• Чи допоможе синтетична біологія зберегти природу, сперечаються науковці

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Середа, 3 квітня 2013 року

Чи допоможе біологія зберегти природну різноманітність, і чи не будуть природні види витіснені генетично модифікованими супер-видами?

На розвиток синтетичної біології щорічно виділяються мільярди доларів. Ця дисципліна працює з хімічно синтезованими ДНК: за їхньої допомоги вони створює організми, які мають полегшити життя людині.

Прихильники синтетичної біології стверджують, що за її допомогою можна вирішити продовольчі та енергетичні проблеми людства, а також лікувати захворювання. Стверджують, що за її допомогою можна боротись зі змінами клімату та дефіцитом води.

Противники синтетичної біології вважають, що генетично модифіковані організми можуть становити небезпеку для місцевих видів та екосистем, а їх «проектування» суперечить нормам моралі.

Частина науковців виступають за те, щоб розпочати діалог між тими, хто займається дослідженнями в галузі синтетичної біології, товариства захисту природи та представниками громади. Серед ініціаторів переговорів — Кент Редфорд з Товариства охорони дикої природи, Білл Адамс з Університету Кембриджу та Джорджина М. Мейс з Університетського коледжу Лондона (UCL), йдеться на сайті Товариства зі збереження дикої природи.

Чи можна використовувати досягнення синтетичної біології задля збереження видів, наскільки широко їх використовувати, а також які обмеження вводити, планують обговорити під час конференції у Великобританії, в Кембриджі, в коледжі Клер 9–11 квітня.

Еколог Джон Робінсон говорить: «Синтетична біологія є надзвичайно важливою сферою, яка розвивається, але її вплив на біорізноманіття та охорону довкілля в даний час вивчені мало. Об’єднавши кращих мислителів в цих двох дисциплінах, ми сподіваємося краще зрозуміти можливості синтетичної біології — та її можливий вплив [на природне середовище] — задля збереження довкілля».

Прибічники синтетичної біології ставлять для себе надлюдські задачі: хочуть розглянути можливість відтворення вимерлих видів, дослідити, як синтетичні організми будуть взаємодіяти з існуючими видами, а також обговорити щодо визначення поняття «природний».

Синтетична біологія — напрям генної інженерії, яка ставить собі за мету «проектувати» і створювати біологічні системи, які раніше не існували.

Підписатися:

Коментарі