• Кам'яні споруди Великобританії епохи неоліту: величні пам’ятки-загадки

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Четвер, 2 липня 2015 року

Що пов’язує давні пам’ятки, які належать до одного періоду спорудження і були знайдені археологами у різних частинах світу? Мабуть те, що їхнє призначення дослідники досі не можуть із впевненістю пояснити. Кургани, піраміди, хенджі, кам’яні кола… тощо — ці загадкові велетні родом із минулого захоплюють сучасних людей масштабами свого спорудження і абсолютною незрозумілістю.

У цій статті вашій увазі пропонується серія пам’яток на території сучасної Великобританії, які були зведені приблизно в один історичний період і протягом останніх 3 століть провокували суперечки в середовищі археологів.

Стоунхендж

1024px-Stonehenge_render.jpg

Модель Стоунхенджа. Ямки по периметру містили поховання. Ілюстрація: Jlert Joseph Lertola/Wikipedia.org

Стоунхендж — найвідоміша та, мабуть, найбільш спірна пам’ятка неоліту, що збереглась у регіоні сучасної Великобританії. Призначення її досі залишається достеменно невідомим. Збудований у ІІІ тисячолітті до нашої ери, у давні віки він неодноразово перебудовувався. Вчені стверджують, що люди до Стоунхенджу приходили тільки раз на рік — під час зимового сонцестояння.
 

Stonehenge_1877.JPG

Одна з перших фотографій Стоунхенджа, 1877 рік. Фото: Wikipedia.org

Дослідники протягом більш ніж 4 століть намагаються зрозуміти, як пов’язана розстановка каменів Стоунхенджа із тогочасною позицією небесних тіл на небосхилі, проте із впевненістю сказати про це не можуть досі. Деякі стверджують, що у плані Стоунхендж являє собою модель Сонячної системи, деякі — що це універсальний календар або давній комп’ютер, по якому можна визначати позиції місяця під час затемнень і навіть визначити цикл Сароса (період часу, коли місячні та сонячні затемнення повторюються в однаковій послідовності).

Існує й теорія про те, що Стоунхендж був місцем зцілення, до якого приїздили паломники з надією позбутися свого недугу. На території пам’ятки залишилась велика кількість поховань тих часів. Серед кісток були знайдені рештки людей не тільки з регіону сучасної Великобританії, але і з материкової частини Європи і навіть Індії.

Загалом Стоунхендж являє собою кромлех, або кам’яне коло, утворене 2 кільцями величезних каменів — 82 із них важать по 5 тон і 30 — по 25 тонн. Висота найбільших каменів сягає 8,5 метрів. Кам’яні брили для будівництва загадкового кромлеха доставлялись, за припущенням, з Південного Уельсу щонайменше за 320 кілометрів.

Ейвбері

avebury_air.jpg

Фото: onthisdeity.com

За 27 кілометрів від всесвітньовідомого Стоунхенджу стоїть інший подібний об’єкт — кам’яні кола Ейвбері, встановлені близько 2900-2600 років до нашої ери. Використовувались людьми вони ще протягом тисячі років після спорудження — ймовірно, в ритуальних цілях.

За теорією одного з перших дослідників Ейвбері нового часу, Вільяма Стаклі, який вивчав пам’ятку на початку 18 століття, давні кам’яні кола були споруджені друїдами — жерцями кельтських племен. У старій Британії був поширеній міф про те, що їх споруджував сам маг Мерилін.

Такий тип пам’ятників, як Ейвбері, називають хенджами — це підготовлені близькі до круглих у плані майданчики із ровом по периметру. Кам’яне коло Ейвбері — найбільше у Європі, і має 331 метр у діаметрі. Таке кам’яне коло із зовні оточене круглим ровом діаметром 420 метрів, який був виритий на 4 чи 5 століть раніше, ніж були встановлені брили.
 

800px-Avebury,_Stensättningen_i_ursprungligt_skick,_Nordisk_familjebok.png

Замальовки Ейвбері, опубліковані в кінці 19 століття у шведській енциклопедії. Ілюстрація: en.wikipedia.org

Всередині зовнішнього кола міститься 2 невеликих внутрішніх кола, також викладених із великих каменів. Їхні діаметри — 98 і 108 метрів.

Значна частина каменів пам’ятки була повалена у новий час, деякі були забудовані місцевими жителями. Археологу Вільяму Стаклі якось «пощастило», приїхавши на місце, застати руйнування пам’ятки місцевими жителями, які розвели на ньому вогнище. 

 

Вест-Кеннет

frontWestKen2010.jpg

Курган Вест-Кеннет. Фото: druidicdawn.org

Ще однією пам’яткою, збудованою в часи Ейвбері та Стоунхенджа в регіоні сучасної Великобританії є Вест-Кеннет. Він являє собою видовжений у плані курган із кількома камерами, які містили поховання. Камери в плані утворюють рівнобедрений трикутник, висота якого — вдвічі більша за основу. Вхід до камер закривали великі камені пісковику.
 
17.preview.jpg

Курган Вест-Кеннет. План. Ілюстрація: wessexarch.co.uk

16.preview.jpg

Курган Вест-Кеннет. Розріз, ізометричне зображення. Ілюстрація: wessexarch.co.uk

Загалом у Вест-Кеннет знайшли залишки 46 поховань. У деяких скелетів були відсутні кістки або фрагменти черепу — припускається, що їх виймали після поховання як реліквії для показу. У Вест-Кеннет містяться рештки як дітей, так і людей похилого віку, які, відповідно до аналізу, були поховані у різні часи, з різницею у 20—30 років.

Будівництво кургану почалось близько 3600 року до н.е., за 400 років до початку спорудження Стоунхенджу, а використовували таке місце поховання до близько 2500 року до н.е. 

 

Сілбері-Хілл

1024px-SilburyHill_gobeirne.jpg

Фото: Greg O'Beirne/Wikipedia.org

Курган Сілбері-Хілл — один із найбільших пам’яток неоліту на території Європи, який за розмірами подібний до менших пірамід у Гізі. Його висота становить 40 метрів, діаметр основи — 167 метрів, а майданчик на його вершині має 3 метри у діаметрі.

Вершина кургану Сілбері-Хілл розміщувалась прямо над центром основи. Сама основа під час її спорудження була ідеально круглою у плані, вважають дослідники. На їхню думку, спочатку з крейди та глини був побудований менший насип, який згодом наростили і розширили.

Дослідники вважають, що він був культурно або ритуально пов’язаний із іншою пам’яткою того часу — Стоунхенджем. Призначення Сілбері-Хілл залишається незрозумілим. Споруджувався він близько 2750 року до нашої ери.

Стоунхендж, Ейвбері, Вест-Кеннет та Сілбері-Хілл належать до відносно добре вивчених пам’яток давнього часу, суть спорудження яких є загадкою для сучасних людей.
 

(Далі буде…)


Читайте також:
Коло та сфера — дивовижна геометрія в природі
Піраміди за межами Єгипту: які вони?
Таємниці єгипетських пірамід

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...