ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Річку — місту, а жителів — до річки: як у Чернівцях активісти відроджують Прут

Велика Епоха

У Чернівцях активісти мистецької формації Dzestra взялися за непросту справу: вони хочуть повернути річку Прут місту, а жителів міста — до річки. Про те, як відроджується покинута локація міста, розповідає Рlatfor.ma.

#img_center_nostream#Прут — одна з найбільших західноукраїнських річок, на якій засновано місто Чернівці. Хоча за шість століть місто розрослося по обидва боки річки, але її береги залишаються безлюдними і непривабливими для городян. Змінити це вирішили активісти мистецької формації Dzestra, які розробили проект культурної інтеграції «Прут заново».

#img_center_nostream#Ця ідея виникла 2 роки тому під час втілення урбаністичного проекту «Тимчасова видимість». Він привертав увагу чернівчан до закинутих локацій міста, однією з яких і стала берегова зона Прута. Хоча влітку на міський пляж приходять засмагати і купатися, але все одно мешканці вважають річку віддаленою й ізольованою частиною міста: її берег ніколи не сприймався як місце для відпочинку і творчості.

Жан Побе, координатор формації Dzestra, каже: «Всі люди, задіяні у проекті, просто люблять Прут. Як не дивно, берег річки не використовується. Фактично це дика природа в центрі міста».

#img_center_nostream#Він досліджував культурні простори середніх і малих міст Німеччини в рамках стипендіальної програми #neuLAND Європейської академії Берліна, тому розуміє унікальні можливості Прута. Він вірить, що Чернівці мають великий рекреаційний потенціал, і дивується байдужому відношенню жителів міста до річки:

«Подивіться на німців — тільки починає теплішати, вони виходять на вулицю, п'ють каву, читають газети, лежать на траві під відкритим небом в парках або біля річок. У вас, коли стає холодніше або хоч трохи вітряно, на березі ви нікого не побачите. Люди не розуміють, що Прут — це не тільки місце для купання».

#img_center_nostream#Ідея проекту «Прут заново» — це залучення людей: Dzestra тільки мотивує, а наповнюють простір самі люди. Проект почав приносити плоди: тепер на міському пляжі проходять презентації книг, кінопокази, заняття з йоги та навіть перший міжнародний фестиваль чистки зубів.

Один із зацікавлених людей у розвитку проекту — культурний менеджер і письменник Андрій Тужиков. Він організував на березі Прута науковий обід і приєднався до проведення інших культурних подій.

Нещодавно на пляжі з'явився Маяк — це символічний орієнтир, щоб Прут помітили. Світло маяка означає інформаційне заповнення локації, означає, що Прут живе.

#img_center_nostream#Активісти розробили зручний веломаршрут, який веде від міста до річки. На березі збільшилася кількість молодих людей, які приходять не тільки на заплановані культурні події, але й просто посидіти біля води.

Місцева влада підтримує культурні акції від Dzestra, але не поспішає брати на себе відповідальність за відродження узбережжя.