• Життя після смерті: феномен передсмертного досвіду

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Понеділок, 21 травня 2012 року

життя після смертіЩо чекає на людину після смерті? Чи закінчується її життя зі смертю тіла? Так чи інакше, кожна людина замислювалася над цими питаннями. Але те, що вивченням феномену життя після смерті зарубіжні вчені займаються вже більше 35 років, відомо не всім. Зібраний ними матеріал допомагає поглянути на це питання раціонально і виділяє серйозну тему для дослідження.

Поняття «передсмертний досвід» («near-death experience») ввів у 1975 році в своїй книзі «Життя після життя» доктор медичних наук і доктор у галузі філософії та психології Раймонд Муді. У близькому до смерті стані люди відчували зміни у своєму сприйнятті і способі мислення, світогляді. Деякі незвично заспокоювалися, у деяких проявлялося екстрасенсорне сприйняття. У багатьох з них життя пронеслось перед очима, хтось бачив наслідки своїх дій щодо інших людей, хтось відчував, що вийшов із тіла, побачив померлих людей та інших істот, янголів. Деякі відчули, що перейшли в інший простір.  

Життя після смерті бачить 20 відсотків із тих, хто переживає клінічну смерть, і побачене не залежить від статі або класової приналежності. Крім того, дослідження показують, що досвіди близької смерті не змінюються з часом. Свідчення людей, які пережили клінічну смерть нещодавно, співпадають із тим, що переживали пацієнти на межі смерті 20 років тому. Це дало науковцям змогу впевнитися в достовірності цих досвідів.

Що ж переживає мозок під час клінічної смерті?

“   У більшості людей функціонування психіки під час передсмертного досвіду краще, ніж у нашому повсякденному житті    ”

     Брюс Грейсон, доктор медичних наук

 Брюс Грейсон, доктор медичних наук, директор відділу досліджень сприйняття в Університеті Вірждинії вважає, що досвіди близької смерті свідчать про незалежність розуму від мозку. Вважається, що під час клінічної смерті відбувається порушення функцій головного мозку внаслідок зупинки серця або глибокої анестезії. В такому стані мозок не може думати, сприймати або запам’ятовувати. Проте у людей, які мали досвід близької смерті, всі ці психічні функції були в порядку — стає цілком очевидно, що пояснити такий феномен на основі фізіології мозку сучасна наука не може.  

«У більшості людей функціонування психіки під час передсмертного досвіду краще, ніж у нашому повсякденному житті, — розповів Грейсон в інтерв’ю Великій Епосі. — Їхнє мислення швидше, ясніше, логічніше, вони мають більше контролю за ходом думок, їхні відчуття гостріші, їхні спогади яскравіші».

Доктор Грейсон розказав, що передсмертний досвід, який пережила людина 15 років тому, вона пам’ятає так, ніби це було вчора. Інші спогади того періоду вона може пригадувати смутно або взагалі не пам’ятати. Їхні свідчення настільки вражають, що змушують багатьох людей передивитися свою життєву позицію.

Передсмертний досвід

Нейрохірург, доктор медичних наук Олександр Ебен сам пережив передсмертний досвід, коли захворів на менінгіт — хворобу, яка вражає кору головного мозку. 6 днів він провів у комі, підключений до апарату штучної вентиляції легенів. Рівень глюкози у його спинномозковій рідині становив 1 мг/дл, в той час як нормальний рівень — 80 мг/дл. Коли рівень глюкози падає до 20 мг/дл, стан вважається критичним.

Теоретично люди з таким серйозним пошкодженням мозку відновитись повністю не зможуть, проте Олександр одужав і розповів, що пережите складно описати словами. Органи чуття в нього функціонували добре, він бачив, відчував запахи і чув. Доктор Ебен сказав, що у нормальному стані мозок не міг би зробити нічого подібного: розумовий процес став потужнішим у рази, величезний об’єм інформації оброблявся і систематизувався миттєво.

Поширені досвіди смерті 

Інше маловідоме явище, пов’язане з передсмертним досвідом, — це переживання людини, що перебуває поруч із помираючим. Те, що вони розповідають, має дещо спільне з передсмертними досвідами. Вперше про таке явище медик Раймонд Муді почув від своєї колеги, професора медицини. Вона розповіла, що в її матері був серцевий напад, і коли жінка намагалася її реанімувати, то відчула, ніби залишила своє тіло. Жінка-медик побачила з боку, як вона намагається відкачати матір. Коли мати померла, вона побачила її дух, який зустрівся з іншими — її померлими знайомими. Потім всіх їх затягнуло в тунель.  

Так звані поширені досвіди смерті переживаються людьми так же часто, як і передсмертні досвіди. Свідки смерті часто бачать дух померлої людини, який може виглядати як прозора копія небіжчика, або як світловий круг чи еліпс, який виходить із голови або грудей, розповів Раймонд Муді в інтерв’ю Великій Епосі. Іноді в людини перед очима проноситься життя померлого. Жінка з Джорджії одразу після смерті розмовляла з духом померлого чоловіка, побачила його життя. Жінка сказала, що його зустрів дух, який назвався їхньою ненародженою донькою, — у пари був викидень. Вчений розповів про ще один випадок, коли священик та черниця потрапили разом в автомобільну аварію і розповідали один і той же досвід: у передсмертному стані вони побачили, що залишили тіло і увійшли в світло, причому описували однакові деталі.

На думку дослідника Раймонда Муді, поширені досвіди смерті також свідчать про те, що розум існує незалежно від мозку: люди, які перебувають поруч із небіжчиком, не мають жодних порушень психічної діяльності, вони не були хворі або поранені.

Наука про клінічну смерть на сьогоднішній день розвинута набагато більше, ніж 30 років тому. Медики схиляються до думки, що за допомогою сучасних методів дослідження вони мають змогу все глибше вивчати це питання, а отримані дані вже ставлять під сумнів багато сучасних наукових теорій.

Читайте також: 

Життя після смерті: феномен передсмертного досвіду (частина 2)

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...