• Які дивовижні факти приховує свідомість

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Неділя, 12 липня 2015 року

Коли ми говоримо про підсвідомість, то розуміємо це як щось потаємне, приховане і таке, що неявно проявляє себе. Саме так вважає більшість із нас. Але що приховано за цією другою свідомістю? Вчені змогли відкрити завісу загадок і таємниць, які приховує наша підсвідомість, і готові поділитися з нами своїми воістину дивовижними відкриттями.

Сьогодні всі психологи єдині в думці щодо існування несвідомого, яке виконує досить багато складних завдань в процесі мислення. Це «несвідоме» багато хто називає «підсвідомістю», хоча сам цей термін вважається застарілим.

Вперше термін «підсвідомість» ввів у 1889 році в медичній дисертації П’єр Жане. У своїй роботі вчений використовував цей термін для позначення психічних процесів, які протікають без відображення їх у свідомості і без свідомого управління самою людиною. Сам термін «підсвідомість» говорить про те, що воно є додатковою свідомістю, що «стоїть» за основною свідомістю.

Щодо підсвідомості існує багато питань. Наприклад, питання про те, як розділяються функції свідомості і підсвідомості і за що вони відповідають. Або — наскільки активна ця додаткова свідомість і як часто ми звертаємося по її допомогу? Чи використовуємо ми підсвідомість коли, наприклад, читаємо або виконуємо яку-небудь іншу роботу? Всі ці питання викликають гарячі дискусії серед вчених.

Ізраїльські вчені на чолі з Раном Хассіном досліджували активність підсвідомості. В експерименті вчені використовували візуальний прийом під назвою «безперервне придушення спалахів». Їхньою метою було — помістити інформацію в мозок випробовуваних таким чином, щоб вони цього не усвідомили.

Відомо, що при спостереженні якого-небудь об’єкта єдина картина складається в нашому мозку з двох картинок, отриманих з двох очей. В експерименті вчені використовували окуляри, які заломлювали світло. Ці окуляри передавали різну інформацію кожному оку. Таким чином, можна було досягти того, що коли одне око бачить мінливі картинки, які відволікають його, в цей час друге око отримує потрібну інформацію (зображення), але відразу цього не усвідомлює — це так зване «пригнічене зображення». «Пригнічене зображення» досягає свідомості тільки через кілька секунд.

В експерименті в якості «пригніченого зображення» учасникам пропонувалися арифметичні задачі. Після того, як, імовірно, завдання було вирішено підсвідомістю, учасникам явно показувалося число — відповідь на задачу, яка могла бути як правильною, так і неправильною. Це число людина повинна була вимовити вголос якомога швидше. Цей тест не припускав автоматичної реакції на подразник, а вимагав від людини точної відповіді.

Виявилося, що учасники експерименту набагато швидше вимовляли вголос показане їм число, якщо воно збігалося з правильною відповіддю. За словами вчених, це говорить про те, що спочатку завдання було вирішено підсвідомо, і тому людина була готова назвати правильну відповідь швидше, ніж неправильну. Таким чином, можна з упевненістю сказати, що підсвідомість більш активна і її можливості більш багатогранні, ніж вважалося раніше.

Інше дослідження, проведене вченими з Великобританії, показало, що тільки ті люди, чий головний мозок має додатковий потенціал, можуть запам’ятовувати великий обсяг інформації. А цим потенціалом і є підсвідомість. Обсяг інформації, яку зберігає наша підсвідомість, дуже великий. Крім цього, підсвідомість здатна фіксувати найнезначніші речі, а ми можемо і не здогадуватися про це. Цей механізм і був вперше застосований в 1950 році в комерційній рекламі, яка згодом була заборонена. Така реклама була розрахована на підсвідомість, і, за оцінками, могла бути досить ефективною.

Сканування мозку допомогло вченим встановити ще одну цікаву річ: виявилося, що існує зв’язок між інформацією, яка зберігається в підсвідомості людини, і психологічним станом.

Вчений-нейролог Бахадор Бахрамі каже: «Якщо потенціал людської уваги вичерпаний, і людина більше не в змозі запам’ятати що-небудь свідомо, мозок автоматично закладає інформацію, яка „не помістилася“ в основній базі даних, на підсвідомий рівень».

Вчені впевнені, що вони роблять тільки перші кроки на шляху до тих таємниць, які зберігає наша підсвідомість, адже пізнання підсвідомого — не така проста справа навіть для науки наших днів.


Читайте також:
Дивовижні явища. Сонний параліч: нічний кошмар наяву
Зйомки всередині людського тіла

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...