• Найдавніша свастика була в Україні?

  • Юлія Ламаалем | Велика Епоха
    Субота, 12 квітня 2014 року
Найдавніша свастика віком до 20 тисяч років, вирізана на кістці мамонта, була знайдена в Україні.

На початку ХХ сторіччя в селі Мезин Чернігівської області проводились розкопки Мезинської стоянки, що належить до ранньомадленського періоду (близько 18 тис. років до н.е.) Серед різних предметів були виявлені браслети з бивня мамонта, оздоблені меандром — візерунком, з якого згодом був виділений символ свастики.

Браслет з Меандром.jpg

Фото: starozytnosti.blogspot.com

На схилі балки на березі Десенки збереглися залишки постійних жител і вогнищ, і, як часто буває при розкопках стоянок тих часів, велика кількість кремнієвих скребків, різців і знарядь праці. Крім речей, що забезпечували прадавнім людям побут, були виявлені предмети стародавнього мистецтва — статуетки жінок і тварин, вирізані з бивня мамонта, розпис хною на великих кістках мамонта, а також морські раковини, принесені з півдня. Серед артефактів, що представляють велику художню цінність, — браслет із меандровим візерунком, давньою подобою свастики.

Впродовж тисяч років свастика мала винятково позитивне значення. Але після того, як Адольф Гітлер присвоїв цей знак, у багатьох людей він став асоціюватися з такими негативними речами, як війна, смерть і руйнування.

Як відомо, у давнину свастику використовували практично всі стародавні цивілізації світу. Вона несла глибоке значення для культур стародавніх народів.

У племен Ацтеків і майя археологи виявили її на могильних курганах, одязі і ювелірних виробах. У Європі такі символи були знайдені в римських катакомбах, церквах, а також на орнаменті на підлозі та у поховальних камерах.

Слово «свастика» походить із санскриту і складається із двох частин: «сва(су)» означає «вище я» чи «добро, благо»; «асті» — «буття, життя, існування»; «ка» є суфіксом. Зустрічається безліч перекладів цього слова, найпоширеніші звучать як «бути з вищим я», а також «дозволити добру існувати».

Майже кожному у наш час свастика знайома з буддизму, який і в даний час поширений у Китаї, Індії, Непалі. У цих країнах цей знак зустрічається часто на скелях, в храмах, ступах і статуях Будди.

Протягом століть свастика розглядалася як символ удачі, символ чистоти та інших позитивних якостей. Гітлер прагнув скористатися силою цього знаку і втілити свою ідею про створення «чистої» раси.

Хоча все ще зустрічається негативне ставлення до свастики, проте тінь, яка лягла на цей священний символ після Другої світової війни, поступово розчиняється.


Читайте також:
Свастика: Згадуючи свою історію
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...