• Найбільші наукові відкриття: травень 2013

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Понеділок, 3 червня 2013 року

Які цікаві наукові відкриття приніс із собою травень 2013 року? Дослідники з’ясували, що милосердя у людини можна розвинути, а також що рослини спілкуються одне з одним і допомагають рости. Виявилося також, що газовані напої у великій кількості дуже шкідливі для зубів, а сонячні ванни у невеликій кількості — навпаки добре впливають на організм. В Гарвардському університеті зібрали унікальних комах-роботів. Про ці та інші відкриття — далі.

Cонячні ванни корисні для шкіри

Cонячні ванни

Cонячні ванни корисні для шкіри.

Фото: africa/freedigitalphotos.net

Відкривати шкіру для сонячних променів корисно для здоров’я, виявили науковці з Університету Единбургу. Сонячні ванни допоможуть знизити кров’яний тиск, а також зменшити ризик інфаркту та інсульту. І хоча існує небезпека захворіти на рак шкіри, дослідники вважають, що користь від зниження кров’яного тиску перевершує можливі негативні наслідки, йдеться на сайті EurekAlert. Проте, звичайно, із загорянням потрібно також не переборщити.

Ще одне відкриття, пов’язане зі шкірою, — у травні вчені Університету Орегону оголосили, що вони навчилися перетворювати клітини шкіри на стовбурові клітини. Результати дослідження були опубліковані на сайті Орегонського університету.

Клітини шкіри

Клітини шкіри можна перетворити на стовбурові клітини.

Фото: ohsu.edu

Від газованої води зуби псуються так само, як і від вживання наркотиків

Газована вода

Від газованої води зуби дуже псуються.

Фото: patpitchaya/freedigitalphotos.net

Часте вживання солодкої газованої води руйнує зуби, і у що важко повірити, емаль на них псується так само сильно, як і від вживання кокаїну та метамфетаміну. Ерозія зубів починається, коли кислота починає руйнувати емаль: зуби стають чутливими, руйнуються, змінюють колір, покриваються тріщинами та дірками.

Ступінь пошкодження зубів був однаковий у людей, які вживали важкі наркотики та людини, яка зловживала газованою водичкою. Крім того, піддослідні зізнались, що недостатньо уваги приділяли гігієні ротової порожнини і не відвідували регулярно свого стоматолога.

Дослідження було опубліковане на сайті Академії загальної стоматології (англ.).

В Гарвардській лабораторії літають мухи. Робото-мухи

В лабораторії Гарвардського університету 12 років працювали над створенням маленьких літаючих комах-роботів. І науковцям це вдалось: вони сконструювали електронних «мушок», які можуть підніматися в повітря, зависати, летіти по заданому маршруту, і крильця яких працюють незалежно.

За розмірами створений робот — як половина канцелярської скріпки, важить менше грама. Крильця його роблять 120 змахів на секунду. Захоплююче відео польоту можна побачити на сайті Гарвардського університету.

Рослини розмовляють одне з одним і допомагають сусідам рости

Рослини допомагають

Рослини допомагають одне одному рости.

Фото: ponsulak/freedigitalphotos.net

Насіння, поруч із яким вже щось росте, сходить краще, ніж на самоті, свідчать дані дослідження, опубліковані на сайті BioMed Central Limited. Навіть коли між рослинами поставили екран із чорного пластику, який не давав їм контактувати фізично та хімічно, рослини і далі впливали одне на одне.

Добрими сусідами виявились перець чилі та базилік — насіння базиліку по сусідству з дорослою рослиною перцю проростало швидко. Який механізм взаємодії між рослинами, дослідники не можуть сказати напевне, проте припускають, що це можуть бути акустичні сигнали, які породжуються наномеханічними коливаннями всередині клітин.

Медики за допомогою 3-d принтера врятували дитині життя

Каркас

Виготовлений медиками та інженерами каркас, який допоміг врятувати дитині життя.

Фото: uofmhealth.org

Маленький хлопчик був підключений до автомату вентилювання легень. Йому було менше двох років, і лікарі казали батькам, що виписатися з лікарні шансів у них майже немає — труба трахеї була слабкою і обвисала, перекриваючи хід кисню до легень.

Лікарі, які піклувались про дитину, дізнались, що в Університеті Мічігану йдуть розробки пристрою, який міг би допомогти їхньому пацієнту. Такий пристрій розчиняється в організмі за кілька років — саме стільки часу потрібно, щоб трахея хлопчика зміцніла і переросла.

В лабораторії виготовили каркас, який вшили дитині — його розмістили навколо дихальних шляхів, зміцнивши їх таким чином і допомагаючи розвиватись. Такий каркас виготовили спеціально для пацієнта, проаналізувавши його томографічний знімок. Над його проектуванням працювали разом медики та інженери.

Щойно поставили таку шину, легені маленького пацієнта почали працювати без допомоги апаратів. Ще 21 день після операції малюк пробув у лікарні, й жодних проблем з диханням у нього не зафіксували, повідомляє сайт Університету Мічигану.

Чи можна розвинути в собі милосердя?

Милосердя

Милосердя в собі можна розвинути.

Фото: stockimages/freedigitalphotos.net

Чи можна розвинути в людині милосердя і співчутливе ставлення до інших? Виявляється, таку чесноту можна в собі посилити, свідчать результати дослідження, проведеного в Центрі Вайсмана у Вісконсин-Медісонському університеті.

В ході експерименту піддослідних просили уявити знайомих людей, які переживають незгоди, і подумки побажати цим людям подолати їхні негаразди. Завдання ускладнювалось: якщо спочатку потрібно було бажати добра друзям та родичам, то потім те саме попросили подумки зробити по відношенню до неприятелів. З перших спроб виконати завдання було складніше і займало більше часу. Потім піддослідним стало простіше викликати в собі добре ставлення до інших.

Дослідники вважають, що таким чином вони розвивали в собі милосердя. Доказом цього став і подальший експеримент, в ході якого піддослідних попросили зіграти в гру із пожертвуванням невеликих сум грошей. Ті люди, які «тренували» в собі милосердя, частіше допомагали несправедливо обділеним, ніж ті, хто не брав участі в тренінгу на співчуття.

Результати дослідження опубліковані на сайті Асоціації психологічних наук.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...