• Створена «машина часу», що допомагає розшифровувати давні мови

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 6 жовтня 2013 року

Американські вчені створили програму, яка має значно полегшити роботу історикам та допоможе зрозуміти, чим жили люди в давнину — розробка буде розшифровувати стародавні тексти.

За допомогою «машини часу», як називають її в прес-релізі науковці, важливі тексти можна буде розшифрувати за лічені дні й навіть години — раніше таке завдання потребувало десятків років кропіткої роботи. Створена програма допоможе реконструювати прото-мови — прадавні мови, з яких розвивались сучасні — такі, як протоіндо-європейську, протоафразійску та протоавстронезійську.

Поки що в базі програми є 140 тисяч слів протоавстронезійської мови, і ту роботу, яку виконували лінгвісти вручну, програма може виконати з 85% точністю самостійно, вважають розробники. Далі дослідники планують використовувати ту ж обчислювальну модель для відновлення корінних північноамериканських протомов.

«Що мене приваблює в цій системі — це те, що вона використовує багато великих ідей, які лінгвісти напрацювали для історичної реконструкції, і ця програма автоматизує їх у новому масштабі: більше даних, більше слів, більше мов, але менше часу», — говорить Ден Клеін (Dan Klein), професор комп’ютерних наук в Каліфорнійському університеті в Берклі.

Комп’ютерна модель розшифрування мов працює на основі лінгвістичної теорії, яка стверджує, що розвиток мов можна представити у вигляді генеалогічного древа з прадавніми мовами у вигляді коріння та сучасними у вигляді листя. В програмі також використовується принцип ланцюга Маркова з математики, який допомагає знаходити в різних мовах однокореневі слова, слова з однаковими звуками та складами, а також ймовірність існування для кількох мов спільної протомови.


Читайте також: Загадкові письмена стародавнього Криту

Підписатися:

Коментарі