• Інсульт: інтелект і провали в пам’яті пов’язані?

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Неділя, 5 липня 2015 року

Чи існує зв’язок між рівнем інтелекту, ризиком інсульту та провалами пам’яті? Вчені з університету Роттердама провели незвичайне дослідження.

Вчені з університету Еразма Роттердамського (Нідерланди) досліджували здатність мозку протистояти появі симптомів погіршення інтелектуальних здібностей і появі слабоумства та інсульту.

Інсульт виникає внаслідок порушення мозкового кровообігу: кровоносні судини, які постачають поживні речовини та кисень до мозку, блокуються через тромб або розриваються.

В дослідженні, яке тривало 20 років, брали участь близько 9000 чоловік у віці, старше 55 років. Учасники експерименту заповнювали анкети і відповідали на запитання — чи відчувають вони якісь проблеми з пам’яттю.

До 2012 року з 9000 осіб цієї групи у 1134 стався інсульт. Аналіз даних показав, що ті з добровольців, хто при заповненні анкети зазначив у себе проблеми з пам’яттю, в майбутньому мали більший ризик інсульту. Також виявили досить несподіваний факт: у тих учасників, хто мав університетську або іншу подібну вищу освіту, ймовірність інсульту була вище.

Вчені кажуть: якщо ви маєте вищу освіту та відчуваєте провали пам’яті, для вас ймовірність інсульту більша на 39%, в порівнянні з тими, хто не має такої освіти. Ймовірно, причиною цього є руйнування ранніх механізмів захисту від зниження інтелектуальних здібностей. За словами Арфана Ікрама, професора нейроепідеміологіі, в людей з високим рівнем інтелекту мозок довше чинить опір появі ознак слабоумства. Ця здатність називається «когнітивний резерв». Вона формується в дитячому віці та в молодості, основне її завдання — охороняти мозок від пошкоджень.

А. Ікрам каже: «В людей із високим рівнем освіти мозок довше чинить опір появі ознак слабоумства. Але якщо починаються перебої з пам’яттю, це означає, що механізм когнітивного резерву перестав діяти». На питання про те, чому так відбувається, вчені не можуть дати точну відповідь. За одним припущенням, не помічати проблем із пам’яттю високоосвіченим людям не дозволяє когнітивний резерв.

Висновки, зроблені в ході цього дослідження, дозволили визначити важливий симптом (проблеми з пам’яттю) для діагностики інсультів та подібних судинних захворювань. В майбутньому це дозволить починати профілактичні заходи щодо поліпшення стану мозку в старості на більш ранніх етапах, ніж це відбувається зараз.

Результати дослідження були опубліковані в медичному журналі Stroke.


Читайте також:
Інсульт: захворювання без вікових обмежень
В організмі людини вже закладена внутрішня система навігації GPS?

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...