Неділя, Жов 24, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

У Південній Кореї створили нанопряжу Twistron, яка виробляє електрику під час рухів

Середа, 29 квітня 2020 року

 Високотехнологічна пряжа може стати портативним джерелом енергії для підзарядки ручних пристроїв і гаджетів.

Фото: utdallas.edu
Міжнародна дослідницька група під керівництвом учених з University of Texas (UT) в Далласі і Hanyang University в Південній Кореї розробила пряжу під назвою Twistron, яка може виробляти електрику під час розтягування або скручування.

Вона складається з вуглецевих нанотрубок — порожнистих циліндрів з вуглецю діаметром в 10 000 разів менше людської волосини. Нанотрубки скручені у високоміцні, легкі нитки. Для того, щоб пряжа могла виробляти електроенергію, вона повинна бути спочатку просякнута або покрита електролітичним розчином, таким як солона вода.

Співавтор дослідження доктор На Лі каже: «По суті, ця пряжа є суперконденсатором. У звичайному конденсаторі ви використовуєте енергію, наприклад, від батареї, щоб зарядити конденсатор. Але в нашому випадку, коли ви вставляєте нитку вуглецевої нанотрубки у ванну з електролітом, нитки заряджаються від самого електроліта. Ніякого зовнішнього акумулятору або напруги не потрібно».

Фото: utdallas.edu
Під час скручування або розтягуванні нитки обсяг вуглецевих нанотрубок зменшується, що призводить до зближення електричних зарядів, яким піддаються на нитки і збільшення їхньої енергії. Це в свою чергу збільшує напругу, пов'язану із зарядом, який зберігається в нитках, що дозволяє збирати електроенергію.

При розтягуванні ниток до 30 разів на секунду дослідники могли генерувати 250 Вт електроенергії на кілограм пряжі. У лабораторії дослідники змогли викликати світіння невеликого світлодіода, розтягуючи кількість пряжі вагою менше, ніж вага мухи.

Передбачається, що пряжу можна використовувати для одягу і збирати електроенергію під час руху людини. Це позбавить від необхідності мати при собі батарею для підзарядки.

Дослідники вшили пряжу в сорочку, і під час нормального дихання вона генерувала електричний сигнал. Таким чином, пряжу Twistron можна використовувати в якості автономного дихального датчика.

За словами автора дослідження д-ра Рея Богмало, їхня пряжа може стати в пригоді також для генерації енергії з океанських хвиль.

Comments   

загрузка...