ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як самому робити енергоефективні паливні брикети з біомаси та макулатури

Велика Епоха

Брикети з біовідходів і відходів виробництва — перспективна і екологічна альтернатива газу, вугіллю, дереву і подібним традиційним видам палива для обігріву житла. Максим Сорока з Національного екологічного центру України розкриває свій метод створення енергоефективних паливних брикетів з біомаси та макулатури.

Сьогодні ні для кого не секрет, що видобуток вугілля і газу, вирубка дерев — все це завдає серйозної шкоди природі. Плюс до цього, під час горіння вугілля виділяє шкідливі для здоров'я речовини — аерозолі важких металів, радіоізотопи тощо. Під час спалювання бурого вугілля (містить багато сірки), виділяються сірчисті ангідриди, які, вступаючи в реакцію в повітрі з водою і водяною парою, утворюють пари сірчистої кислоти.

#img_center_nostream#Паливні брикети з біомаси набагато екологічніші. Їх можна виготовити із соломи, опалого листя дерев, макулатури, тирси і навіть водоростей. Загалом, підійде будь-яка органіка.

А що як біомаса, зібрана з полів після збору врожаю, містить залишки добрив і подібних речовин, які під час спалювання теж виділяються в повітря?

Ось що відповідає Максим Сорока: зрозуміло, якість брикету залежить від використовуваної сировини. Але слід враховувати наступне: по-перше, топка або піч — це зона з високою температурою горіння та газифікації, за якої всі ці речовини буде зруйновано. По-друге, перед збором врожаю неприпустимо використання добрив і подібних речовин. І, по-третє, біомаса в будь-якому випадку чистіша за буре вугілля. Краще біомаси тільки деревина, але її не раціонально використовувати з такою метою.

#img_center_nostream#Останні 5 років Максим Сорока і його команда проводили дослідження токсичності опалого листя в місті. Для цього з різних зон зелених насаджень міста Дніпра бралися біовідходи (опале листя дерев і т.п.) і проводилися комплексні заміри на вміст важких металів, радіонуклідів, нафтопродуктів та інших речовин.

Результати лабораторного аналізу показали, що навіть опале листя дерев, яке росте поруч з великими промисловими підприємствами, належить до IV класу небезпеки (малонебезпечні речовини). Хоча біомаса і містила сліди важких металів і нафтопродуктів, але їх було незрівнянно мало. Тому в якості біопалива їх можна використовувати без побоювання.

Паливні брикети можна виготовити самостійно, для чого не буде потрібно дорогого обладнання. Все, що для цього потрібно, — це прес, який можна зробити своїми руками всього за 400 грн. Про те, як це робити, Максим розповідає на своїх майстер-класах.

#img_center_nostream#Брикет з біопалива складається з основного і зв’язувального матеріалу. В якості основи можна взяти будь-які рослинні відходи: опале листя або листя зі стружкою дерева, гілки, кору, лозу, солому, макуху, бадилля, лушпиння насіння, водорості з пляжу. В якості зв’язувального матеріалу, необхідного для «склеювання» основи, можна взяти макулатуру. Її збирають, подрібнюють, замочують, з'єднують з основою (1:6 або 1:9), перемішують будівельним міксером, і відправляють все під прес. Якщо здаєте макулатуру на переробку, то в якості зв’язувального матеріалу для брикету можна використовувати крохмаль.

Листя дерев мають досить високу теплотворну здатність (ТЗ). Як показали лабораторні дослідження, ТЗ листя каштана — 2300 кКал/кг, псевдо акації — 2440 кКал/кг, липи — 2850 кКал/кг. Дуже енергоефективні біовідходи тополі (2900 кКал/кг) і сосни (3700 кКал/кг). А ТЗ водоростей (2500 кКал/кг) всього на 30% менше, ніж у деревини.

Опале листя — цінний матеріал, який щоосені збирається і вивозиться на сміттєзвалища. Так чому ж не використовувати його з користю? Паливні брикети з біомаси — це енергоефективний матеріал, спалювання якого не шкодить природі і людям.

«Велика Епоха» також писала про хлопця, який змайстрував трактор, що їздить на дровах і вторсировині.