Вівторок, Лис 30, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Міскантус замість газу та вугілля

Четвер, 8 жовтня 2020 року

Міскантус називають одним із найбільш ефективних рослин для виробництва біопалива, що може замінити газ, деревину, дизель і нафту. З кожним роком інтерес до цієї культури зростає: українці починають вирощувати міскантус на своїх ділянках, а іноземні компанії планують побудувати в нашій країні кілька підприємств для виробництва паливних пелет з міскантусу.

Посадковий матеріал міскантус. Фото: propozitsiya.com

Міскантус, який також називають просто очеретом, — це багаторічна і досить невибаглива рослина азіатського походження. Він добре росте і навіть витримує морози нижче -25 °С. Очерет добре адаптований до несприятливих умов, і його можна вирощувати практично на будь-яких ґрунтах. Понад це, ця рослина сама очищує ґрунт від хімічних забруднювачів і радіонуклідів.

Досить один раз його посадити — і можна щороку восени скошувати майже суху масу для обігріву взимку.

За гарних погодних умов з 1 га землі, засадженого міскантусом, можна збирати близько 25 т сухої маси. А одна тонна паливних гранул з міскантусу — еквівалент 515 мгазу, близько 800 кг кам'яного вугілля, 400 кг дизельного палива, 450 кг нафти або 1,2 т деревини.

Посадка міскантус. Фото: propozitsiya.com

На дослідних станціях у Києві, Вінниці, Сумах і Полтаві вчені експериментують з використанням міскантусу в якості альтернативи звичайним видам палива. Тут вирощують кілька сортів цієї рослини, які нарощують велику зелену масу і дуже продуктивні. У Хмельницькій області закладені виробничі плантації міскантусу.

Очерет швидко росте, виростає до чотирьох метрів заввишки, але його переваги не тільки в цьому. Суха біомаса цієї рослини має високу теплотворну здатність: 5 кВт/год за 1 кг, а для пелетів з цієї сировини — 18 МДж/кг. При цьому вологість стебел міскантусу не більше 15%.

Біопаливо з міскантусу ще й екологічне: під час згоряння біомаси виділяється набагато менше СО2, ніж рослина поглинає в процесі росту. Тому використання такого біопалива не буде погіршувати ситуацію з парниковим ефектом.

Шість тижнів з моменту посадки міскантусу. Фото: propozitsiya.com

Житель Черкас Валентин Луговський вирощує міскантус для обігріву міського мікрорайону. Урожайність очерету з 1 га близько 30 т. За словами Валентина Луговського, для обігріву біомасою обласного центру, потрібно близько 5 тис. га землі.

Крім використання в якості біопалива, очерет придатний в якості сировини для отримання целюлози, біогазу, біобетона, біопластика, екопапіру та інших необхідних застосувань.

Як кажуть фахівці, бізнес на міскантусі — це «довгі гроші», прибуток з'явиться вже через 3 роки. Плантацію можна поступово розширювати, що буде приносити все більш зростаючий дохід.

Іноземні інвестори зацікавлені у розвитку такого бізнесу. В цьому році компанія із США має намір побудувати в Україні кілька підприємств для виробництва пелет з міскантусу. Інша компанія — ТОВ «Віппост» — планує засадити 500 га землі в Полтавській і Черкаській областях і виробляти брикети та пелети для власних потреб і на продаж.

За матеріалами: Пропозиція.

Паливні брикети можна зробити і з інших матеріалів, наприклад, з макулатури і будь-яких рослинних відходів.

Comments   

загрузка...