ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Осіннє сміття як цінний ресурс: у Рівному запустили переробку листя на добриво

Велика Епоха

У місті Рівне винайшли спосіб того, як позбутися осіннього листя: вчені і підприємці розробили технологію переробки опалого листя на універсальне добриво. Таким чином осіннє сміття стає цінним гумусом для міських клумб, присадибних ділянок та для рекультивації земель.

#img_center_nostream#Переробляти листя на добриво-біогумус будуть каліфорнійські хробаки. Хоча ця практика відома вже не один рік і її давно впроваджують в Європі, але у багатьох містах України вона застосовується вперше.

Як каже керівник громадської організації «Зелені ініціативи Рівне» Петро Скрипчук, це проект не одного дня, але він вигідний для будь-якого міста.

Зараз для переробки використовують опале листя тільки з одного мікрорайону міста — Ювілейного, розповідає «День». Минулого року, коли був запущений цей процес, зібрали 130 т листя — стільки дозволяють «потужності» виробничого майданчика, який знаходиться неподалік.

У приміщення звозять зібране листя, потім воно проходить певні стадії підготовки: перетрушування, подрібнення і додавання спеціальних реагентів для переробки.

В результаті отримують компост, який потім хробаки переробляють на біогумус, а з нього надалі виробляють і рідкісний біогумат — універсальне добриво для широкого кола споживачів.

#img_center_nostream#«Це наш пілотний проект, який в місті реалізується вперше. Він має як екологічний, так і економічний ефект. Втілюємо його у співпраці з місцевими підприємцями. Один із них надав приміщення, а інший вже багато років займається виробництвом органічних добрив. Тепер же взявся за переробку опалого листя. В результаті ми отримуємо біогумус», — каже Петро Скрипчук.

Біогумус — це універсальне добриво, яке містить всі необхідні і добре засвоювані рослинами речовини. Він є навіть більш ефективним, ніж гній, оскільки являє собою повністю розкладану органічну речовину.

Термін окупності проекту з урахуванням закупівлі техніки, оренди майданчика, закупівлі реагентів, оплати праці — 5—6 років.

Якість біогумусу, який виробляють у Рівному, перевірило спеціалізоване державне підприємство. Тому тепер добриво можна використовувати і для квітників, і для висадки дерев, і для підживлення сільськогосподарських полів.

Крім листя, для виробництва добрива можна використовувати скошену траву, гілки та сортовані органічні відходи. До речі, така переробка листя вигідна для ОСББ: їм не до ведеться платити за утилізацію цих відходів на сміттєвому полігоні.