• Переворот у медицині: Новий тип антибіотика

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Неділя, 5 липня 2015 року

Перший новий антибіотик, створений за останні 30 років, може дати надію в подоланні стійкості інфекцій до відомих нині антибіотиків.

У 1950–1960-х роках відбувалося відкриття великого числа нових антибіотиків, таких як пеніцилін і стрептоміцин. Цей період тривав до 80-х років, але впродовж останніх десятиліть не було створено жодного нового антибіотика. Одночасно з цим в світі з’являється все більше число інфекцій, стійких до дії існуючих антибіотиків — це так звана резистентність, про яку попереджав у своїй нобелівській промові 1945 року створювач пеніциліну А. Флемінг.

Вчені та медики усього світу б’ють на сполох, пророкуючи світову загрозу, яку несуть нові бактерії, стійкі практично до всіх антибіотиків. Також наголошується, що поява в світі все більшої кількості таких бактерій, і, одночасно, відсутність нових, більш сильних медичних препаратів, становить таку ж загрозу для всього людства, як і природні катаклізми. До числа таких найбільш небезпечних хвороб належить туберкульоз. Раніше збудники цього захворювання легко придушувалися антибіотиками на тип пеніциліну, а тепер вони набули стійкості.

І ось, через 30 років, вчені заявили про створення нового класу антибіотиків, і, що не менш важливо, вони знайшли новий спосіб створення антибіотиків — вирощування бактерій в ґрунті в лабораторних умовах. Автори цього відкриття — дослідники з Північно-Східного університету США в Бостоні.

Вчені створили спеціальний пристрій для культивації бактерій, присутніх в ґрунті. Ґрунт — початково є джерелом усіх антибіотиків, оскільки він містить багато мікробів, але при цьому виростити їх в лабораторних умовах дуже складно. Але сьогодні вчені впевнені, що можуть виростити майже половину всіх ґрунтових бактерій, оскільки їх новий метод дозволяє це зробити.

Створений пристрій складається з відсіків, в кожний з яких поміщається бактерія певного виду. Весь пристрій закопують у землю. Цей метод дозволяє не тільки повторити природні умови проживання бактерій, але й спостерігати за їхнім ростом. В ході росту бактерії виділяють речовини, які мають необхідні антимікробні властивості.

Керівник дослідження професор К. Льюїс каже: «За допомогою цього метода ми отримали вже 25 нових антибіотиків, останній з яких — теіксобактин — є найперспективнішим. Як показує дослідження, некультивовані бактерії справді мають нові для нас хімічні властивості, які досі не спостерігалися. Ми знайшли перспективне джерело нових антимікробних засобів і сподіваємось, що це принесе нові відкриття».

Дослідження, проведене при лікуванні мишей від інфекцій, стійких до ліків, показало ефективність теіксобактину. Виявилося, що він пригнічує ріст бактерій (зокрема, найнебезпечнішої стафілококової інфекції), і в той же час не шкодить тканинам організму.

Важливою перевагою цього антибіотика є те, що до нього і до подібних йому препаратів бактерії не зможуть розвинути стійкість. Теіксобактин в основному діє на жирні кислоти, які формують клітинні оболонки бактерій. А звичайні бактерії не мають механізмів для подолання цього впливу.

За словами вчених, якщо випробування на людях також виявляться успішними, цей препарат може стати першим антибіотиком нового класу.

Однак теіксобактин має і свої обмеження: він діє тільки на такі бактерії як мікобактеріальний туберкульоз і метицилін-резистентний стафілокок, а на бактерії типу кишкової палички він не матиме впливу.

В той час як одні вчені впевнені, що серед мікроорганізмів ґрунту можна знайти нові антибіотики і отримати величезну кількість препаратів, інші порівнюють це відкриття з відкриттям ванкоміцину: його винайшли в 50-х роках, а стійкість бактерій до нього розвинулася тільки через 30 років. За словами медиків, така затримка перед появою стійкості була обумовлена властивостями препарату. До того ж, ванкоміцин «притримували» і нечасто призначали.

Чи стане відкриття нових антибіотиків, наслідком чого буде масове і не завжди обґрунтоване їх застосування, справжнім кінцем ери антибіотиків?


Читайте також:
Антибіотик — життя знищує життя
Старіння організму можна уповільнити… медитацією?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...