• Загадкова та розвинена цивілізація на берегах Нілу: Давній Єгипет

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Середа, 20 серпня 2014 року

Наскільки розвиненою була наука давніх єгиптян можна тільки здогадуватись за тими обривчастими та часом суперечливими свідченнями, що дійшли до наших днів. Про існування високої цивілізації на берегах Нілу говорить хоча б той факт, що деякими її витворами сучасні люди користуються досі, а деякі навіть залишилися для нинішньої науки не до кінця зрозумілими.Розвинена медицина, передові технології виготовлення скла та фаянсу, будування кораблів, математичні розрахунки, календар та астрономічні спостереження… інколи навіть не віриться в те, що все це було відоме людству ще 5 тисячоліть тому. Що цікаво, більшість досягнень давньої єгипетської цивілізації були відомі ще на початку династичного періоду, а іноді навіть в додинастичний період.

Письмо

давній єгипет цивілізація наука

Весткарський папірус. 18-16 століття до нашої ери. Зберігається в музеї Єгипетських старожитностей в Берліні. Фото: Keith Schengili-Roberts/en.wikipedia.org

Так, ще в період Раннього царства, 3 тисячі років до нашої ери, єгиптяни вже мали писемність. Окремий ієрогліф міг позначати слово або звук і в залежності від контексту мати різне значення. Єгипетське письмо було двох видів: одне для офіційних текстів, розпису гробниць або висічення на монументах та обелісках (ієрогліфічне), інше — для щоденних записів, скорописне (ієратичне).

Найдавніші записи, що збереглись до наших днів, були знайдені у гробницях — завдяки надзвичайно високій увазі давніх людей до потойбічного життя в тогочасних мавзолеях було законсервовано все або майже все, що оточувало фараона за його життя. В таких написах перераховувалось те, що було покладене разом із похованням — тогочасні єгиптяни були сумлінними бухгалтерами.

Більш пізні тексти включають в себе казки, вірші, повчання, біографії фараонів та знаті, а також описи природних катаклізмів та соціальних потрясінь (папірус Іпувера). Були у давніх єгиптян і розповіді про пригоди благородних людей та купців. Зустрічались також літописи, в яких розповідалось про божественні та надзвичайні речі — такі історії містить Весткарський папірус. В ньому пишеться зокрема про чарівника, який передбачав майбутнє та навіть міг приставити відрубану голову істоти назад до її тіла і оживити її.

давній єгипет цивілізація наука 

Скульптура писара. 25—24 століття до нашої ери. Фото: Zerida/en.wikipedia

Медицина Давнього Єгипту

Лікарська справа в Давньому Єгипті ділилась на багато спеціальностей: одні були стоматологами, інші лікували хвороби очей, треті — травної системи, четверті — голови. Люди того часу вважали, що кожна людина складається зі свого тіла, тіні, душі, життєвої сили та імені. Давні єгиптяни відчували, що орган, в якому з’являються їхні думки — це серце. Підготовка лікарів проводилась в «Будинках Життя».

З одного боку медичні трактати того часу показують, що давні єгиптяни мали емпіричні знання анатомії, травм та розроблений комплекс практичних процедур. З іншого — широко розповсюдженою була практика використання заклинань та заговорів у лікуванні хвороб. Розвивалась фармацевтика.

Щоб загоїти рани, давньоєгипетські лікарі прикладали до них сире м’ясо, вміли робити перев’язки льняною тканиною, накладати шви. Для обробки рани і для того, щоб в неї не потрапила інфекція, використовувався мед. Опіумом полегшували хворим біль. Часник та цибуля були присутні в повсякденному раціоні для зміцнення організму та полегшення симптомів астми.

Давньоєгипетські лікарі вміли також ампутувати хворі кінцівки та фіксувати переломи. Але деякі поранення вони відносили до таких серйозних, що своє завдання бачили в тому, щоб полегшити біль пацієнту, доки він не помре.

Незважаючи на те, що знать та фараони на стінах гробниць зображуються стрункими, в реальності вони мали зайву вагу, і оскільки могли дозволити собі їсти солодощі, ще й проблеми із зубами. У простих людей також були подібні проблеми, але через те, що їм до їжі потрапляв пісок, через який зуби швидко стирались.

давній єгипет цивілізація наука

Ножний протез, який виготовляли людині для поховання — для подорожі в потойбічний світ всі відсутні органи (очі, кінцівки) замінювались протезами. Фото: Jon Bodsworth/en.wikipedia.org

Дуже розвинена наука бальзамування тіла грала важливу роль у похованні. В той час як бідні єгиптяни ховали своїх родичів в пустелі, де воно муміфікувалось природним чином, заможні люди вдавались до штучного бальзамування. Під час такої процедури через ніс видалявся мозок, а тіло висушувалось в суміші солей. Потім тіло обгорталось льняною матерією та вкладалось у саркофаг такої форми, що нагадувала обриси людини. Вся процедура тривала приблизно 70 днів.

Математика

Давньоєгипетська цивілізація використовувала 10-річну систему числення, яка дещо відрізняється від сучасної та має свої особливості. Цифри були відомі їм ще в до династичний період.

Одиниці в тогочасних людей зображалися паличками, а для позначення десятків, сотень, тисяч, десятків та сотень тисяч, а також мільйонів існували свої позначення-ієрогліфи.

Проте для позначення двох, трьох, більше десятків або сотень спеціального символу не існувало — вони записувались як сума десятків, сотень і тисяч. До прикладу, число п’ять тисяч сорок давні єгиптяни позначали як п’ять тисяч та чотири десятки.

В повсякденному житті вони виконували багато математичних операцій: вели облік землі, робочої сили, худоби та зерна.

давній єгипет цивілізація наука

Облік худоби. Над кожним видом тварин стоять цифри, що показують їхню кількість у заможного хазяїна. Фото: Lepsius

Давні єгиптяни вміли додавати, віднімати, множити та ділити, розписували дроби і навіть мали таблиці, в яких були розписані результати математичних дій над найпоширенішими дробами.

Люди з Давньої Єгипетської цивілізації вміли обчислювати площі прямокутника, трикутника та кола. Формула для обчислення площі кола у них була доволі точна і розраховувалась як вісім дев’ятих частин діаметра, піднесені до квадрату: S=(8/9D)², що дорівнює S=3,16r².

Давні єгиптяни мали поняття про тангенси, знали прямокутний трикутник зі сторонами 3:4:5, вміли розв’язувати прості множини рівнянь. Пізніше зустрічаються у них навіть квадратичні рівняння. При навчанні математиці вчителі використовували рукописні збірки задач із відповідями.

Звичайно, вони вміли обчислювати об’єми паралелепіпеда та піраміди… 


Читайте також:
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...