• Алергія: пошук відповідей на фундаментальні питання

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Понеділок, 7 вересня 2015 року

Алергія, її різноманітні реакції та прояви — не кращий «подарунок», що псує життя мільйонів людей. Багато питань, пов'язаних із природою алергії і тим, чому наш організм так болісно реагує на подібні подразники, досі залишаються нерозгаданими.

В наш час кожен п'ятий житель планети страждає від алергії, і з кожним роком ця кількість збільшується. Якщо XX століття називають століттям серцево-судинних захворювань, то, за прогнозами ВООЗ, XXI століття стане віком алергії.

Втім, було б неправильно назвати алергію хворобою сучасності: про існування такої реакції організму знали ще лікарі давнини. Так, 3000 років тому китайські лікарі у своїх працях описували «рослинну лихоманку», що восени викликала течу з носа.

Сам термін «алергія» (від грецьких слів «ἄλλος» — «інший» і«ἔργον» — робота, вплив) був введений в 1906 році австрійським лікарем-педіатром і діагностом туберкульозу Клеменсом фон Пірке. В ті роки вчені, досліджуючи вплив токсинів на організм, виявили, що наша імунна система — величезна кількість клітин, що здатні виробляти смертельні для антитіл хімічні речовини, — може не лише допомагати організму, а й шкодити йому. В цьому випадку імунна система не захищала організм, а робила його ще більш сприйнятливим до токсинів.

Вчені також помітили, що деякі медичні препарати викликають висип та інші симптоми: проникаючи до організму, речовини змінювали характер його реакції. Для опису цього процесу Клеменс фон Пірке і ввів поняття «алергія». Пізніше, вже через десятиліття, виявилося, що молекулярні стадії впливу токсинів на організм та алергічної реакції дивно схожі.

У світі існує безліч алергенів: пилок рослин (найбільш небезпечними вважаються: амброзія, амарант, пажитниця), отрута комах, фекалії домашніх пилових кліщів, пеніцилін, духи, арахіс та інші горіхи, яйця, яловичина, сьомга, метали тощо.

Реакція на ці та інші алергени викликає безліч симптомів — від подразнювальних до смертельних. Найбільш часті прояви — сінна лихоманка (нежить, запалення очей), шкірний висип, блювота тощо. Найбільш небезпечним проявом, здатним миттєво викликати смертельну реакцію організму, є анафілактичний шок.

Коли алерген потрапляє на поверхню тіла, слизову оболонку очей, носоглотки, рота, дихальні шляхи, кишечник, які містять імунні клітини, — запускається процес реакції. Ці клітини вступають у боротьбу з речовинами-алергенами, потім знаходять лімфатичну тканину, де передають фрагменти алергенів іншій імунній клітині, яка виробляє антитіла. Коли ці антитіла — імуноглобулін E або IgE — знову зустрічають алерген, вони запускають відповідну реакцію. Антитіло активує гладку клітину (компонент імунної системи), яка вибухає і викидає незліченну кількість хімічних речовин. Ці речовини, діючи на нервові закінчення, викликають появу слизу, кашлю, свербіння або відчуття задухи.

В той час як різноманітність і спектр проявів алергічних реакцій величезний, набір антиалергенних медичних препаратів дуже невеликий. Багато вчених кажуть: розробити ефективний засіб лікування алергії можна буде тільки тоді, коли ми зрозуміємо природу такого явища.

А на цьому шляху для нинішньої медицини існує ще багато питань.

Алергія — не ворог, а друг? (частина 2)

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...