• Адронний колайдер: цікаві факти про проект

  • Людмила Влох | Велика Епоха
    Субота, 2 листопада 2013 року

Те, що Великий адронний колайдер (ВАК) зараз не працює, аж ніяк не применшує уваги до себе та широкого обговорення. Людей хвилює ця велетенська машина з примарним призначенням. Шлейф таїни не розвіюють ні заявлені цілі, які вчені хочуть досягти за допомогою ВАК, ні їхні скупі повідомлення про відкриття.

1.jpg

Детектор CMS Великого адронного колайдера.

Фото: Maximilien Brice/CERN

Сміливий проект має як прихильників, так і противників. Одні називають його «найпотрібнішим із сучасних проектів, що принесе технологічні дивіденди людству», інші — направляють звернення в ООН, б’ючи тривогу, що запускаємо звіра, якого, подібно атомним установкам, можемо не вконтролювати.

Учені-фізики покладають на Великий адронний колайдер велику надію, як от синтезувати антиматерію, знайти суперсиметрію, розкрити таїну чорних дір, відкрити і вивчити нові елементарні частинки (серед яких «хитрий» бозон Хіггса).

Незважаючи на заяви розробників про те, що отримані важливі наукові відкриття, скептики далі критикують Великий адронний колайдер, поширюючи чутки про незворотні явища та чорні діри, які може спричинити колайдер. Учені, своєю чергою, запевняють, що явища, здатного поглинути Землю, не буде, і що чорні діри, якщо і з’являться, то миттю і зникнуть.

Факти про Великий адронний колайдер

  • У проекті Великого адронного колайдера протягом кількох років співпрацюють 10 тисяч учених, серед яких є і українські науковці.
  • Науковцям Європейська рада з ядерних досліджень (CERN), що працюють з Великим адронним колайдером, належить відкриття, яке похитнуло усталену концепцію, запропоновану Ейнштейном: субатомні частинки можуть рухатися зі швидкістю, що перевищує швидкість світла.
  • Усередині колайдера підтримується температура -271,3˚С (нижча майже на 1,5˚С від температури космосу). Так зроблено для того, щоб виникло явище надпровідності, що зумовлює виникнення магнітного поля, здатного розганяти протони до швидкості світла.
  • Учені CERN здобули найгарячішу речовину, відому людству. Зіштовхнувши іони золота, дослідники отримали кварк-глюонну плазму з температурою 4 трлн ˚С (тобто, якщо вірити ЗМІ, у 250 000 разів гарячішу за температуру Сонця). Хоча слід зазначити, що першими її відкрили в США під час експерименту в релятивістському колайдері важких іонів (RHIC).
  • Учені CERN у 2012 році відкрили частинку, схожу на бозон Хіггса (єдину відсутню ланку так званої Стандартної моделі, існування якої передбачили ще півстоліття тому). Проте на цьогорічній конференції в італійських Альпах учені визнали, що відкрита частинка хоча і дуже схожа на «часточку бога», проте не всіма параметрами відповідає Стандартній моделі. Тому вчені ще вивчають відкритий бозон.
  • На основі детектору елементарних часток, встановленому на Великому адронному колайдері ученим CERN вдалося створити прилади, що роблять кольорові рентгенівські знімки.
  • Більше 10 000 наукових співробітників зі 113 країн користуються найсучаснішим і ефективним обладнанням, розробленим у CERN.

На будівництво Великого адронного колайдера, за деякими оцінками, витрачено близько від $4 млрд до $8 млрд.

2.jpg

Установка Великого адронного колайдера.

Фото: Michael Hoch, CERN/boston.com

Довідка

Великий адронний колайдер — підземний круговий прискорювач заряджених часток, що має форму великого кола радіусом 27 км. ВАК — ніби лабораторія для вивчення взаємодії найменших частинок, а також процесів, які викликають ці взаємодії. Розташований він на кордоні Швейцарії і Франції у науково-дослідному центрі Європейської організації ядерних досліджень (CERN). Запустили його у 2008 році, пропрацював кілька днів і зупинився. Далі працював із 2010-го року по 2012 рік. Зараз Великий адронний колайдер модернізують і планують запустити вже у 2015 році.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...