ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Норвегії виник загальнонаціональний дефіцит сміття (ВІДЕО)

Велика Епоха

У 2013 році Норвегія зіткнулася з унікальним явищем: загальнонаціональний дефіцит сміття. Сьогодні у цій країні переробляється близько 97% пластикових пляшок, що є завидним показником для багатьох країн, які не знають, як впоратися з надлишком сміття.

У Норвегії виник загальнонаціональний дефіцит сміття (ВІДЕО)

Як і шведи, норвежці, схоже, виявилися занадто старанними в переробці побутових відходів. Їхня гарна звичка призвела до того, що в Осло майже вичерпалося паливо для постачання сміттєспалювальних установок, що виробляють енергію для обігріву будинків у столиці та навколо неї. (Не дивлячись на те, що сміттєспалювальні заводи не є абсолютно екологічно безпечними, спалювання сміття краще за спалювання викопного палива, до того ж воно зменшує навантаження на звалища).

Директор департаменту утилізації відходів у Осло вважає, що можна було б прийняти деяку кількість сміття зі США, Ірландії та Великобританії, щоб знизити його дефіцит у Норвегії.

Тим часом організація Infinitum запустила в Норвегії програму, за допомогою якої переробляються 97% всіх використаних пластикових пляшок від напоїв. 92% цих пляшок виготовлені із високоякісних матеріалів, і це означає, що їх можна легко переробляти, знову створюючи пластикову тару, придатну для розливу популярних норвезьких безалкогольних напоїв.

Головний виконавчий директор Infinitum К’єлл Олав Мальдум розповів, що для Норвегії немає нічого незвичайного в тому, що пластикова пляшка переробляється до 50 разів. Менше 1% викинутих пластикових пляшок у Норвегії розкладаються у природному середовищі.

Процес переробки цього виду відходів у Норвегії відносно простий і не надто відрізняється від подібних програм, які діють у Німеччині, Канаді, Данії та багатьох штатах США. У вартість пляшки з напоєм закладена невелика сума на переробку (у перерахунку — від 7 до 35 центів США), але вона варіюється залежно від розміру пляшки.

Порожні пляшки повертаються у широку мережу автоматів, які зазвичай розташовані у супермаркетах і міні-вітринах. Коли людина кладе пляшку в один із цих автоматів, машина сканує штрих-код і видає купон — знижку на товар або ін. Ця програма зручна як для покупців, так і для магазинів.

«Це просто відмінна послуга. Вона приваблює сюди людей, у нас більше клієнтів і більше продажів», — говорить Оле Петтер, менеджер супермаркету в Осло.

У цій норвезькій програмі є один нюанс: якщо швидкість переробки пластикових пляшок впаде нижче 95%, виробники напоїв та імпортери будуть змушені виплачувати екологічний податок. Із 2011 року показник рециркуляції пластику залишався вище 95%, іншими словами, компаніям, що виробляють напої, не довелося платити податок. Однак проста загроза оподаткування сприяє тому, що вони проявляють активність у процесі рециркуляції, забезпечують його оптимізацію та ефективність, щоб запобігти зниженню темпів переробки.

«Існують й інші схеми утилізації, але ми вважаємо, що наші — найекономічніші. Принцип полягає в тому, що якщо фірми, що виробляють напої, можуть постачати пляшки до магазинів для продажу своєї продукції, то вони можуть і збирати ці ж пляшки», — пояснює Мальдум.

Такий підхід має сенс. Деякі звикли викидати непотрібну тару у сміттєві контейнери. Але в Норвегії споживачі зобов'язані повертати пляшки, до того ж часто — до певної торговельної точки.

«Ми хочемо досягти того, щоб люди розуміли: купуючи продукт, вони просто запозичують упаковку», — каже Мальдум.

Стратегія високоефективної переробки Infinitum підкріплюється телевізійними роликами, які демонструють необмежений потенціал перероблених пластикових пляшок:

«Ми раді поділитися нашою успішною моделлю зі світом і допомогти країнам ефективно боротися із кризою управління відходами. І, будь ласка, покваптеся, адже всі пластикові пляшки, які скупчуються на пляжах, не наші: їхнє джерело — інші країни Європи!», — кажуть в Infinitum.

Однак деякі норвежці відмовляються брати участь у цій справі. В основному це підлітки, які викидають пляшки від енергетичних напоїв дорогою до навчального закладу. Зрештою чимало норвезьких шкіл встановило спеціальні контейнери для переробки пластикових пляшок, щоб перешкоджати їхньому марному перетворенню на сміття.

Норвегія подає відмінний приклад усім іншим країнам, які хочуть позбутися багатотонних сміттєзвалищ пластикових відходів і раз і назавжди вирішити проблему забруднення довкілля.

Читайте далі:

Камікацу: подорож до знаменитого міста зі 100% переробкою відходів

Розраховуйтеся в кафе пластиковим сміттям — послуга в лондонському поп-ап Rubbish Café

У Нідерландах створили плавучий парк із перероблених пластикових відходів

«Україна без сміття» — школи можуть заробляти, розділяючи вторсировину