• Прадавнє «місто ліліпутів» розкопали в Ірані: чи справжнє воно?

  • Юлія Ламаалем | Велика Епоха
    Понеділок, 28 липня 2014 року

У серпні 2005 року поблизу міста Шехдад в Ірані було знайдено крихітне муміфіковане тіло. Новина викликала неймовірний інтерес, коли дослідники повідомили, що останки належать ліліпуту-підлітку, а місце, імовірно, є поселенням маленьких людей, що колись існувало. Чи було це дійсно древнє місто ліліпутів, чи це лише чергова сенсація ЗМІ?

Загадковій знахідці, як повідомляє Товариство дослідників стародавнього Ірану (CAIS), передували два місяці незаконних розкопок в провінції Керман біля міста Шехдад в історичній фортеці Гудіз, яка належить до періоду правління імперії Сасанідів (224 до 651 р. н.е.). Перед виникненням ісламу це була остання імперія в Ірані.

Пізніше мумія була вивезена з країни і контрабандисти намагалися продати її в Німеччині, оцінивши артефакт у понад $3 млн. 25-сантиметрове тіло, що добре збереглося, було вкрите тонкою плівкою, яка, як спочатку вважали, була утворена з матеріалів для муміфікації. Пізніше було встановлено, що це шкіра індивіда. Первинні аналізи, проведені судово-медичними експертами, показали, що людині на момент смерті було 16—17 років.

Відкриття породило безліч чуток про відкриття міста ліліпутів, на зразок того, що було описане в історії «Подорож Гуллівера».

Газета The Iran Daily повідомила, що стіни в будинках населеного пункту сягають висоти лише 80 см. Крім того, архітектура будинків і провулків є досить дивною. Також стіни, стеля, грубки, полиці і все обладнання нібито могло використовуватись тільки карликами. Більше того, вік знайдених будинків досягає кількох тисяч років і вони не належать до періоду останньої імперії Ірану. Через 5000 років з моменту відходу карликів з міста, велика частина території пішла під землю, тому причина міграції маленьких людей залишається загадкою, пише видання.

У свою чергу археологи спростували чутки про існування такого міста. «38-річні археологічні розкопки в місті Шехдад говорять про те, що не було ніяких ліліпутів в регіоні. Залишки будинку зі стінами висотою 80 см мали колись у висоту 190 см. Деякі із залишків стін сягають висоти 5 см, то що ж, ми повинні стверджувати, що люди, які жили в цих будинках, мали на зріст 5 сантиметрів?» — дивується керівник археологічних розкопок Мірабедін Каболі.

Інші експерти також виключили будь-які припущення про існування міста, про яке йдеться у місцевих легендах. «Навіть якщо буде доведено, що мумія належить карлику, ми не можемо з упевненістю сказати, що область, де було знайдено його тіло, колись було містом ліліпутів», — заявив Джаваді, археолог, експерт із Організації культурної спадщини і туризму провінції Керман.

Пізніше іранські ЗМІ заявили, що антропологічні дослідження мумії показали, ніби це тіло належить недоношеній дитині, яка померла 400 років тому, і яка замуміфікувалася в результаті природних процесів.

Схоже, що більша частина інформації про місто карликів в іранських ЗМІ була чутками. Згідно з найбільш імовірною версією, мумія є природно збереженим тілом дитини.

Проте величезну цікавість все ж викликають легенди про ліліпутів, які існують не тільки в Ірані, але і в багатьох культурах по всьому світі.

Забута історія про ліліпутів

За словами доктора філософії Сьюзен Мартінес, автора книги «Історія маленьких людей: розвинені цивілізації світу», на нашій Землі колись жила стародавня раса людей, які мали дуже маленький зріст. У своїй книзі вона посилається на численні легенди і перекази в різних культурах, наприклад, про карликових богів Мексики і Перу, менегунів на Гавайях, нуннехів індіанців черокі, африканських пігмеїв, а також семангів в Малайзії. А як доказ перебування колись на землі цієї раси, автор наводить знайдену мережу крихітних тунелів, невеликі труни, низькі дверні прорізи в курганах і хатини маленьких розмірів.

У той час як робота Сьюзен Мартінес, викликала масу критики і скепсису, деякі дослідники більш відкриті до нетрадиційних ідей:

«Численні казки та легенди про мініатюрних людей або ліліпутів, існують по всьому світі. Час від часу повідомлення про них є недоречними, але, тим не менш, завжди дуже загадковими. У результаті великих досліджень цієї теми Сьюзан Мартінес встановила, що маленькі люди є прабатьками цивілізації і одними з предків сьогоднішніх людей», — говорить дослідник і автор книг Джек Черчворд.


Читайте також:

Що являє собою аура на фотографіях?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...