• Що небезпечного у феєрверках та як вони впливають на наше здоров'я

  • П'ятниця, 28 грудня 2018 року

Яскраві іскри і фонтан вогнів феєрверків радують та захоплюють глядачів. Однак речовини, що входять до складу піротехнічних сумішей, не досить безпечні — їхню шкідливість було доведено декількома науковими дослідженнями.

Під час запуску феєрверку в повітрі розсіюються частки різних хімічних речовин, потім вони просочуються у ґрунт і забруднюють воду. Багато з них токсичні для людей — є канцерогенними чи такими, що порушують гормональний баланс. Не варто забувати і про дим, який потрапляє в легені, а також про частки пластику та іншого сміття, яке залишається після запуску феєрверків.

Хоча подібного роду шоу відбуваються не часто, їхній вплив на здоров'я людини незмінний. Токсичні суміші поступово забруднюють водойми, землю та повітря, а деякі з піротехнічних хімічних речовин залишаються в довкіллі, не руйнуючись. Окрім того, шум і гуркіт феєрверків завдають шкоди представникам тваринного світу. Дикі або домашні птахи і тварини відчувають сильний стрес, можуть дезорієнтуватися та поранитися, внаслідок чого гинуть.

Які речовини містяться у феєрверках

Перхлорати та макрочастки

Щоб феєрверки та інша піротехніка загорілися, потрібно щось легкозаймисте — зазвичай це суміш деревного вугілля та сірчаного палива. Також потрібен інгредієнт, який зможе ввести кисень для прискорення вибуху, — наприклад, нітрат калію. Ці три хімікати при змішуванні перетворюються на порох, і, коли його запалює іскра, нітрат калію подає у вогонь кисень, що дозволяє швидко розпалити деревне вугілля.

Для більшої ефективності нітрат калію часто замінюється перхлоратами. Це сімейство хімічних речовин, у будові яких є атом хлору, пов'язаний із чотирма атомами кисню. Особливо часто в піротехнічній промисловості використовуються два типи окислювача — перхлорат калію і перхлорат амонію.

У досить високих дозах перхлорати обмежують здатність щитовидної залози засвоювати йод із кровотоку, що може призвести до гіпотиреозу. Щитовидна залоза потребує йоду, щоб виробляти гормони, які контролюють різні функції організму. У людей, у яких замало цих гормонів, може розвинутися широкий спектр розладів. Особливо небезпечний гіпотиреоз для дитячого організму, оскільки гормони щитовидної залози мають вирішальне значення для нормального росту.

Під час досліджень було доведено, що перхлорати викликають рак щитовидної залози у щурів і мишей, однак, як вважають учені, на організм людини ці речовини впливають меншою мірою. Низькі дози перхлоратів зазвичай не шкодять здоровим дорослим: у добровольців, які приймали по 35 мг протягом 14 днів або 3 мг протягом шести місяців, проблем, пов'язаних зі щитовидною залозою, не виникло.

Теоретично вважається, що всі небезпечні речовини у феєрверках повинні згоряти в небі, перш ніж впадуть на землю. Однак дослідження води озера Оклахома у 2007 році показало, що рівень перхлоратів збільшився більш ніж у 1000 разів порівняно з базовим значенням протягом 14 годин після піротехнічного шоу. Максимальна концентрація становила 44,2 мкг (менше 1 мг на літр). Це дослідження стало доказом того, що перхлорати із феєрверків дійсно потрапляють у водойми.

Під час дослідження, проведеного Департаментом охорони навколишнього середовища штату Массачусетс, було виявлено рівень перхлоратів до 62 мкг на літр у восьми свердловинах поруч із місцем, де часто запалюють феєрверки.

Представник EPA Скіп Андерсон попереджає, що під час цих досліджень не вивчався зв'язок небезпечних речовин із наслідками для здоров'я. Проте, за його словами, їхні висновки припускають, що деякі перхлорати у феєрверках не згоряють і, отже, можуть залишитися в навколишньому середовищі.

Дим від спаленого вугілля та сірчаного палива містить тверді частинки, які можуть потрапити в легені, що є безпосередньою загрозою для людей з астмою або хімічною чутливістю. Було доведено, що тривалий вплив на людину аналогічних частинок із дизельних вихлопів викликає рак легенів.

Перевага використання перхлоратів у тому, що вони, швидше за все, не становлять довгострокової загрози. Частинки перхлоратів розсіюються протягом декількох днів або тижнів після шоу. На жаль, цього не скажеш про деякі інші хімічні речовини, які є у феєрверках.

Металеві сполуки

Феєрверки містять важкі метали та інші небезпечні речовини. Ще не до кінця вивчено, як важкі метали впливають на навколишнє середовище, проте добре відомо про їх негативний вплив на організм людини.

Стронцій (червоний колір): цей м'який сріблясто-жовтий метал стає червоним при горінні і реагує як із повітрям, так і з водою. Деякі сполуки стронцію розчиняються у воді, а інші можуть проникати глибоко у ґрунт і ґрунтові води. Хоча невелика кількість стронцію, як було доведено, не впливає на здоров'я людини, цей метал може бути небезпечним у високих дозах. Особливу загрозу нерадіоактивний стронцій становить здоров'ю дітей, оскільки він порушує ріст кісток.

Алюміній (білий колір): алюміній є найбільш розповсюдженим металом у земній корі та одним із найпоширеніших матеріалів, тому уникнути його впливу практично неможливо. Їжа, вода, повітря та ґрунт містять деяку кількість алюмінію — у середньому кожна доросла людина щодня з'їдає близько 7–9 мг цього сріблясто-білого металу. У такій кількості він безпечний, але вищі концентрації можуть негативно впливати на мозок і легені. Люди і тварини, які зазнали впливу великої кількості алюмінію, погано справляються із розумовими та фізичними завданнями, а результати деяких досліджень дозволяють припустити, що тривалий вплив алюмінію може викликати хворобу Альцгеймера.

Мідь (синій колір): синіх відтінків феєрверкам надають сполуки міді. Вони не дуже токсичні самі по собі, однак під час згоряння перхлоратів у феєрверках відбувається утворення діоксинів. Діоксини — небезпечні хімічні речовини, які не зустрічаються у природі та є небажаними побічними продуктами певних хімічних реакцій. Найбільш помітним ефектом впливу діоксину на здоров'я є хлоракне — важке шкірне захворювання, що характеризується акнеподібними ураженнями шкіри обличчя та верхньої частини тіла. Всесвітня організація охорони здоров'я відносить діоксин до канцерогенів, окрім того було доведено, що він порушує вироблення гормонів і метаболізм глюкози.

Барій (зелений колір): цей елемент накопичується у рибі та інших водних організмах, а потім, просуваючись вгору харчовим ланцюгом, потрапляє в їжу людини. Сріблясто-білий метал природним чином пов'язується з іншими елементами, утворюючи безліч різних сполук. Хоча жодна з них не визначена як канцерогенна, їхній підвищений вміст у питній воді може викликати проблеми із шлунково-кишковим трактом і м'язову слабкість. Серед симптомів можна виділити блювоту, діарею, проблеми з диханням, зміни артеріального тиску, оніміння обличчя, загальну м'язову слабкість і судоми. Вплив барію у великих кількостях може викликати порушення серцевого ритму, параліч і навіть привести до летального кінця. Вчені також вважають, що барій здатний заміняти кальцій у кістках.

Рубідій (фіолетовий колір): цей м'який сріблястий метал є одним із найпоширеніших елементів на Землі. Він горить фіолетовим кольором, плавиться до стану рідини за температури 40С та реагує із водою. Вважається, що рубідій не завдає серйозної шкоди довкіллю, проте він може викликати подразнення шкіри, а також помірно токсичний при потраплянні в організм.

Кадмій (різні кольори): цей мінерал використовується для отримання широкого спектру кольорів у феєрверках. Він є канцерогеном для людини; вдихання великої кількості кадмію може серйозно пошкодити легені, а вживання всередину — викликати біль у шлунку, блювоту та діарею. Тривала дія може призвести до захворювання нирок, пошкодження легенів і крихкості кісток. Рослини, риба та інші тварини поглинають кадмій із навколишнього середовища: це означає, що викинуті у воду залишки від феєрверків, потрапляючи у харчовий ланцюг, стануть їжею для людини.

Альтернатива феєрверкам

Найкраща екологічно чиста альтернатива феєрверкам — це відмовитися від їхнього використання. У свята можна провести час в інший спосіб, нічого не підриваючи та не підпалюючи: відпочити на природі, піти на концерт або просто побути вдома із сім'єю.

А за необхідності створити барвисте шоу із вогнями в небі можна і без запуску небезпечних хімічних речовин у повітря — для цього застосовують, наприклад, лазери.

Читайте далі:

Китайські іграшки: привіт із тюрми?

Повітряні кулі — таке ж небезпечне сміття, як і пластикові пакети або конфетті

Як зняти стрес, не завдаючи шкоди довкіллю

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...