• Як звільнити мозок від інформаційного перевантаження — 4 простих поради нейробіолога

  • Діна Матвієнко | Велика Епоха
    П'ятниця, 15 вересня 2017 року

Всі ми живемо у часи інформаційного перевантаження, багатозадачності і постійного стресу. Все це призводить до того, що мозок починає давати збої і працювати загальмовано — занадто повільно або з помилками. Відомі психологи знають кілька секретів того, як можна швидко і легко відновити працездатність мозку.

Багато хто з нас щодня занурюється у величезну кількість інформації, адже сучасне суспільство вимагає від нас прийняття більш швидких рішень.

Психолог і поведінковий нейробіолог Даніель Левітін (Daniel Levitin), автор книги The Organized Mind: Thinking Straight in the Age of Information Overload, каже, що перевантаження інформацією створює щоденні проблеми для нашого мозку, примушуючи нас відчувати себе розумово виснаженими наприкінці дня.

«Наш мозок оснащений таким чином, щоб взаємодіяти зі світом так, як це було багато тисяч років тому, коли ми були мисливцями-збирачами. Тоді інформації, яку нам треба було засвоїти, було набагато менше, і вона приходила до нас набагато повільніше », — каже Левітін.

Інформаційний темп, з яким ми сьогодні стикаємося, є приголомшуючим для нашого мозку. Адже він ще не адаптувався до того, щоб легко відокремлювати важливі дані від неважливих з тією швидкістю, з яку ми від нього потребуємо. В результаті наш мозок легко втомлюється, і ми стаємо забудькуватими.

Відштовхуючись від принципів нейронауки, Левітін каже, що ми можемо відновити контроль над нашим мозком, організовуючи інформацію таким чином, щоб оптимізувати його здатність.

Ось 4 кроки, які допоможуть це зробити:

1. Тримайте менше інформації в пам'яті

Замість того, щоб носити в своїй голові список із 20 або 30 пунктів, перенесіть їх на папір. Це допоможе об'єктивно прийняти рішення щодо ваших дій та порядку їх виконання.

Коли інформація зберігається тільки у вас в голові, мозку важко зосередитися і він витрачає занадто багато енергії, намагаючись пригадати, що треба зробити. Список на папері також допомагає вносити інформацію у ваш мозок за допомогою м'язової пам'яті.

2. Приймайте важливі рішення вранці

«Кожен раз, коли ви приймаєте рішення, використовуються деякі нейроресурси», — каже Левітін.

Проблема в тому, що ці нейроресурси виснажуються незалежно від того, чи приймаєте ви незначне рішення, наприклад, яку ручку взяти з ящика, або щось важливе, наприклад, чи підписувати багатомільйонну угоду.

«Якщо ви витратите свій день на прийняття невеликих рішень, і настане час зробити велику важливу справу, ви будете вже неврологічно виснажені», — каже Левітін, який називає це явище втомним рішенням.

Планування важливих завдань на початку дня максимізує ресурси вашого мозку і може допомогти вам прийняти правильні рішення.

3. Будьте організовані

Організація у вашому середовищі зменшує навантаження на мозок. Визначте конкретне місце для таких предметів, як ключі, окуляри і мобільні телефони. Дозвольте вашому фізичному середовищу служити нагадуванням про те, де знаходяться речі.

Левітін наводить такий приклад: «Ви чуєте повідомлення про погоду, що завтра буде дощ. Тому ви спробуєте запам'ятати, що потрібно взяти парасольку. Але коли прокидаєтеся вранці, у вашій свідомості є ще 100 речей». Замість цього повісьте парасольку на дверній ручці — це зменшить хаос у вашому мозку наступного ранку.

4. Багатозадачність — це міф 

Скільки разів на день ви перевіряєте електронну пошту під час розмови з клієнтом по телефону або відповідаючи на текстові повідомлення під час зустрічі? Ви можете сказати собі, що ви запрограмовані на багато речей, але Левітін стверджує, що це неправильно.

«Те, що ми насправді робимо, швидко перемикає нашу увагу з одного на інше», — каже він. Це виснажує запаси глюкози мозку. Глюкоза — паливо, яким нейрони мозку повинні обмінюватися один з одним.

Використання глюкози мозку на перемикання завдань означає, що мозок досягне рівня втоми набагато раніше, ніж якби ми зосередилися на одному пункті з постійною увагою. Якщо це вас не переконало, Левітін також зазначає, що завдання, які швидко перемикаються, зменшують ваш IQ на 10 балів.

Ще кілька простих правил, які допоможуть вам поліпшити роботу мозку, можна знайти тут.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...