• Глобальне потепління вже було кілька мільйонів років тому

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Вівторок, 17 вересня 2013 року

Глобальне потепління Земля переживає не вперше — 5 мільйонів років тому вона пройшла через подібне, стверджують вчені. Тоді в результаті танення льодовиків рівень океану піднімався на 20 метрів, а середньорічні температури були навіть вищими за теперішні.

Сильне танення льодовиків відбувалось неодноразово в період з 3 до 5 мільйонів років тому, виявили дослідники з Імперського коледжу Лондона, які вивчали мул біля східного узбережжя Антарктиди. За їхніми підрахунками, в пліоценову епоху рівень океану піднявся щонайменше на 10 метрів.

Льодовики Гренландії, західної та східної частин Антарктиди танули приблизно в один і той же період. Рівень води в океані тоді піднявся загалом на 20 метрів, стверджують британські вчені.

На їхню думку, кліматичні умови часів пліоценової епохи нагадують сучасні, передає сайт Імперського коледжу.

«Температури повітря в пліоценову епоху були на два-три градуси вищі від сьогоднішніх, а рівень діоксиду вуглецю в атмосфері — приблизно такий самий. Наше дослідження показує, що такі умови призвели до великої втрати льодовиків і значного підвищення рівня океану в минулому. Вчені припускають, що глобальні середні температури піднімуться до такого рівня до кінця століття, тому для нас дуже важливо зрозуміти, якими будуть наслідки цього», — говорить доктор Тіна Ван Де Фліердт з Імперського коледжу Лондона.

До такого висновку вчені прийшли, аналізуючи шари мулу біля узбережжя Антарктики, які залягають на глибині більше 3 кілометрів. Проби ґрунту показали, що він походить від тієї ж породи, яка в даний час прихована під льодовим щитом. Це можливо лише за умови, якщо льодовик відступає і оголює узбережжя Антарктиди.

Коли в пліоценовий період піднялась температура океану, льодовики, занурені у воду, стали дуже вразливими температур і починали танути, вважають вчені.

«Наше дослідження показує, що крига східної частини Антарктиди була набагато більш чутливою до змін клімату, ніж вважалось раніше. Ці результати важливі для розуміння того, що може трапитись із Землею, якщо ми не будемо боротись із наслідками зміни клімату», — говорить співавтор дослідження Керіс Кук.

Наступним кроком вчені планують проаналізувати, наскільки швидко відбувалось танення льодовиків в пліоценовий період — таким чином хочуть спрогнозувати, скільки протримаються сучасні крижані покриви.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...