Вівторок, Жов 20, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Еко-харчування: 16 простих кроків до здоров’я та свідомого життя

Вівторок, 21 липня 2020 року

Еко-харчування — популярний тренд серед людей, які піклуються про своє здоров'я і дотримуються екологічного стилю життя. Як харчуватися правильно, не завдаючи шкоди ні своєму здоров'ю, ні навколишньому середовищу?

Еко-харчування — популярний тренд серед людей, які піклуються про своє здоров'я і дотримуються екологічного стилю життя. Фото: CityTree/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0
Принципи правильного харчування, як важливої основи здорового життя, залишаються відкритою темою. Але так склалося, що в питанні вибору тих чи інших продуктів ми частіше звертаємо увагу на те, як вплине їжа на самопочуття та стан здоров'я. І часто зовсім не замислюємося про те, наскільки ця їжа натуральна і в що її упаковано.

Наприклад, продукти, що продаються в супермаркетах, найчастіше вже упаковані. Плівка, поліетиленовий пакет або одноразова тара — все це буде викинуто після покупки. Те ж можна сказати й про газовані напої або пачку чіпсів: порожня тара буде засмічувати ґрунт, а ця «їжа» — ваш організм.

Інший приклад — сосиски, ковбаса, бекон тощо, містять не тільки м'ясо. Для кращого збереження таку їжу піддають обробці, додаючи в неї консерванти, жири, солі та цукор, речовини, що підсилюють смак. Це робить їжу більш ароматною та смачною, дозволяє зберігати її довше. Технологію їхнього виробництва, як і їжу в принципі, складно назвати екологічно чистими.

Технологію виробництва більшості м'ясних виробів складно назвати екологічно чистою. Фото: Shari Chankhamma/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0
У наш час стає все більше людей, які хочуть завдавати найменшої шкоди природі: вони вчаться розділяти відходи, замість поліетиленових пакетів використовують екосумки, замість одноразових пластикових пляшок — міцні багаторазові тощо.

Цікавий приклад подала дівчина з Нью-Йорка, про яку раніше розповідала «Велика Епоха». Лорен Сінгер вже кілька років живе за принципом «нуль відходів».

Лорен Сінгер вже кілька років живе за принципом «нуль відходів». Фото: trashisfortossers.com

Ось що говорить про свою ініціативу сама Лорен:

«Я відкрила холодильник і завмерла від жаху. Я раптом усвідомила, що буквально кожен продукт у моєму холодильнику запаковано в пластик. [...] Позбутися пластику означало, що мені потрібно навчитися пакувати продукти самостійно. Одного разу я натрапила на блог „Zero Waste Home“. Це була розповідь якоїсь Бі Джонсон з Каліфорнії, дружини і матері двох дітей, про своє життя без відходів. До цього моменту пластика в моєму житті вже майже не було. І я подумала: „Якщо сім'я з чотирьох людей може жити взагалі без відходів, то я, дівчина з Нью-Йорка, теж зможу!“».

Ініціатива виявилася не тільки екологічною, а й корисною для самої Лорен: на зміну упакованій їжі з супермаркетів прийшли продукти з фермерських магазинів — овочі та фрукти, різноманітні зернові, бобові та інша сезонна їжа з місцевих ринків.

Як зазначає сама Лорен, завдяки цим та іншим екологічним змінам у житті вона стала відчувати себе здоровішою та щасливішою: «Тепер я складаю список покупок перед походом до магазину, і це означає, що я знаю, що мені потрібно, і не хапаю з полиць дорогі товари просто під впливом імпульсу. Я купую все „на вагу“, тому не плачу зайвих грошей за упаковку», — каже дівчина і додає: «Я краще їм. Оскільки купую тільки не упаковану їжу, вибір всього нездорового у мене вкрай обмежений».

Фото: trashisfortossers.com

Мабуть, цей досвід і поради, які наведено нижче, допоможуть зробити перший крок до еко-харчування та еко-життя в цілому.

1. Вибирайте продукти, які продаються на вагу і не упаковані. Більшість продуктів, що мають упаковку, зазнають значної обробки. Така їжа містить мало корисних речовин.

Вибирайте продукти, які продаються на вагу і не упаковані. Фото: francois schnell/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0

2. Закупайтесь у фермерських магазинах і на ринках.

Закупайтесь у фермерських магазинах і на ринках. Фото: RichardBH/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0

3. Не змішуйте харчові відходи з небезпечними: відносьте їх до спеціально організованих пунктів збору.

4. Їжте більше фруктів, овочів і т.п. рослинної їжі, яка пройшла мінімальну обробку або, краще, — не була оброблена зовсім.

Їжте більше фруктів і овочів. Фото: CGP Grey/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0

5. Скоротіть кількість м'ясних і молочних продуктів: м'ясо-молочну індустрію називають головною причиною кліматичних змін, а надлишок тваринного білка в раціоні пов'язують з рядом захворювань (дивіться «The China Study»).

6. Виключіть зі свого раціону фастфуд.

7. Магазинні напої спробуйте замінити простою водою. Влітку можна готувати морс або компот зі свіжих фруктів, а взимку — із сушених.

8. Намагайтеся готувати вдома.

9. Не використовуйте одноразовий посуд.

10. Беріть обід із собою.

Беріть обід із собою. Фото: Nicole/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0

11. Постарайтеся виключити пластик з використання в побуті. Можливо, вас надихне приклад — «Ініціатива: 104 дня без пластику».

12. Влаштовуйте раз на тиждень розвантажувальний день.

13. Не переїдайте. Пам'ятайте: помірність у їжі — шлях до довголіття.

14. Плануйте покупки заздалегідь. Перед тим, як йти до магазину, складіть список покупок. Це допоможе не тільки скоротити час, а й заощадити кошти.

15. Спробуйте відмовитися від покупних засобів побутової хімії та особистої гігієни: їх просто приготувати самим з дешевих і доступних інгредієнтів.

16. Вирощуйте овочі, фрукти і зелень. Дача, город, присадибна ділянка або навіть балкон — гарна можливість спробувати себе в садівництві. Навіть на підвіконні можна вирощувати зелень або пряні трави, а на дачі — зробити домашню сонячну сушку для отримання сухофруктів. Садівництво не тільки попереджає депресію, а й зміцнює імунітет.

На підвіконні можна вирощувати зелень або пряні трави. Фото: Global Panorama/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0

Дивіться також: кращі екофільми, які змінять ваш погляд на світ і перше в світі селище з 100% переробкою відходів.

Comments   

загрузка...