ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Google і Facebook викликають залежність і «зламують мізки» користувачів — колишній радник

Велика Епоха

Роджер МакНеймі — один із перших інвесторів у Google і Facebook. Днями він повідомив, що шкодує про свою допомогу цим всесвітньо відомим компаніям, які формують у людей залежність, подібну до залежності від азартних ігор, алкоголю та нікотину.

#img_center_nostream#

Роджер МакНеймі (Roger McNamee) є співзасновником інвестиційної компанії Elevation Partners. Він був радником Марка Цукерберга. Нещодавно в колонці на USA Today він написав, що шкодує про свою підтримку компаній Facebook і Google. На його думку, ці інтернет-гіганти «зламують мізки» користувачів, розповідає Vc.

МакНеймі каже, що керівники цих компаній — хороші люди, але їхні стратегії мимоволі спричинили наслідки, які завдають величезної шкоди суспільству, економіці та демократії.

На його думку, проблема не в їхніх основних сервісах, а в тій бізнес-моделі, яку вони вибрали для роботи. Ця модель і прийоми взяті з індустрії азартних ігор. Вона дозволяє постійно утримувати користувачів, дізнаватися про них все більше, все більше втягуючи їх у неї.

Сервіси розширюють свою інформованість про користувачів і використовують цю інформацію для реклами.

Виходить, що інтернет-компанії надають користувачам саме те, що вони хочуть, створюючи Filter bubble — міхур фільтрів. Це можна назвати і «зламом мізків», який заважає людям мислити об'єктивно і критично оцінювати дані.

YouTube, Google і Facebook дають користувачеві короткострокове відчуття щастя, яке супроводжується серйозними негативними наслідками в майбутньому.

«Інтернет-компанії дізнаються про нас все більше, і це дає їм велику силу, яка дозволяє переконувати нас робити те, що відповідає їх економічним інтересам», — каже МакНеймі.

Google і Facebook конкурують за увагу кожного споживача. Вони підсилюють упередження і зменшують різноманітність виникаючих у людей ідей. При цьому ступінь шкоди постійно зростає. Рекламні бізнес-моделі дозволяють привертати увагу за будь-якої ціни.

Цю практику використовують і такі компанії, як Instagram, WhatsApp, WeChat, Snapchat і Twitter.

Тільки Apple заробляє на продажі не реклами, а техніки, і може тримати збір даних про користувачів під контролем.

МакНеймі не пропонує вводити державне регулювання обробки даних про користувачів. Він вважає, що ситуація, що склалася, потребує громадського обговорення.

Цю думку підтримує і колишній співробітник Google Трістан Харріс. Раніше він займався питаннями дотримання етичних норм у продуктах компанії. Зараз Харріс намагається привернути суспільну увагу до неконтрольованого збору даних про користувачів в інтернет-сервісах.