• Як у Польщі розвивається екобізнес: турбота про природу, яка приносить прибуток

  • Дина Матвиенко | Велика Епоха
    Понеділок, 6 листопада 2017 року

У Польщі активно розвивається «зелена» економіка — прибутковий сімейний екобізнес не тільки приносить хороший дохід, але й допомагає піклуватися про довкілля. Про кілька успішних компаній, які працюють в екосфері, розповідає «Трибуна».

Світовий тренд розвитку середнього і малого бізнесу — це екологія. І Польща не відстає в цьому: тут активно і досить успішно створюють і продають обладнання і технології, розвиваючи не тільки національну «зелену» економіку, а й експортний потенціал.

Кожне підприємство працює у своїй сфері, але всіх їх об'єднує успішна економічна історія розвитку та зацікавленість у тому, щоб зробити довкілля чистішим. Ось кілька прикладів таких компаній.

Виробництво «розумних» сміттєвих контейнерів

Після «Сміттєвої революції», яка пройшла в Польщі близько 15 років тому, роздільний збір відходів став обов'язковим. Це дало поштовх для розвитку багатьох суміжних промислових напрямків. Наприклад, виготовлення контейнерів різного призначення і конфігурації для збору вторсировини.

Цим займається Марек Гуз та його фірма Urbanbin із Гданська. Своє підприємство він відкрив 25 років тому. У Urbanbin працює 20 людей.

Спочатку Марек вивчав муніципальний ринок поводження з відходами, а потім розробив контейнери нової конструкції з розширеною функціональністю. Контейнери виготовляються з металу і мають обсяг від 110 до 1100 л. Металеві контейнери підлягають 100%-й переробці.

«Девіз мого підприємства — думай про майбутнє! Металеві контейнери у 3—4 рази довговічніші, ніж пластикові баки, а коштують всього на 20—30% дорожче. Термін їх використання 15 років. Я роблю декілька моделей, що підходять для обслуговування різними сміттєзбиральними машинами. Вони різного об'єму і кольору, зроблені зі сталі, тому не тріскаються від можливих ударів або на морозі. А після закінчення терміну служби їх можна переплавити на новий виріб. Контейнери оснащені чіпами, це дозволяє контролювати, коли вони наповнюються і необхідно їх звільнити», — розповідає Марек Гуз.

Чіп, який є в кожному контейнері, дозволяє ідентифікувати кожен бак. А щоб туди не потрапляло «чуже» сміття, кришка закривається на ключ. Бак можна оснастити пристроєм контролю наповнюваності. Перед вивантаженням вміст контейнера зважують, і жителі платять тільки за вагу сміття. Що стосується органічних відходів, то їх збирають окремо, переробляють на біогаз або компостують для отримання добрива.

В Україні в місті Рівне запустили проект зі збору осіннього листя, завдяки чому потім отримують цінне добриво — біогумус.

Автономні очисні станції для приватного будинку

Ще один варіант екобізнесу, який приносить гарний прибуток, — очищення побутових каналізаційних стоків. У Польщі це гарна ніша для середнього бізнесу. Тут відкриваються виробництва з випуску індивідуальних очисних установок для приватних будинків, невеликих підприємств і т.п.

За скидання неочищених стоків у відкриті водойми та забруднення ґрунтових вод у Польщі можна отримати чималий штраф: тут, як і у Швеції, дбайливо ставляться до водних ресурсів. Самі жителі зацікавлені в чистих водоймах і річках у своїй місцевості.

У невеликому містечку Гроджіке за 50 км від Познані знаходиться фірма Haba — сімейний бізнес родини Лусина. Вона спеціалізується на очищенні води у приватних домогосподарствах.

Підприємство випускає сертифіковані очисні споруди, які є не тільки компактними (зручно розміщуються на ділянці, не залишають неприємних запахів), але і забезпечують всі необхідні стандарти якості очищення води. Ці установки очищають побутові та промислові стоки, а продукцію купують в багатьох регіонах Польщі та за межами країни.

Індивідуальна очисна станція складається із двох з'єднаних ємностей: у першій відбувається первинне осадження, а у другій — біологічне очищення за допомогою реактора. На родину з 4-х людей буде достатньо очисної системи на 2,3 мстоків. Вона коштує близько 7 тис. злотих (53 тис. грн).

Зі старих речей — дизайнерські новинки

У Польщі старі речі не викидають у загальний контейнер, а збирають окремо. Тому їх можна знову переробити.

Група VIVE Textile Recycling — лідер у сфері переробки текстилю. Її підприємство знаходиться в місті Кельце, за 180 км від Варшави. Тут щодня переробляються понад 400 тонн сировини: її збирають, сортують, займаються гуртовою та роздрібною торгівлею готового сортованого продукту і виготовленням промислових виробів з текстилю.

На автоматичних заводських лініях за допомогою пізнавальних сенсорів і пневматики сортують речі за кольором, призначенням, складом тканини.

Два основних напрямки підприємства — це підготовка якісних речей для продажу і рециклінгова переробка старого одягу. Після прання та апретування речі потрапляють до мережі магазинів VIVE Profit. Відбраковані речі подрібнюють, потім гранулюють і далі використовують як сировину для нового продукту: зокрема, схожі на ламінат тротуарні плити або садові лавки і столи «під дерево» роблять із гранульованої суміші з додаванням перероблених поліетиленових пакетів.

У VIVE Textile Recycling є соціальний проект — виготовлення екосумок, що нагадують валяні вовняні вироби:

«Ми проводимо акції „Сумка за сумку‟. Вручаємо сумки з перероблених тканин тим, хто не викидає старі речі в загальний контейнер, а приносить їх до спеціальних пунктів для подальшого рециклінгу. Такий дизайн сумки розробив відомий польський стиліст. За підрахунками економістів фірми, одна така сумка, виготовлена зі старих речей, економить до 2600 л води. Стільки в середньому йде на повний цикл виробництва подібної речі з „нуля‟», — каже менеджер Евеліна Розара.

Хоча 25—30 років тому ситуація в Польщі у сфері поводження зі сміттям і розвитку екобізнесу була схожа з тим, що відбувається зараз в Україні, але цей етап вже в минулому. Зрушити проблему з місця допомогла європейська фінансова допомога і створення профільних державних і громадських фондів.

Але крім цього, потрібні ще й сприятливі умови для бізнесу, які має створити держава та місцева влада. Тільки завдяки всьому цьому охорона довкілля може стати справою, що економічно вигідна для бізнесу.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...