• Дослідження: щоб довше жити, треба менше їсти

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Неділя, 17 січня 2016 року

Чи здатне голодування або зменшення споживання їжі уповільнити старіння та подовжити наше життя? Це питання не втрачає своєї актуальності вже не перше десятиліття.

Багато дієтологів рекомендують усім, хто хоче не тільки скинути зайву вагу, але й довго залишатися молодим, кілька разів на місяць влаштовувати розвантажувальні дні. В основі цієї рекомендацій лежить один простий і дуже старий принцип: помірність у їжі — шлях до довголіття. Це просте правило або, скоріше, спостереження, можна зустріти в багатьох стародавніх традиційних методах лікування, в тому числі, і в Східній медицині.

Крім медичних рекомендацій щодо тимчасового обмеження споживання їжі, в ті часи існувала і традиція поста. І це була не просто традиція: піст був добровільним голодом за усвідомленням.

Про те, що голодування та скорочення споживаних калорій зберігає здоров'я і продовжує життя, відомо і сучасній медицині, хоча результати багатьох її досліджень залишаються неоднозначними.

На початку 2000-х років учені довели, що голодування активує гени особливих білків (сіртуїнів), які здатні «пригальмувати» старіння організму. Проте пізніше виявилося, що все не так просто, і зв'язок між тривалістю життя та сіртуїнами дещо перебільшений. Але все ж ці білки уповільнюють старіння нервових клітин і розвиток таких захворювань, як хвороба Альцгеймера — пізніше це підтвердили експерименти вчених із Массачусетського технологічного інституту (США). Одне з пояснень цьому наступне: процеси старіння нейронів починалися відповідно до генетичної програми, але під впливом низькокалорійної їжі  відбувалися набагато повільніше.

Більш ранні дослідження, що проводилися в 40-х роках ХХ століття, показали, що скорочення калорійності споживаної їжі на 10—40% нижче норми збільшує тривалість життя на 30%. Ці висновки привели до появи великої групи людей, що відстоювали ідею голодування заради довголіття.

Уже в нашому столітті цей принцип поставили під сумнів вчені з Університету Техасу. Провівши ряд експериментів, вони заявили: «Якщо й існує метод маніпуляції дієтою людини, який дозволить нам жити довше, то ми його поки не придумали. А скоріше за все, такого методу і зовсім не може бути. В будь-якому разі, ми точно не можемо радити людям їсти менше звичайного заради довголіття».

Однак ці висновки не зупинили інших експериментаторів, які продовжили дослідження та пошуки відповідей в цьому напрямку. Одне з таких досліджень нещодавно було проведено вченими з Університету Південної Каліфорнії. Вони встановили, що для того, аби уповільнити старіння організму, достатньо п'яти розвантажувальних днів на місяць, протягом яких скорочується споживання калорій до 34—54% від звичайної норми. Як виявилося, крім ефекту призупинення старіння, голодування також покращує роботу серцево-судинної системи та когнітивні здібності головного мозку, пам'ять і є хорошою профілактикою раку, діабету та інших захворювань.

Але дослідники попереджають: різке скорочення кількості споживаних калорій під час розвантажувальних днів може стати серйозним стресом для організму та погано вплинути на здоров'я. Тому не рекомендується обмежувати кількість споживаних калорій під час розвантажувальних днів більше, ніж на 34—54% від звичайної норми.

Сподіваємося, що це не останнє дослідження у вивченні того, як і чому скорочення споживання їжі під час посту або розвантажувальних днів подовжує наше життя. І в майбутньому механізми цього явища будуть розкриті.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...