• Фізики створили абсолютно новий тип матерії

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 29 вересня 2013 року

Американські фізики отримали абсолютно новий тип матерії: їм вдалось зв’язати фотони світла в молекули і поспостерігати за тим, як отримані частинки поводяться так, ніби вони мають масу.

Відкриття перевертає загальноприйняті уявлення про те, що часточки світла не мають маси та не взаємодіють одна з одною. Саме на цьому твердженні засновуються знання сучасної науки про властивості світла. Але таке поняття виявилось невірним.

«Фотонні молекули поводяться менше як традиційні лазери і більше як щось таке, про що ви могли прочитати в науковій фантастиці — як світлові мечі», — говорить професор фізики з Гарвардського університету Михайло Лукін, який керував дослідженням разом із колегою професором Владаном Вулетічем із Массачусетського технологічного інституту, повідомляє сайт EurekAlert!.

Фотони пропустили через середовище із екстремальними умовами, проходячи крізь яке, вони зв’язувались один з одним. Для створення такого середовища фізики заповнили вакуумну камеру атомами рубідію. Після цього їх охолодили до температури на кілька градусів вищої за абсолютний нуль. В охолоджену хмару атомів вистрілювали порціями фотонів, а на виході із хмари фізики отримували вже молекули.

«Коли фотон виходить із середовища, його ідентичність зберігається. Такий самий ефект ми бачимо із заломленням світла в склянці води. Світло проникає у воду, віддає в середовище частину своєї енергії, поєднується світло і матерія, але коли воно виходить, це все ще світло», — говорить Михайло Лукін.

Подібну розробку можна використати для створення квантового комп’ютера майбутнього, тому що саме фотони є кращими носіями квантової інформації. Проте для цього техніку слід ще удосконалити, стверджують вчені.

Робота фізиків була описана в журналі «Nature».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...