• Стародавні цивілізації: чи були вони розвиненими?

  • Наталія Стрига | Велика Епоха
    Вівторок, 7 липня 2015 року

Існує чимало доказів того, що на Землі неодноразово виникали високорозвинені цивілізації. Це підтверджують стародавні оповіді і таємничі археологічні знахідки в різних куточках Земної кулі. Атланти, гіперборійці, шумери, етруски, ацтеки, майя, інки — ось далеко не повний список зниклих давніх цивілізацій. Вони не лише додали свою лепту у формування світової культури, але й залишили по собі безліч загадок будівництва, науки і техніки.

Фото 1.jpg

Фото 1. Одна із затонулих стародавніх цивілізацій — легендарна Атлантида. Фото: Onua.org

Атлантида буквально означає «земля атлантів», тобто «земля велетнів». Перші згадки про цю легендарну землю знаходимо у відомих творах Платона «Тімей» і «Критій». До речі, це дало привід деяким історикам вважати, що Атлантида — плід фантазії давньогрецького філософа. Так чи інакше, але страшна історія затоплення та відходу на дно морське (близько середини X тис. до н. е.) цієї розкішної і могутньої держави досі є спірним питанням у навколонаукових колах. Платон точно не вказав місцезнаходження Атлантиди. Багато дослідників шукали докази існування цієї стародавньої цивілізації в Атлантичному океані і Середземному морі, Андах, Бразилії і навіть Антарктиді, але, на жаль, поки безрезультатно.

Фото 2.jpg

Фото 2. Про життя давньої цивілізації шумерів тепер можуть розповісти лише такі пам'ятки. Фото: Onua.org

Ще одна стародавня цивілізація, яка викликала виникнення найрізноманітніших, абсолютно фантастичних, гіпотез — шумери. Оселився цей народ близько IV тис. до н. е. в Месопотамії — межиріччі Тигру і Євфрату. Незабаром їх прогресивні досягнення в науці і культурі поширилися по всьому Сходу і далі.

Фото 3.jpg

Фото 3. Шумери вважаються найдавнішою цивілізацією на Землі. Фото: Onua.org

Вже в ті далекі часи шумери мали писемність, архітектуру (була вперше застосована техніка випалу цегли, технологія зведення фундаменту), вміли обробляти метали, мали колесо і гончарне коло. Так як релігія в житті шумерів відігравала провідну роль, то всі винаходи були визнані «даром богів». У стародавній цивілізації шумерів виникли зачатки таких наукових знань, як математика, право, астрологія, література. Розвиток цієї стародавньої культури випереджав розвиток інших як мінімум на століття. Шумери як нація зникли з лиця землі, коли їх територія була завойована Вавилоном під час правління славнозвісного царя Хаммурапі.

4.jpg

Фото 4. Писемність давніх цивілізацій — єгипетська фреска. Фото: Sergey Khachatryan/рhotos.com

5.jpg

Фото 5. Залишки стародавньої цивілізації Єгипту — статуя Рамзеса. Фото: Photos.com

Цивілізація Стародавнього Єгипту досягла апогею свого розвитку в II тис. до н. е. Мистецтво та інженерія (геодезія) протягом багатьох століть були об'єктом захоплення інших культур. Завдяки науковим досягненням стародавніх єгиптян, стало можливим будівництво величних пірамід, храмів, палаців і обелісків. Правда, нині деякі вчені, ґрунтуючись на останніх відкриттях, стверджують, що піраміди збудували зовсім не єгиптяни, а ще більш древня цивілізація.

Тим не менше, достеменно відомо, що майстри Древнього Єгипту освоїли способи виробництва скла та фаянсу, створили унікальну систему писемності і власний календар. Цивілізація була знищена під час арабського завоювання в VII ст. н. е.

Фото 6.jpg

Фото 6. Етруська фортеця — одне з архітектурних чудес стародавніх цивілізацій. Фото: Rdesai/en.wikipedia.org.

Племена етрусків заселяли Апеннінський півострів у I тис. до н. е. Незважаючи на те, що вони так і не створили єдиної держави (існував так званий «союз міст»), вони створили настільки розвинену культуру, елементи якої лягли в основу великої римської цивілізації. Не знала б Римська імперія боїв гладіаторів, перегонів на колісницях, системи підземних каналів, якби не надбання етрусків. Етрусками були і перші римські царі. Великим парадоксом стала теорія етруського походження слов'ян, яка виникла після розшифрування пам'яток етруської писемності.

7.jpg

Фото 7. Архітектурні залишки стародавніх цивілізацій. Фото: MicheleAlfieri/рhotos.com

Архітектура, скульптура, живопис, музика і поезія — ось що по правді можна назвати цвітом цивілізованого життя, говорив британський філософ і соціолог Герберт Спенсер. Стародавні цивілізації залишили нам багату спадщину. Але чи зуміли ми нею правильно розпорядитися?

Підписатися:

Коментарі