• 10 явищ, які наука не може пояснити

  • Субота, 5 жовтня 2013 року

В наші часи людство починає все більше вірити у всемогутність сучасної науки, вважаючи, що вона може пояснити все суще на планеті та у Всесвіті. І дійсно, багато явищ мають наукове пояснення, проте не всі явища можна пояснити на основі наукових знань сьогодення.

Так, наука ще не має чіткого уявлення щодо процесу творення Всесвіту. Не може наука пояснити і формування релігійних переконань. Існує ще багато загадкових проявів, які відносяться до надприродного, вивчити чи виміряти які на основі наукового методу неможливо.

Давайте розглянемо деякі з них і нагадаємо собі, що природа — це диво, яке зберігає ще багато таємниць.

1. Ефект плацебо

Ефект плацебо — одна із загадок медицини — описує вплив свідомості на стан здоров’я та на зцілення. Так, пацієнти, які вірили, що їм давали ефективні ліки, одужували навіть тоді, коли їм давали цукрові драже. Щоб уникнути упередженого підходу до результатів та дослідити ефект плацебо використовували подвійний сліпий експеримент, за якого ні ті, хто брав участь в дослідженні, ні ті, хто його проводив, не знали, що за ліки вони використовували.

Проте за багато років випробувань ефект плацебо був визнаний наукою як маловірогідний. Це може бути пов’язано з обмеженістю наукового методу пізнання. Підтверджені чи ні, методи самозцілення продовжують існувати й іноді дають навіть кращі результати, ніж методи сучасної медицини.

2. Шосте чуття

П’ять відчуттів: зір, слух, смак, дотик і нюх допомагають нам вивчати наш фізичний світ. Існує також шосте відчуття — внутрішня сила сприйняття, відома як інтуїція. Слово інтуїція походить від латинського слова «intueri», що означає «дивитися всередину». Інтуїція — це здатність знати і розуміти без використання логічних розмірковувань й аналізу. Вона присутня у всіх людей, проте може проявлятись більш чи менш гостро.

Інтуїція, або «шосте чуття» — внутрішнє знання про якусь ситуацію, не підкріплене реальними даними. За результатами опитування бізнесменів 2006 PRWeek/Burson-Marsteller, 62% керівників схильні приймати рішення, покладаючись на інтуїцію, а не на отриману інформацію.

А дослідження 2007 року, опубліковане в журналі Current Biology, виявило, що учасники, які не мали часу для аналізу і які покладались на інтуїцію, були більш точні у виборі непарного символу серед більш ніж 650 однакових, ніж ті, яким давали 1,5 секунди на пошуки.

Древній китайський філософ Лао-Цзи одного разу сказав: «Сила інтуїтивного розуміння захистить вас від шкоди до кінця ваших днів». Альберт Ейнштейн також сказав: «Єдиною дійсно цінною річчю є інтуїція».

Але звідки ж виникає інтуїція? Дослідження людського мозку вказує на пінеальну залозу як можливу відповідь на цю загадку. Рене Декарт (1596–1650), батько сучасної філософії, називав шишкоподібну залозу «місцем душі». На Сході здавна вважали, що інтуїція з’являється в області шишкоподібної залози і що вона може отримувати від душі прозріння у формі знань та ідей.

3. Передсмертний досвід

Про різні дивні переживання людей, близьких до смерті, повідомлялось багато. Іноді такі люди бачать, що рухаються по тунелю назустріч світлу, зустрічають своїх близьких, при цьому знаходячись в спокійному, безтурботному стані.

Найбільш показною була ситуація доктора Джорджа Родонайя, чий «передсмертний досвід» в 1976 році отримав незвичайний розвиток. Будучи атеїстом, після того, що Родонайя пережив в помираючому стані, він перетворився на глибоко віруючу людину і став священиком Східної Православної Церкви. Його досвід показує нам, що за межами цього людського фізичного світу є інший.

Незважаючи на те, що люди дійсно переживали у помираючому стані, наука не змогла дати пояснення передсмертному досвіду. Деякі вчені припускають, що передсмертний досвід може виникати в результаті галюцинацій від ушкодження мозку. Але не в усіх випадках мозок переживав кризу, тому ніякі конкретні наукові теорії не можуть дати пояснення передсмертному досвіду і тому, чому пережите в помираючому стані так змінює життя людей.

4. Непізнані літаючі об’єкти

Непізнаний літаючий об’єкт (НЛО) — це термін, введений ВВС США в 1952 році, який означає об’єкти, які не можуть ідентифікувати при експертному дослідженні. В популярній культурі поняття НЛО, як правило, має на увазі космічний корабель прибульців.

НЛО були помічені і описані на початку династії Сун в Китаї. У ХІ столітті, вчений і військовий генерал Шен Ко (1031–1095) писав у своїй книзі «Ессе басейна мрії» (1088) про літаючі схожі на перлини об’єкти із сліпучим внутрішнім світлом, які можуть рухатись з неймовірною швидкістю.

Кеннет Арнольд, американський бізнесмен, сказав, що бачив в 1947 році дев’ять літаючих об’єктів з яскравим світлом в районі гори Рейнір в штаті Вашингтон. Арнольд описував об’єкти як «плоскі, як пиріг» у формі блюдця дисків. Те, що він сказав, привернуло увагу засобів масової інформації й викликало великий громадський інтерес.

З того часу НЛО помічали все частіше. НЛО стали предметом вивчення як державних, так і незалежних дослідників по всьому світу. Доктор Йозеф Ален Хайнек (1910–1986) працював у Військово-повітряних силах Сполучених Штатів і займався розслідуванням НЛО. Спочатку Хайнек ставився до цього питання критично, але після вивчення сотень повідомлень про НЛО за останні три десятиліття, його думка змінилася.

В останні роки своєї кар’єри, Хайнек висловлював розчарування з приводу того, як більшість вчених підходить до вивчення НЛО і не бажає визнати те, що не може пояснити.

Читайте також: 
Десять надзвичайних явищ, які наука не може пояснити (частина 2)

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...