П'ятниця, Лип 30, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Міське фермерство — майбутнє сільського господарства (ВІДЕО)

Четвер, 9 липня 2020 року

Сьогодні урбаністичні городи розвиваються як в Україні, так і в усьому світі. Навіщо потрібен город на підвіконні і як розпочати ним займатися?

У той час, як місто все більше віддаляється від села, а урбанізація приходить навіть у степи і пустелі, люди все гостріше відчувають свою відірваність від природи. Рефлекс щось вирощувати укорінився в людях за тисячоліття землеробства, тому жителі мегаполісів привносять сільську цінність — свіжі овочі — у свій простір.

Так з'являються грядки на підвіконні, контейнери з томатами і зеленню на балконі та дахах. Для тих, хто хоче цілий рік їсти здорову їжу, це — неминуче майбутнє, каже Platfor.ma.

Зелень на підвіконні

«Одного разу я просто посадила вдома базилік, він виріс, і мені це так сподобалося», — розповідає «домашній хлібороб» Олена Зикіна, яка вчиться на економіста.

Після базиліка дівчина почала вирощувати помідори, а зараз перейшла на мікрозелень. Мікрозелень — це те, що можна вирощувати на будь-якому підвіконні, незалежно від освітленості. Досить посіяти в неглибокі горщики практично будь-яку зелень (горох, броколі, соняшник, кукурудзу, редис, буряк, капусту...).

Коли насіння дасть паросток і з'являться перші листочки — їх можна зрізати і їсти. Така зелень багата вітамінами, яких дуже бракує сучасним мешканцям мегаполісів. Зараз мікрозелень продають і в супермаркетах, але там вона втрачає свою свіжість.

Мікрозелень або стандартна зелень — найвигідніший варіант: вона швидко росте (від 7—14 днів до 2 місяців, залежно від виду), а такі рослини, як базилік, петрушка та кріп, ростуть безперервно, і постійно купувати насіння не треба.

Для вирощування звичайної зелені, звичайно, доведеться подбати і про світло. Особливо в разі кропу, петрушки і базиліка.

Вертикальні городи

Максим Мамедов — майбутній міський фермер. Дізнавшись про технології вертикальних городів, він призупинив своє навчання за кордоном і планує створити власний город у столиці. Він хоче створити на даху і у частині приміщення київського Арт-заводу «Платформа» город: засадити його овочами та зеленню, а урожай продавати столичним ресторанам і супермаркетам.

У Німеччині та інших країнах дахи вже давно використовують для облаштування садів і городів.

Навіщо залишати порожнім цей міський простір, де багато сонця і можна посадити цілий город?

Застосовуючи гідропоніку — безземельний метод вирощування рослин, яких «годують» живильним розчином, — можна заощадити площу, до того ж це допомагає захистити будинок від перегріву влітку, а взимку — від втрат тепла.

Крім простору на даху, Максим планує вирощувати зелень у приміщенні арт-заводу, а також розводити там рибу. Це дозволить організувати кругообіг води на фермі: риба своїми продуктами життєдіяльності буде підживлювати воду, де, за технологією гідропоніки, будуть рости рослини. Рослини будуть брати з води все, що їм потрібно, і знову очищати її для риб.

Брат відомого Ілона Маска (канадсько-американського інженера, винахідника, мільярдера) Кімбал Маск допомагає розвивати урбаністичне землеробство: він виховує майбутніх урбан-фермерів, щоб вони пропагували вирощування овочів у міських умовах. У 2011 році він навчив учнів понад 300 шкіл садити город у місті. А минулого року встановив 10 вантажних контейнерів, у яких молоді розробники побудували механізм для вирощування зелені. За допомогою штучного освітлення, вертикального розташування контейнерів із рослинами на стелажах і гідропоніки темні коробки перетворилися на простір для нового життя.

У чому перевага урбаністичних ферм? Вони мобільні, їх можна поставити як біля ресторану, так і біля будинку, таке виробництво не залежить від пори року і погодних умов. Вирощування у закритому просторі також обмежує вплив шкідників, до того ж допомагає зекономити людські ресурси, оскільки більшість процесів на міських фермах автоматизовані.

Як стати міським фермером

Щоб виростити зелень у домашніх умовах, достатньо світлого підвіконня, горщика із ґрунтом, поливу і, звичайно ж, насіння. Вартість насіння окупиться з першим же урожаєм. Влітку на ринку 150-грамовий пучок базиліка коштує приблизно 15 грн, а взимку в супермаркеті — 75 грн. Мікрозелень, вирощена вдома за 7—14 днів, буде коштувати 10—20 грн за насіння (залежно від виду).

Городи на дахах — це справа більш складна. Якщо будинок знаходиться у власності ОСББ, то потрібно домовитися з усіма жителями, щоб використовувати дах. Для цього можна, наприклад, ділити урожай на всіх або платити орендну плату. Якщо вирощувати системно і багато, маючи на це достатньо часу, міська ферма стане чудовою альтернативою вихідним на дачі.

Щоб стати професійним фермером, вивчайте літературу, наприклад, книгу «Plant factory», подивіться youtube-канал компанії Bright Agrotech та ін. І, звичайно ж, спробуйте!

Comments   

загрузка...