П'ятниця, Тра 29, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

У Південній Кореї створили нанопряжу Twistron, яка виробляє електрику під час рухів

Середа, 29 квітня 2020 року

 Високотехнологічна пряжа може стати портативним джерелом енергії для підзарядки ручних пристроїв і гаджетів.

Міжнародна дослідницька група під керівництвом учених з University of Texas (UT) в Далласі і Hanyang University в Південній Кореї розробила пряжу під назвою Twistron, яка може виробляти електрику під час розтягування або скручування.

Вона складається з вуглецевих нанотрубок — порожнистих циліндрів з вуглецю діаметром в 10 000 разів менше людської волосини. Нанотрубки скручені у високоміцні, легкі нитки. Для того, щоб пряжа могла виробляти електроенергію, вона повинна бути спочатку просякнута або покрита електролітичним розчином, таким як солона вода.

Співавтор дослідження доктор На Лі каже: «По суті, ця пряжа є суперконденсатором. У звичайному конденсаторі ви використовуєте енергію, наприклад, від батареї, щоб зарядити конденсатор. Але в нашому випадку, коли ви вставляєте нитку вуглецевої нанотрубки у ванну з електролітом, нитки заряджаються від самого електроліта. Ніякого зовнішнього акумулятору або напруги не потрібно».

Під час скручування або розтягуванні нитки обсяг вуглецевих нанотрубок зменшується, що призводить до зближення електричних зарядів, яким піддаються на нитки і збільшення їхньої енергії. Це в свою чергу збільшує напругу, пов'язану із зарядом, який зберігається в нитках, що дозволяє збирати електроенергію.

При розтягуванні ниток до 30 разів на секунду дослідники могли генерувати 250 Вт електроенергії на кілограм пряжі. У лабораторії дослідники змогли викликати світіння невеликого світлодіода, розтягуючи кількість пряжі вагою менше, ніж вага мухи.

Передбачається, що пряжу можна використовувати для одягу і збирати електроенергію під час руху людини. Це позбавить від необхідності мати при собі батарею для підзарядки.

Дослідники вшили пряжу в сорочку, і під час нормального дихання вона генерувала електричний сигнал. Таким чином, пряжу Twistron можна використовувати в якості автономного дихального датчика.

За словами автора дослідження д-ра Рея Богмало, їхня пряжа може стати в пригоді також для генерації енергії з океанських хвиль.

Comments   

загрузка...