ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Нове покоління еко-магазинів у Європі та США — товари без упаковок, «на вагу» (ФОТО)

Велика Епоха

Товари без упаковок, «на вагу» — це популярний напрям нового класу магазинів, число яких збільшується з кожним роком. Дізнаймося, чим відрізняються магазини «рackaging-free» від звичних супермаркетів і чому вони стають такими популярними.

#img_center_nostream#40% відходів, які регулярно виробляються кожною родиною, — це «сміття» з супермаркетів: поліетиленові пакети, плівка, тара. Вся ця одноразова упаковка залишається після кожного відвідування магазину, накопичується вдома або відразу викидається в сміттєвий контейнер. Відмовитися від її використання непросто: як бути, якщо всі товари в магазинах вже упаковано й у нас просто немає вибору, окрім як брати з полиць розфасовану їжу?

#img_center_nostream##img_center_nostream#І ось кілька років тому з'явилася ідея створення нового класу магазинів — «рackaging-free», що перекладається як «без упаковки». Принцип цих магазинів — відмовитися від використання одноразової упаковки для товарів і продуктів, і замінити її на контейнери багаторазового використання. Ви просто приходите зі своєю тарою і наповнюєте її необхідними продуктами, наприклад, крупою, печивом, спеціями або соком. Таку тару можна як принести з собою, так і взяти в магазині. Деякі магазини пропонують пакети, виготовлені з переробленого паперу.

«Чесно кажучи, те, що нормально для продуктового бізнесу, не є здоровим для споживачів або навколишнього середовища», — каже співзасновник «In.gredients» Крістіан Лейн. — На додаток до неекологічного виробництва їжі, майже всі продукти, які ми купуємо в магазині, упаковано, що не залишає нам жодного вибору, окрім як і далі купувати упаковану їжу, упаковка від якої не завжди придатна для багаторазового використання або вторинної переробки. Наша мета полягає в тому, щоб скоротити кількість відходів».

#img_center_nostream#У «рackaging-free»-магазинах продають всю звичайну їжу: фрукти та овочі, молочні та м'ясні продукти, масло, випічку, борошно, напої. В деяких є ще побутова хімія та інші необхідні товари.

#img_center_nostream##img_center_nostream#

У чому ж переваги магазинів «рackaging-free» перед звичайними супермаркетами?

По-перше, ви не платите за упаковку і берете рівно стільки продуктів, скільки необхідно. По-друге, йдучи до магазину, ви точно знаєте, що хочете купити: не берете з полиць зайві товари. По-третє, упаковка не викидається, не забруднює навколишнє середовище. Є ще один вагомий плюс: як правило, магазини «рackaging-free» закуповують сезонні продукти на місцевих фермах. Такий товар не тільки свіжіший, а й дешевший.

#img_center_nostream##img_center_nostream#

Наприклад, за ціною 1 кг рису в звичайному іспанському супермаркеті в «рackaging-free»-магазин «Granel» можна купити: 250 г рису, деякі трави, трохи оливкової олії та сухофруктів, сушені помідори та гриби, 250 г мюслі.

Заохочуючи клієнтів приносити свої власні контейнери, «рackaging-free»-магазини підтримують місцеву економіку і зменшують шкоду, яку завдає навколишньому середовищу сміття.

#img_center_nostream##img_center_nostream#Першою альтернативою супермаркетам став лондонський «Unpackaged», який відкрився у 2006 році. Через 3 роки в Італії з'явилися «Negozio Leggero» і «Effecorta», а в США — «Green11». Минуло небагато часу, і ці магазини отримали заслужену популярність й існують досі, а ідею магазинів «рackaging-free» швидко підхопили інші країни. Сьогодні найбільше число торгових марок магазинів «рackaging-free» налічується в Німеччині — 16. У Франції — їх 10, в Італії — 7, у США, Іспанії, Бельгії та Нідерландах — по 5, Австрії — 4, Великобританії — 3, у Швейцарії і Канаді — по одному. Ці цифри не є остаточними, тому що з кожним роком число магазинів такого типу стрімко зростає.

#img_center_nostream##img_center_nostream##img_center_nostream#

Скорочення транспортних ресурсів і відмова від використання десятків мільйонів тонн (!) упаковки, яка, так чи інакше, стане сміттям, і прагнення до принципу «Нуль відходів» — це і є основна ідея магазинів «рackaging-free». Магазинів нового покоління.

Дивіться також: Еко-харчування: прості кроки до свідомого життя.

Куди здати відходи упаковки в Києві, дивіться на мапі «Великої Епохи»: