• Вчені виявили третій радіаційний пояс навколо Землі

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Субота, 28 вересня 2013 року
Окрім двох відомих радіаційних поясів, що існують навколо Землі, вчені виявили третій: він з’явився у вересні 2012 року і тримався протягом місяця. Дослідники стверджують, що такий пояс може становити небезпеку для супутників та космічних кораблів.

Відкритий пояс лежить на відстані від 1 тисячі до 50 тисяч кілометрів над поверхнею Землі. Складають його електрони, які рухаються зі швидкістю, близькою до швидкості світла, або, як їх ще називають, ультрарелятивістські електрони, повідомляється на сайті Каліфорнійського університету.

Потоки таких електронів є особливо небезпечними для обладнання супутників та космічних кораблів, тому що можуть проникати крізь захист найбільш захищеного устаткування. Вплив третього радіаційного поясу може призвести як до незначних збоїв в роботі супутників, так і до повного їх виходу з ладу. Відомі раніше радіаційні пояси — пояси Ван Аллена — також можуть впливати на роботу супутників, але не так сильно.

Особливістю нового відкритого радіаційного поясу є те, що він сформувався під дією інших фізичних процесів, ніж його сусіди, радіаційні пояси Ван Аллена, говорять вчені.

1 вересня 2012 року потоки плазми із іонів вирвали ультрарелятивістські електрони із зовнішнього радіаційного поясу, і ті утворили окреме кільце. Після такого шторму холодна плазма огорнула новоутворений пояс, завдяки чому він зміг проіснувати деякий час.

Радіаційні пояси Ван Аллена «більше не можна розглядати як одну послідовну масу електронів, каже головний дослідник Юрій Шприц, астрофізик з Каліфорнійського університету та ад’юнкт-професор в Російському інноваційному центрі «Сколково».

«Вони поводять себе відповідно до їхньої енергії і по-різному реагують на шторми в космосі», — сказав Юрій Шприц.

За словами науковця, виявлене його командою — це лише верхівка айсберга, яка допоможе краще зрозуміти випромінювання в космосі і захистити людей, які працюють на космічних станціях, та устаткування.
Підписатися:

Коментарі