ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як зі вторсировини отримати гроші та квіти: досвід громади у Вінницькій області

Велика Епоха

В одному затишному містечку Вінницької області мешканці перетворюють сміття на гроші та квіти. Про те, як громада організувала збір, сортування та переробку вторинної сировини, а також створення тепличного господарства для озеленення міста, розповідає «Українська правда. Життя».

#img_center_nostream#За 65 км від Вінниці розташоване невелике затишне місто Іллінці, де проживають 12 500 осіб. Роками раніше його вважали селищем міського типу, а сьогодні це об'єднана територіальна громада, яка має в своєму складі місто Іллінці і ще 12 навколишніх сіл.

Як розповідає мер Іллінців Володимир Ящук, їм сподобалася ідея децентралізації місцевого самоврядування на прикладі досвіду в Тернополі і на Хмельниччині. Всього за 3 місяці в Іллінцях виконали ті кроки, які інші роблять за рік.

Результат не підтвердив побоювань, які були спочатку: в Іллінцях немає ефекту занедбаності міського простору, а місцеві жителі і представники місцевої влади в спілкуванні випромінюють оптимізм і налаштовані на подальший розвиток суспільства.

#img_center_nostream#Після створення громади міськрада затвердила проект оновлення парку сміттєвозів, проект «Європейська площа» з оновлення центральної площі міста, проект «Сонячний тариф» та інші.

Ще один важливий крок — це затвердження програми роздільного збору твердих побутових відходів (ТПВ). Він передбачає відокремлення від загальної маси сміття пластикової ПЕТ-пляшки та пластмаси. Для цього міська влада закупила близько 150 спеціальних ґратчастих контейнерів для збору пластику.

Таке дороге обладнання, як прес для сміття (близько 20 тис. грн), не довелося купувати. Його орендували всього за 1 грн на місяць у підприємства, яке закуповує вторсировину — ТОВ «Гарна пляшка».

#img_center_nostream#Загальна реалізація проекту обійшлся місту в 200 тис. грн при бюджеті об'єднаної громади в 68,9 млн грн. (до об'єднання — 18 млн грн).

Пластик, який збирають у місті, продають підприємству-переробнику за ціною 7,5 грн/кг. Зокрема, в липні місто здало закупникам ПЕТ-пляшки на 17700.

Як же вдалося налагодити такий збір серед місцевих жителів? За словами активіста і екс-депутата міськради Максима Задорожного, роздільний збір сміття рекламували не дуже активно: на місто з населенням у 12 тис. поширили всього 8 агітаційних плакатів і тисячу інформаційних листівок.

Але жителі активно включилися у процес сортування відходів. Вони побачили, як сортування сміття допомагає озеленити місто: дохід від реалізації вторинного пластика йде на фінансування тепличного господарства, де вирощують розсаду квітів.

#img_center_nostream#«Якщо раніше місто закуповувало розсаду у постачальників за ринковою ціною, то після запуску власної теплиці вартість квіткової розсади для міста вдалося знизити в кілька разів», — говорить завідувачка тепличного господарства.

У теплиці вирощують понад 50 видів квітів. А скоро має розпочатися будівництво ще однієї теплиці на даху гаражного комплексу КП. Планується також відкриття виробництва і реалізації квіткового насіння. Це буде приносити додатковий дохід господарству.

#img_center_nostream#Після успішного досвіду вирішення проблеми зі сміттям в Іллінцях розробили проектно-кошторисну документацію на будівництво великої сміттєсортувальної лінії вартістю 10 млн грн на 20 робочих місць. Її фінансування здійснюватиметься за рахунок коштів Вінницького обласного бюджету.

Лінія дозволить сортувати 120 м3 ТПВ (понад 20 видів вторинних матеріалів — різні сорти пластику, скла, паперу, картону та металу) на добу. Це в кілька разів більше, ніж потреба місцевої ОТГ. Тому планується приймати на сортування сміття ще й з сусідніх ОТГ.