• Наукова фантастика стає реальністю: 3-D принтер створює синтетичні тканини

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    П'ятниця, 5 квітня 2013 року

Новий тип матеріалу, який має окремі властивості живих тканин і може бути виготовлений за допомогою 3-D принтера, представили вчені з Оксфордського університету.

Такий матеріал складається з тисяч краплин води в капсулах, розставлених по ліпідній плівці, і може виконувати деякі функції живих клітин.

Такі друковані матерії зможуть заміняти пошкоджені тканини людського тіла, або взаємодіяти з ними — синтетичний матеріал не викликає відторгнення, а клітини в ньому не розмножуються, що дозволяє уникнути деяких проблем, пов’язаних зі створенням штучних живих матерій іншими шляхами, наприклад, використовуючи стовбурові клітини.

«Ми намагаємося створити не матеріали, які б були подібними до живих тканин, а навпаки, структури, які можуть виконувати функції тканин», — каже керівник дослідження професор Хаган Бейлі з факультету хімії Оксфордського університету, йдеться на сайті університету.

«Ми показали, що можна створити мережу з десятків тисяч пов’язаних крапель. Краплі можуть бути надруковані з порами білку, щоб утворити зв’язки, які імітують нерви і здатні передавати електричні сигнали з однієї частини мережі до іншої», — говорить Хаган Бейлі.

Краплі води, з яких складається матерія, мають в діаметрі приблизно 50 мкм. Такий їхній розмір є в 5 разів більшим за розмір звичайних живих клітин, але науковці кажуть, що не бачать причин робити їх меншими. Побудовані в Оксфордському університеті синтетичні тканини залишаються стабільними протягом тижнів.

Науковці кажуть, що на звичайному 3D-принтері побудувати таку матерію було б неможливо, тому розробники створили в лабораторії університету спеціальний принтер. На ньому і побудували мережу, яка складається з 35000 крапель.

«Розмір мережі, який ми можемо зробити, обмежує тільки час та гроші. Для наших експериментів ми використовували два різних типи краплі, але немає причин не використовувати 50 або більше різних видів», — передає слова професора Бейлі сайт університету.

Після виготовлення синтетичній матерії можна надати потрібної форми, наприклад, зробити з неї порожнисту кульку або залишити плоскою як пелюстка квітки. Можна створити і таку тканину, яка б була подібна до м’язів тіла.

«Ми винайшли спосіб виготовляти новий тип м’яких тканин», — підсумував співавтор дослідження Габріель Вільяр з факультету хімії Оксфордського університету.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...