• Топ-10 прадавніх істот, що населяли Євразію

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 20 липня 2014 року

Велетні та карлики, страшні хижаки та флегматичні травоїди, істоти з дивним забарвленням та невідомим призначенням гігантських рогів — всім цим природа в різні періоди заселяла території Євразії. Якими були найбільш чудернацькі види із тих, що вимерли тисячі та мільйони років тому?

Гігантська бабка

Меганевра, чи не найбільша комаха з усіх відомих — бабка з розмахом крил близько 65 см — водилась в Європі в кам’яновугільний період 345—280 млн років тому. Харчувалась бабка іншими крупними травоїдними комахами, розмах крил яких сягав 43 см. Скам’янілі рештки гігантської комахи знайшли у Франції та Великобританії.

Гігантська бабка

Гігантська бабка. Фото: prehistoric-wildlife.com

Гігантська бабка

Гігантська бабка. Фото: commons.wikimedia.org

Маленький коник

Еогіпус, або маленький коник, Hyracotherium, жив в добу раннього еоцену 50 мільйонів років тому на території Європи, Азії та Північної Америки. Така прадавня тварина була величиною з сучасну собаку — її довжина становила близько 50 см, а висота — всього 25 см. На такого коника полювали крупні кошачі та навіть м’ясоїдні птахи.

Маленький коник
Маленький коник. Ілюстрація: en.wikipedia.org

Шаблезубі кішки

Гомотерії — шаблезубі кішки, які мешкали в Євразії, Африці та Північній Америці від кількох мільйонів років тому. Останні особини на території Євразії зникли приблизно 30 тисяч років тому. Така кішка досягала розмірів сучасного лева і важила близько 190 кг. Ікла в неї були дещо коротшими, ніж в інших шаблезубих, проте ширшими і були зазубрені. Їхні задні лапи були коротші за передні, що свідчить про те, що такі кішки не були відмінними бігунами, проте відрізнялись витривалістю і могли долати далекі відстані. Добре бачили вдень, а не вночі, як більшість сучасних кошачих.

 Шаблезубі кішки
Ілюстрація: Dantheman9758/en.wikipedia.org

 Шаблезубі кішки
Фото: commons.wikimedia.org

Нелітаючий птах

Гасторнікс — один із чудернацьких нелітаючих птахів, які були поширені мільйони років тому на території Європи. Досягали вони 1,75 м заввишки та важили близько 100 кг. Наразі точно не відомо, були вони травоїдними чи хижаками: їхнім дзьобом можна як колоти горіхи, так і трощити кістки.

 Нелітаючий птах
Фото: Eden, Janine and Jim/en.wikipedia.org

Птах із зубами

Археоптерікс — птах із зубами, який жив близько 150 млн років тому на території Європи. Будовою тіла він нагадував плазуна, і вчені припускають, що він був не птахом, а птахоподібним динозавром. На кожному з крил мав по три пальці з пазурами. Залишки прадавньої істоти знайдені на території Німеччини.

Птах із зубами
Художня реконструкція вигляду птаха. Фото: NobuTamura/en.wikipedia.org

Страшна рибина

Дунклеостей — панцирна риба, яка сягала 8—10 метрів завдовжки і мешкала в морській воді. Вона була найбільшим водним хижаком свого часу. Залишки страшної рибини знаходили на території Польщі, Бельгії, Марокко та у Північній Америці.

Страшна рибина
Голова дунклеостей, яка зберігається в Зенкенбергському музеї в Німеччині. Фото: commons.wikimedia.org

Величезний водний хижак

Мастодонзавр — малорухливе створіння, схоже на величезного крокодила, яке мешкало у водоймах і сягало 9 метрів завдовжки. Довжина черепа страшної істоти була 1,75—2 метри. Жила вона в тріасовий період 250—200 млн років тому.

Мастодонзавр
Ілюстрація: en.wikipedia.org

Мамонти

Мамонти населяли території Євразії, Африки та Північної Америки трохи менше 5 млн років, а вимерли 4500 років тому. Вони були вдвічі важчими за найбільших сучасних слонів, африканських. Важили мамонти 10—12 тон і досягали 5,5 метрів заввишки. Їхні зображення прикрашають стіни багатьох печер, в яких жили люди.

Мамонти
Ілюстрація: Kurzon/en.wikipedia.org

Великорогий олень

Вдвічі більші за сучасних оленів, представники великорогого, або Ірландського виду мешкали в північній частині Європи та Азії, в тому числі в Криму. Розмах їхніх рогів сягав 4 метри, тому тварини не могли існувати в лісі, а жили в луках та на відкритій місцевості. В часи неоліту на великоротого на оленя полювала людина.

Великорогий олень
Муміфікований скелет великоротого оленя в музеї Бремена. Фото: en.wikipedia.org

Великорогий олень
Зображення великоротого оленя в печері Ласко у Франції. Фото: en.wikipedia.org

Носоріг

Еласмотерій, або носоріг із незвично велетенським рогом мешкав в Європі та Азії, в тому числі на території України. Істота виростала до 6 метрів завдовжки і 2,5 метрів заввишки й була вкрита шерстю. Судячи з будови зубів учені припускають, що еласмотерій був травоїдним. Вимер вид близько 50 тисяч років тому.

Череп еласмотерія
Череп еласмотерія з реконструйованим рогом. Фото: Ghedoghedo/en.wikipedia.org

Реконструкція еласмотерія
Перша художня реконструкція еласмотерія. Фото: Rashevsky/en.wikipedia.org

І на останок пропонуємо вашій увазі кілька малюнків, виконаних людьми на стінках печер Ласко та Шове у Франції. Зображення в Ласко відносяться до 18—15 тисячоліття до н.е., а в Шове — до 31—29 тисячоліття до н.е.

На численних малюнках — тварини, на яких полювала і з якими співіснували людина.

Голови тарпанів
Голови тарпанів — символ печери Шове. Фото: commons.wikimedia.org

Прадавня фауна

Прадавня фауна у всій красі на стінах печер Шове. Фото: Thomas T/commons.wikimedia.org

Печери Шове

Зображення на стіні печери Шове. Фото: Inocybe/commons.wikimedia.org

Печери Шове

Зображення, ймовірно, печерної гієни, печера Шове. Фото: Carla Hufstedler/commons.wikimedia.org

Зображення оленів

Зображення оленів в печері Ласко. Фото: Pline/commons.wikimedia.org

Зображення коня в печері

Зображення коня в печері Ласко. Фото: Cro-Magnon peoples/commons.wikimedia.org

Звіри на стінах печери

Звіри на стінах печери Ласко. Фото: Prof saxx/commons.wikimedia.org

Звіри на стінах печери

Звіри на стінах печери Ласко. Фото: Peter80/commons.wikimedia.org

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...