• Єгиптолог розкрив таємницю зникнення 50-тисячної стародавньої армії

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 23 серпня 2015 року

Століттями археологи не могли дати відповідь на питання: куди зникла 50-тисячна армія персів у єгипетській пустелі близько 524 року до нашої ери. За переказами, їх поховала під товщею піску буря. Однак справа виявилась не такою простою: виявляється, і в ті часи існували свого роду «політтехнологи», що переписували історію.

Геродот писав, що 50-тисячна перська армія царя Камбіза зайшла в єгипетську пустелю поблизу Фів (сучасний Люксор), і там її слід зник. З 19 століття як аматори, так і професійні археологи намагались знайти під товщею піску залишки війська у повній амуніції, проте марно.

Професор-єгиптолог Олаф Кейпер несподівано для себе розкрив загадку зникнення такої великої кількості людей: раніше він розмірковував про те, що 50 тисяч чоловік не можуть загинути від піщаної бурі. Відповідь прийшла до нього, коли він розшифровував давньоєгипетські тексти на храмових блоках.

На думку науковця, перська армія тоді була розбита, а зовсім не зникла по волі стихії.

«Мої дослідження показують, що армія не просто переходила через пустелю. Її кінцевим пунктом був оазис Дахла. Там стояли війська лідера єгипетських повстанців Петубастиса ІІІ. Армія Камбіза потрапила у засідку, а єгиптянам вдалось зі своєї бази в оазисі відвоювати більшу частину Єгипту, після чого їхній воєначальник був проголошений фараоном у столиці, Мемфісі», — говорить Олаф Кейпер.

На думку єгиптолога, версію про загибель війська від піщаної бурі вигадав наступник Камбіза — великий полководець та хороший «політтехнолог» Дарій І. Через два роки після поразки перської армії він із великою жорстокістю придушив єгипетський бунт, а ганебну поразку попередника списав на немилість стихії.

Таке пояснення набуло поширення, і через 75 років після тих подій, коли Геродот їх описував, до нього дійшла тільки версія про загибель армії від піщаної бурі.

Розставити всі події по місцях допомогли єгиптологу написи на стінах храму в місті Амхейда поблизу Дахли. В них говорилось, що на початку перського періоду місто було цитаделлю — тогочасною фортецею або опорним пунктом військових. Таким чином, поєднавши ці дані із крихтами інформації про єгипетського заколотника Петубастиса ІІІ та історією, переказаною Геродотом, науковець дійшов висновку: історія тих часів була переписана, як це було вигідно переможцю — Дарію І.


Читайте також:
Знайдена пара штанів віком 3 тисячі років

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...