• Науковці викликали у людей відчуття «фантомної руки»

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    П'ятниця, 12 квітня 2013 року
Група вчених виявила, що фізичні відчуття значною мірою залежать від психіки. Так, науковці викликали відчуття «фантомної руки» у людей, з руками яких все гаразд.

Експеримент полягав в наступному: людям закривали праву руку екраном, після чого починали лоскотати її пензлем. Одночасно з цим в полі зору піддослідних з’являвся інший пензлик, рухи якого повторювали рухи того, який торкався до тіла людини. Проте пензлик, який бачили піддослідні, не торкався нічого — він висів у повітрі.

«Ми виявили, що більшість учасників менш ніж за хвилину, стали співвідносити відчуття дотику до області порожнього простору, в якому вони бачили рухи пензля, тобто стали відчували невидиму руку», — говорить Арвід Гутерстам, провідний автор дослідження з Каролінського Інституту в Швеції (Karolinska Institutet).

Причому з неживим предметом людина не може співвідносити відчуття своїх кінцівок, показали попередні дослідження науковців. Іншими словами, якби пензлик торкався шматка деревини, люди нічого б не відчули.

Щоб довести, що ілюзія працює, дослідники взялися за ножі. В ході експерименту вони раптово змахували ножем у просторі, де мала знаходитись невидима рука людини і вимірювали рівень потовиділення в ті секунди. Психологи виявили, що людина відчувала стрес, коли ножем «різали» її невидиму руку, і не реагувала на змахи ножем, коли не перебувала в ілюзії з фантомною рукою.

В іншому експерименті науковці запропонували закрити очі і вказати лівою рукою на праву — люди, які перебували в ілюзії, вказували на невидиму руку.

За допомогою такого дослідження вчені збираються більше вивчити відчуття «фантомних» рук у пацієнтів, а також навчитись полегшувати «фантомні» болі в ампутованих кінцівках.

Дослідження фінансується Європейською дослідницькою радою, Шведським фондом стратегічних досліджень, програмою в галузі науки Frontier, фондами McDonnell та Söderbergska Stiftelsen.
Підписатися:

Коментарі