Неділя, Лип 3, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Власник ферми в Орегоні (США) використовує лазери для боротьби з пташиним лихом (ВІДЕО)

Неділя, 20 вересня 2020 року

Для фермерів пернаті створіння є справжнім лихом: вони викльовують посіви, поїдають злаки і ягоди, а також знищують зібраний урожай. Щоб віднадити птахів від ділянки, люди використовують різні, як сучасні, так і перевірені часом, пристосування. Але чи всі вони ефективні?

Власник ферми в Орегоні (США) знайшов незвичайний спосіб боротьби з птахами, що поїдають врожай. Він почав відлякувати їх лазерами.

Джастін Медурі вирощує на своїй фермі чорницю. Щороку він втрачав чверть врожаю і $ 100 тис. Через птахів, які прилітали і скльовували ягоди. Штат Орегон, в якому багато землевласників вирощують чорницю, в минулому році втратив через них $ 11 млн.

Погодьтеся, витратити багато годин і матеріалів на створення відлякувача (або ж грошей на його покупку), а потім виявити, що він не працює — зовсім невесело. Тому варто розібратися, які опудала дійсно можуть налякати птахів, а які — страшні тільки на перший погляд.

1. Нерухомі опудала

Опудало

Багато хто знайомий із цим стародавнім методом боротьби з пернатими — опудалом. Найчастіше воно являє собою споруджену з підручних засобів фігуру людини: наприклад, вбрану в костюм і капелюх жердину. Але птахи бояться такого опудала тільки на початку. Виявивши, що ця «людина» не рухається і взагалі не виявляє жодного бажання завдати їм шкоди, через декілька днів пернаті спокійнісінько повертаються на поле. А деякі з них навіть можуть облюбувати опудало замість сідала.

Штучні сови

Ще один нерухомий вид відлякувачів — фігурки хижаків, часто сов. Вони зазвичай зроблені з пластику або інших матеріалів і зовні нагадують справжнє опудало. Проблема та ж: вони не можуть рухатися, і шкідники рано чи пізно звикають до такого аксесуару на городі або в саду.

Намальовані очі

Великі намальовані очі хижаків працюють досить ефективно разом з іншими відлякувачами — наприклад, рухомими або відбиваючими світло.

2. Шумові відлякувачі

Трещотки

Деякі фермери використовують на полях різні пристосування для створення шуму. Для цього вони підвішують до опудала дзвіночки або встановлюють спеціальні «шумілки» — наприклад, вітрячки. Недолік таких відлякувачів у тому, що вони дратують не тільки птахів, а й людину, а також у тому, що звук від них не настільки страшний, щоб перешкодити птахам підлетіти і поцупити їжу.

Акустичний пристрій

Такі акустичні відлякувачі досить ефективні на великих площах: вони відтворюють запис криків хижаків або пташиних сигналів тривоги. Мінус таких пристроїв у тому, що вони можуть подразнювати і слух людини.

Ультразвук

Хоча людське вухо не сприймає ультразвук, деякі люди через високочастотні коливання можуть відчувати дискомфорт і нездужання. Існують сучасні ультразвукові відлякувачі: їхня перевага в тому, що вони можуть розміщуватися на висоті і тому не впливають на людей.

Пропанові гармати

Цей газовий пристрій відтворює гучний звук пострілу і вважається одним із найефективніших способів відлякування птахів.

3. Рухомі предмети

Ключ до ефективного відлякування птахів — це рух!

У якості динамічних опудал використовуються повітряні змії, які за формою нагадують хижих птахів. Їх можна зробити власноруч або придбати в магазині. Однак за безвітряної погоди вони малоефективні. Існують також фігурки з рухомими елементами (наприклад, опудало сови з рухомими крилами).

Популярний у західних країнах відлякувач — танцюючий надувний чоловічок — так званий «аеромен».

4. Сяючі елементи

Інколи для відлякування птахів застосовуються лазерні установки.

Чимало городників розвішує на ділянках відбивачі — різні предмети, що відбивають світло.

У категорію світлових пристроїв також можна віднести оптичний відлякувач на основі гелю. Хоча для людини протиприсадний гель виглядає як статичний неосвітлений об’єкт, птахи, які більш чутливі до ультрафіолетового випромінювання, сприймають його як вогонь. Окрім того, гель діє на нюх, смакові рецептори і тактильні відчуття птахів.

Опудало, гель чи повітряний змій?

На жаль, іноді буває, що відлякувач ефективно діє на певний вид птахів, а інші види до нього абсолютно байдужі. Тому сказати однозначно, який засіб найефективніший, не можна. До прикладу, один фермер благополучно застосовує спосіб із шумовою вертушкою, а інший скаржиться, що на його ділянці вона абсолютно не допомагає врятувати урожай від крилатих загарбників.

Тому кожному доводиться перевіряти придатність різних видів відлякувачів методом проб і помилок. Можна лише сказати, що використовувати статичні опудала слід тільки в комбінації з іншими елементами (рухомими або такими, що випромінюють світло). А часто застосовувати дратівливі засоби для відлякування (звуки або лазер) поблизу людського житла точно не варто — вам, так і вашим сусідам, таке навряд чи сподобається.

Читайте далі:

Що небезпечного у феєрверках та як вони впливають на наше здоров'я

Нескінченний урожай: зелень, яку можна зрізати і знову вирощувати

Ворони допоможуть збирати недопалки з міських вулиць — стартап із Нідерландів