• Річку — місту, а жителів — до річки: як у Чернівцях активісти відроджують Прут

  • Майя Вєточкіна | Велика Епоха
    Середа, 1 листопада 2017 року

У Чернівцях активісти мистецької формації Dzestra взялися за непросту справу: вони хочуть повернути річку Прут місту, а жителів міста — до річки. Про те, як відроджується покинута локація міста, розповідає Рlatfor.ma.

Прут — одна з найбільших західноукраїнських річок, на якій засновано місто Чернівці. Хоча за шість століть місто розрослося по обидва боки річки, але її береги залишаються безлюдними і непривабливими для городян. Змінити це вирішили активісти мистецької формації Dzestra, які розробили проект культурної інтеграції «Прут заново».

Ця ідея виникла 2 роки тому під час втілення урбаністичного проекту «Тимчасова видимість». Він привертав увагу чернівчан до закинутих локацій міста, однією з яких і стала берегова зона Прута. Хоча влітку на міський пляж приходять засмагати і купатися, але все одно мешканці вважають річку віддаленою й ізольованою частиною міста: її берег ніколи не сприймався як місце для відпочинку і творчості.

Жан Побе, координатор формації Dzestra, каже: «Всі люди, задіяні у проекті, просто люблять Прут. Як не дивно, берег річки не використовується. Фактично це дика природа в центрі міста».

Він досліджував культурні простори середніх і малих міст Німеччини в рамках стипендіальної програми #neuLAND Європейської академії Берліна, тому розуміє унікальні можливості Прута. Він вірить, що Чернівці мають великий рекреаційний потенціал, і дивується байдужому відношенню жителів міста до річки:

«Подивіться на німців — тільки починає теплішати, вони виходять на вулицю, п'ють каву, читають газети, лежать на траві під відкритим небом в парках або біля річок. У вас, коли стає холодніше або хоч трохи вітряно, на березі ви нікого не побачите. Люди не розуміють, що Прут — це не тільки місце для купання».

Ідея проекту «Прут заново» — це залучення людей: Dzestra тільки мотивує, а наповнюють простір самі люди. Проект почав приносити плоди: тепер на міському пляжі проходять презентації книг, кінопокази, заняття з йоги та навіть перший міжнародний фестиваль чистки зубів.

Один із зацікавлених людей у розвитку проекту — культурний менеджер і письменник Андрій Тужиков. Він організував на березі Прута науковий обід і приєднався до проведення інших культурних подій.

Нещодавно на пляжі з'явився Маяк — це символічний орієнтир, щоб Прут помітили. Світло маяка означає інформаційне заповнення локації, означає, що Прут живе.

Активісти розробили зручний веломаршрут, який веде від міста до річки. На березі збільшилася кількість молодих людей, які приходять не тільки на заплановані культурні події, але й просто посидіти біля води.

Місцева влада підтримує культурні акції від Dzestra, але не поспішає брати на себе відповідальність за відродження узбережжя.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...