітря біля них. Фахівці з інфекційних захворювань і представники організацій із захисту здоров'я людей і тварин згодні з тим, що немає ніяких доказів того, що домашні тварини передають вірус людям. Було декілька випадків, коли у собак, кішки і тигра знайшли COVID-19, але дослідники вважають, що ці тварини заразилися вірусом від людей.

«Якщо дослідження буде успішним, ми зможемо використовувати собак, які виявлятимуть COVID-19, в аеропортах наприкінці епідемії, щоб швидко ідентифікувати людей, які переносять вірус, — говорить професор Стів Ліндсі з Даремського університету. — Це допоможе запобігти повторному сплеску хвороби після того, як ми візьмемо під контроль поточну епідемію».

Читайте далі:

Домашні тварини здатні передбачати наші хвороби, говорять дослідження

Як літні собаки і ветерани допомагають один одному

Три собаки допомагають засадити ліс, що вигорів внаслідок пожежі в Чилі

Створено експрес-тест на COVID-19, який видає результат за 12 хвилин

У Китаї стурбовані безсимптомними пацієнтами з COVID-19, які поширюють вірус далі

Метью Макконахі і його дружина Каміла Алвес Макконахі пожертвують 80 000 масок