• До Америки плавали ще давні греки — дослідники

  • Субота, 19 липня 2014 року
1492 рік — одна з найбільш відомих дат в історії. Це рік, коли європейці відкрили Америку, принаймні так написано в усіх шкільних підручниках історії та географії. Зараз таке твердження піддається сумнівам: «Новий світ», можливо, знали ще давні греки, стверджує італійський фізик та філолог Лусіо Руссо (Lucio Russo).

1244.png

Три зображеннями ананасів часів римської епохи. Статуя з третього століття нашої ери і зараз перебуває в Музеї мистецтв та історії Женеви. У правому верхньому кутку — фреска із маєтку Каса дель Ефебо в Помпеях. В правому нижньому кутку — мозаїки епоха Августа, які зараз зберігаються в Палаццо Массімо в Національному музеї Риму. Фото: Lucio Russo

Докази


Підтвердження контакту між давніми європейцями та корінними американцями можна знайти в текстах доколумбівського періоду, які пережили іспанські погроми і збереглись до наших днів.

У книзі про походження кіче, корінної народності Америки, що входила до етнічної групи майя, говориться, що батьками цивілізації були «чорні люди, білі люди, люди з різними лицями, люди багатьох мов», які прийшли зі сходу. «Не ясно, як вони перетнули море. Вони перейшли так, ніби не було ніякого моря», — йдеться в тексті.

Проте пізніше дослідники текстів майя переклали слово, що часто використовується у значенні «море» як «озеро».

Іншим підтвердженням контакту майя з греками є численні зображення та згадки в письмових джерелах бородатих чоловіків, в той час як корінні американці бороди не відпускали.

Крім того, деякі твори стародавніх римлян зображують ананаси, батьківщиною яких є Південна Америка.

Спосіб мислення


За словами Руссо, який наразі викладає в римському університеті Тор Вергата, сучасні дослідники не вірять в те, що Америка була відома давнім грекам не через брак доказів, а через слідування науковій догмі.

Теорія про те, що цивілізації проходять одні й ті самі етапи розвитку, є усталеною протягом багатьох років. Стверджується, що люди відкривають, як користуватись вогнем, винаходять колесо, письмо і так далі, аж до створення сучасних технологій та демократії. Мовляв, усі цивілізації повинні пройти через ці стадії, і за ними можна оцінити рівень їхнього розвитку.

Але Руссо не погоджується з такою теорією. За його словами, досягнення давніх людей, такі як письмо та тваринництво, не відкривались окремо в кожній цивілізації, а вибірково передавались від однієї до іншої.

Невірним, на його думку, є також твердження про те, що наука прогресує. Історія знає багато прикладів наукових та культурних падінь, такі як руйнування Карфагена та падіння грецької цивілізації, від якої римляни успадкували лише незначну частину наукових знань.

Однією з навичок, яку вони не змогли перейняти, було вміння орієнтуватись в океані.

За словами дослідника, про це можна судити з того, що більші за розмірами кораблі, ніж в епоху еллінізму, навчились будувати лише за Наполеона, а Колумб в своєму плаванні керувався математичними знаннями, взятими із частково відновленої давньогрецької науки. Греки ж на той час були єдиною цивілізацією, якій було відомо, що Земля кругла. Пізніше це знання було втрачене, стверджує Руссо.

Зараз же, на думку науковця, людство перебуває в епосі «наукової кризи», але не такої, як за часів Римської імперії. Криза ховається за сучасними технологічними досягненнями як за маскою, і становить собою скорочення доступності знань, які є власністю обмеженого кола людей.

Помилки Птолемея


Як же могло статись таке, що люди забули про відкриття Америки? На думку Лусіо Руссо, вагома помилка була припущена Птолемеєм. Давньогрецький вчений І століття нашої ери розробив карту світу, намагаючись звести докупи всі знання, зібрані зі стародавніх джерел.

В своїй праці він позначив «Щасливі острови», як їх називали греки, як Канарські, що лежать поблизу західного узбережжя Африки. Насправді ж мались на увазі Антильські острови, стверджує Руссо. Неточність була пов’язана з тим, що римляни та інші тогочасні народи не вірили у свідчення давніх джерел і просто не вміли плавати через океани.

В позначенні Канарських островів Птолемей помилився на 15 градусів — на його карті вони розташовані на тій широті, де мали б бути Антильські. Америки на його карті також не було.

Реакція науковців


На тему відкриття Америки давніми греками Лусіо Руссо написав цілу працю, яка називається італійською «L' America dimenticata. I rapporti tra le civiltà e un errore di Tolomeo» або «Забута Америка. Відносини між цивілізаціями і помилки, допущені Птолемеєм». За словами автора, в англійській версії вона вийде під назвою «When the World Shrunk» — «Коли світ звузився».

На його роботу існує 2 крайні реакції — частина вчених, зокрема, філологів, радо приймають її, в той час як історики та географи дають їй негативну оцінку. Вчений говорить, що такі люди часто не сприймають деякі логічні доводи, що він наводить в своїй роботі.

За словами Руссо, ми повинні багато чому повчитись у греків. Зокрема «спробувати обмежити надмірну спеціалізацію», тому що, на його думку, все найважливіше можуть зрозуміти тільки ті, хто має знання з різних сфер науки.
Підписатися:

Коментарі