• Запис майя зі згадкою «особливої» дати знайдено в Гватемалі

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    П'ятниця, 10 липня 2015 року

Американські археологи виявили на місці розкопок Ла Корона у Гватемалі ієрогліфічний текст майя, в якому згадується дата 21 грудня 2012 року. Знахідка була оприлюднена 28 червня в Національному палаці в Гватемалі.

Запис, якому за підрахунками вчених близько 1300 років, був вирізаний на кам’яних плитах на сходах. Це другий знайдений текст, в якому згадується дата кінця календарю майя 21 грудня 2012 року, після якої, за віруванням майя, послідує початок нового періоду.

Першими цінні артефакти виявили мародери: з місця Ла Корона винесли все, що могло мати цінність на чорному ринку. Кам’яні плити потрапили до рук археологів саме тому, що погано збереглись, повідомляється на сайті Тулейнського університету.

«Минулого року ми зрозуміли, що грабіжники певного будинку викинули кілька каменів із різьбленням, тому що вони надто сильно постраждали від ерозії, щоб їх продати на чорному ринку антикваріату, — говорить один із керівників розкопок Томас Барьєнтос з Університету дель Валь у Гватемалі, — так що ми знали, що вони знайшли щось важливе, але думали, що вони, можливо, щось упустили».

Текст майя, який знайшла група дослідників під керівництвом Марчелло Кануто та Томаса Барьєнтоса, виявився найдовшим зі знайдених у Гватемалі. Запис описує 200 років з історії давньої держави. У ньому згадується візит у 696 році одного з найвпливовіших керівників майя того часу, Йукноом Йічаак Кахк, який за кілька місяців зазнав поразки від свого супротивника Тікаля.

В тексті говориться про досягнення і проблеми, які виникли за період правління Кахка, в масштабі цілого космологічного періоду. «У часи майя календар використовувався, щоб сприяти поступальності та стабільності, а не пророкувати Апокаліпсис», — говорить Марчелло Кануто.

Вчені переконані, що запис потрібно розглядати скоріше як джерело для вивчення історії, а не як пророкування. Індіанці майя ж раніше заявляли, що кінець світу — це повністю західний міф.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...