ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В Україні стартував проект з переробки міських біовідходів на компост

Велика Епоха

Перший майданчик з переробки міських біовідходів на компост створений в Коломиї в рамках проекту «Управління відходами, що біологічно розкладаються». Проект — частина програми прикордонного співробітництва, метою якого є охорона і поліпшення якості навколишнього середовища.

Проект реалізується на кошти європейського гранту — 103 000 євро і під керівництвом румунських партнерів, повідомляє ntktv.ua. В Україні в цьому проекті беруть участь тільки 2 міста: Коломия та Івано-Франківськ.

У Коломиї майданчик з переробки біовідходів розміщений на вулиці Довбуша. Саме сюди просять звозити листя, гілки, траву, дерева та інші відходи, що біологічно розкладаються, з яких виготовлять органічні добрива.

Для цього попередньо подрібнену деревину, листя та траву закладають у певному співвідношенні в ємності, де протягом 9—12 місяців в результаті «роботи» мікроорганізмів біовідходи перетворюються на компост. Потім добриво пропускають через сито, це дозволяє відокремити придатну для застосування грануляцію від залишків, що не розклалися.

Органічні добрива будуть застосовувати для поліпшення ґрунту в роботі з озеленення міста.

Зараз для реалізації проекту вже придбаний багатофункціональний трактор і деревна дробарка. Для цієї техніки планується закупити ще шість навісних одиниць, зокрема, косарку для трави, пилосос для збору листя, засіб для викорчовування пнів і платформу для обрізки дерев, яка зможе підніматися на висоту 8 м.

За словами інженера комунального підприємства румунського міста Бая-Маре Льорен Цісваля, багатофункціональний трактор може бути також використаний комунальними службами для прибирання снігу, асфальтування вулиць, поливу зелених насаджень тощо.

Румунські фахівці періодично приїжджають до Коломиї, щоб проконтролювати, як просувається проект з переробки біовідходів. Льорен Цісваль каже, що українці показали хороший темп, закінчивши зведення майданчика і перейшовши до закупівлі обладнання. На наступному етапі необхідно організувати більш ретельний збір біовідходів і перетворення їх на компост.