• Як промислове місто стає найекологічнішим містом світу: історія Мальме

  • Діна Матвіенко | Велика Епоха
    П'ятниця, 31 березня 2017 року

Мальме — третє за величиною місто на півдні Швеції, яке лише за 10 років перетворилося з промислової зони на найбільш екологічний регіон. Переробка відходів, екотранспорт, зелені дахи і біопаливо — все це є тут, в Мальме.

Переломний момент, після якого Мальме став кардинально мінятися, настав у 90-ті роки XX ст. На той час майже половину міста займали порти, і добробут регіону, здавалося, назавжди залежав від кораблебудування. Але з роками конкурентна спроможність Мальме в цій сфері падала, і влада вирішила скоротити промисловість.

 

Так місто перетворилося на територію з нікому не потрібними численними промисловими зонами, складами і насипами, і протягом 5 років близько 30 тис. людей втратили роботу. Місту довелося продати Південній Кореї свою гордість — гігантський судновий кран, який прозвали «сльози Мальме».

Коли стало ясно, що промисловий напрямок розвитку не виправдав надій, постало питання — що робити далі? Жителі Мальме зрозуміли, що після промислового краху і найглибшої кризи місто не зможе оговтатися від наслідків, якщо не змінить свій підхід до життя.

Нові зміни стали можливі завдяки деяким подіям. Перша — будівництво залізнично-автомобільного мосту, який з'єднав Мальме з Копенгагеном — столицею Данії. І друге — в Мальме відкрився університет, і до міста почали приїжджати молоді фахівці, інтелектуали і прогресивна молодь. В результаті спільної співпраці з'явилася ідея зробити Мальме екомістом майбутнього.

Альтернативна енергія у відродженому Мальме

У західній гавані міста є район Bo01, де за спеціально розробленим проектом створювалися будівлі. Будинки побудовані з екосировини і здатні добре зберігати тепло, що значно економить ресурси в зимовий період.

Тут на сотнях житлових будинків, офісних будівлях і магазинах встановлені сонячні панелі, до яких підключена система циркуляції води. Енергія, що виробляється панелями, нагріває воду, яка взимку обігріває приміщення. Влітку цей самий об'єм води використовується для зворотного процесу — охолодження будівель.

Крім сонячної енергії, в місті виробляють і вітряну: всюди можна побачити вітряні турбіни.

Все на переробку!

Переробка сміття — дуже важливе рішення, яке допомогло реорганізувати життя міста. У Мальме поділяють відходи, але не на 3—4 категорії, як у більшості європейських країн, а на десятки видів. Це дозволяє швидше і зручніше переробляти вторинну сировину.

У кожного жителя на кухні є спеціальний пристрій — подрібнювач, в якому можна дробити органічні відходи. Потім з цієї сировини роблять біопаливо для авто і громадського транспорту. З харчових відходів отримують і біогаз, який використовується в побуті замість звичайного блакитного палива.

Попіл, отриманий під час переробки деяких відходів, теж не пропадає: з нього роблять гравій для доріг і паркінгу.

Зелене місто

Міське управління Мальме створює програми із захисту довкілля, і кількість зелених зон міста зростає з кожним роком. Уже зараз Мальме входить до четвірки найбільших зелених міст світу і навіть може стати номером один. Тут на дахах будинків споруджують міні-сади і системи збору дощової води для поливу рослин.

На дахах розташований і ботанічний сад міста:

Екотранспорт і велосипеди

Чотири роки тому в Мальме з'явилися сотні автобусів, які використовували біопаливо замість дизеля і бензину. Жителі міста переміщаються не тільки на громадському транспорті, а й на велосипедах: тут любителів покрутити педалі навіть більше, ніж у столиці Данії — відомому центрі велоруху.

Близько 40% жителів їздять на роботу на велосипедах. І це дуже зручно: у місті відмінні дороги, на десятках перехресть є датчики, які надають велосипедистам перевагу на дорогах, а в багатьох поїздах є місця для перевезення велосипедів.

Майбутнє Мальме

Мальме сьогодні — це центр ІТ-технологій, екотуризму, нововведень і особливого способу життя, за якого місто не руйнує природу, а живе з нею в гармонії.

Як говориться в муніципальній програмі, до 2020 року Мальме повинен стати світовим містом №1 зі сталого розвитку: у планах абсолютна енергонезалежність і 100% використання «чистої» енергії.

Складно було уявити, що колись це мало кому відоме портове місто Швеції стане справжнім містом майбутнього.

За матеріалами: vc.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...