• Археологи знайшли пломбу в зубі віком 6 тисяч років

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 12 липня 2015 року

Пломбу в зубі зі стародавньої щелепи знайшли випадково — в ході тестувань нового рентгенівського обладнання. Досі у щелепі, яка останні 101 рік пролежала на полицях музею в Трієсті, археологи не помічали нічого незвичайного.

Відкриття зробили дослідники Клаудіо Туніцом та Федеріко Бернардіні, співробітники Міжнародного центру теоретичної фізики в Трієсті. В ході тестування нового рентгенівського обладнання, в лівому іклі стародавньої щелепи вони помітили інородне утворення.

Подальше вивчення із застосуванням інфрачервоної спектроскопії показало, що тріщина і порожнина в зубі заповнені речовиною на основі бджолиного воску. Причому за результатами радіовуглецевого аналізу виявилось, що зуби та пломба — одного віку, їм обом 6,5 тисяч років.

Скам’янілий фрагмент щелепи був знайдений у Словенії, але зберігався в Трієсті, Італія. Археологи вважають, що знайдені зуби належали людині молодого віку — їй було від 24 до 30 років.

Зуби особи були сильно зношені, кажуть дослідники.

«Імовірно, це пов’язано із застосуванням їх в не-харчових цілях, можливо, таких як ткацтво, яким за часів неоліту, як правило, займались жінки», — пояснив Клаудіо Туніц.

Втім, існують і більш старі докази того, що медицина, зокрема стоматологія, прадавніх людей була добре розвинена. В 2001 році археологи під час розкопок прадавнього місця поховання в Пакистані знайшли просвердлені дірки у корінних зубах скелетів, вік яких становить 7500–9000 років.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...