Неділя, Сер 9, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Еко-харчування: 16 простих кроків до здоров’я та свідомого життя

Вівторок, 21 липня 2020 року

Еко-харчування — популярний тренд серед людей, які піклуються про своє здоров'я і дотримуються екологічного стилю життя. Як харчуватися правильно, не завдаючи шкоди ні своєму здоров'ю, ні навколишньому середовищу?

Принципи правильного харчування, як важливої основи здорового життя, залишаються відкритою темою. Але так склалося, що в питанні вибору тих чи інших продуктів ми частіше звертаємо увагу на те, як вплине їжа на самопочуття та стан здоров'я. І часто зовсім не замислюємося про те, наскільки ця їжа натуральна і в що її упаковано.

Наприклад, продукти, що продаються в супермаркетах, найчастіше вже упаковані. Плівка, поліетиленовий пакет або одноразова тара — все це буде викинуто після покупки. Те ж можна сказати й про газовані напої або пачку чіпсів: порожня тара буде засмічувати ґрунт, а ця «їжа» — ваш організм.

Інший приклад — сосиски, ковбаса, бекон тощо, містять не тільки м'ясо. Для кращого збереження таку їжу піддають обробці, додаючи в неї консерванти, жири, солі та цукор, речовини, що підсилюють смак. Це робить їжу більш ароматною та смачною, дозволяє зберігати її довше. Технологію їхнього виробництва, як і їжу в принципі, складно назвати екологічно чистими.

У наш час стає все більше людей, які хочуть завдавати найменшої шкоди природі: вони вчаться розділяти відходи, замість поліетиленових пакетів використовують екосумки, замість одноразових пластикових пляшок — міцні багаторазові тощо.

Цікавий приклад подала дівчина з Нью-Йорка, про яку раніше розповідала «Велика Епоха». Лорен Сінгер вже кілька років живе за принципом «нуль відходів».

Ось що говорить про свою ініціативу сама Лорен:

«Я відкрила холодильник і завмерла від жаху. Я раптом усвідомила, що буквально кожен продукт у моєму холодильнику запаковано в пластик. [...] Позбутися пластику означало, що мені потрібно навчитися пакувати продукти самостійно. Одного разу я натрапила на блог „Zero Waste Home“. Це була розповідь якоїсь Бі Джонсон з Каліфорнії, дружини і матері двох дітей, про своє життя без відходів. До цього моменту пластика в моєму житті вже майже не було. І я подумала: „Якщо сім'я з чотирьох людей може жити взагалі без відходів, то я, дівчина з Нью-Йорка, теж зможу!“».

Ініціатива виявилася не тільки екологічною, а й корисною для самої Лорен: на зміну упакованій їжі з супермаркетів прийшли продукти з фермерських магазинів — овочі та фрукти, різноманітні зернові, бобові та інша сезонна їжа з місцевих ринків.

Як зазначає сама Лорен, завдяки цим та іншим екологічним змінам у житті вона стала відчувати себе здоровішою та щасливішою: «Тепер я складаю список покупок перед походом до магазину, і це означає, що я знаю, що мені потрібно, і не хапаю з полиць дорогі товари просто під впливом імпульсу. Я купую все „на вагу“, тому не плачу зайвих грошей за упаковку», — каже дівчина і додає: «Я краще їм. Оскільки купую тільки не упаковану їжу, вибір всього нездорового у мене вкрай обмежений».

Мабуть, цей досвід і поради, які наведено нижче, допоможуть зробити перший крок до еко-харчування та еко-життя в цілому.

1. Вибирайте продукти, які продаються на вагу і не упаковані. Більшість продуктів, що мають упаковку, зазнають значної обробки. Така їжа містить мало корисних речовин.

2. Закупайтесь у фермерських магазинах і на ринках.

3. Не змішуйте харчові відходи з небезпечними: відносьте їх до спеціально організованих пунктів збору.

4. Їжте більше фруктів, овочів і т.п. рослинної їжі, яка пройшла мінімальну обробку або, краще, — не була оброблена зовсім.

5. Скоротіть кількість м'ясних і молочних продуктів: м'ясо-молочну індустрію називають головною причиною кліматичних змін, а надлишок тваринного білка в раціоні пов'язують з рядом захворювань (дивіться «The China Study»).

6. Виключіть зі свого раціону фастфуд.

7. Магазинні напої спробуйте замінити простою водою. Влітку можна готувати морс або компот зі свіжих фруктів, а взимку — із сушених.

8. Намагайтеся готувати вдома.

9. Не використовуйте одноразовий посуд.

10. Беріть обід із собою.

11. Постарайтеся виключити пластик з використання в побуті. Можливо, вас надихне приклад — «Ініціатива: 104 дня без пластику».

12. Влаштовуйте раз на тиждень розвантажувальний день.

13. Не переїдайте. Пам'ятайте: помірність у їжі — шлях до довголіття.

14. Плануйте покупки заздалегідь. Перед тим, як йти до магазину, складіть список покупок. Це допоможе не тільки скоротити час, а й заощадити кошти.

15. Спробуйте відмовитися від покупних засобів побутової хімії та особистої гігієни: їх просто приготувати самим з дешевих і доступних інгредієнтів.

16. Вирощуйте овочі, фрукти і зелень. Дача, город, присадибна ділянка або навіть балкон — гарна можливість спробувати себе в садівництві. Навіть на підвіконні можна вирощувати зелень або пряні трави, а на дачі — зробити домашню сонячну сушку для отримання сухофруктів. Садівництво не тільки попереджає депресію, а й зміцнює імунітет.

Дивіться також: кращі екофільми, які змінять ваш погляд на світ і перше в світі селище з 100% переробкою відходів.

Comments   

загрузка...