• Алергія — не ворог, а друг? (частина 2)

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Вівторок, 11 серпня 2015 року

Що ж таке алергічна реакція, і чому тільки деякі люди схильні до алергії, і тільки деякі речовини є алергенами, в той час як інші — ні? Вчені продовжують пошук відповідей на ці питання, роблять нові й усе дивніші припущення: а що як алергія — не ворог, а друг?

Читайте також: Алергія: пошук відповідей на фундаментальні питання (частина 1)

Столітнє вивчення алергії дозволило вченим зробити лише перші кроки до розуміння алергічного процесу: збуджуються імунні клітини, вивільняються якісь хімічні речовини, запускається відповідна реакція... Цей процес описаний лише частково. Але що стоїть за всім цим, і яким є джерело алергії?

Наразі не існує будь-якого перспективного засобу для лікування алергічної реакції. Все, що може запропонувати медицина, — це антигістамінні препарати, які тільки полегшують симптоми реакції та мають ряд побічних ефектів, наприклад, викликають сонливість.

Щодо алергії існує безліч питань: наприклад, чому тільки у деяких із нас проявляється така реакція, і тільки певні речовини є алергенами. Звідки така дивна вибірковість? Є ще одна дивина: у деяких людей алергія може несподівано з'явитися вже у зрілому віці, а в деяких — несподівано зникнути з віком. Розуміння істинної природи цього захворювання — це те, що може дати надію багатьом, хто страждає від алергії.

У питанні про те, чому люди схильні до алергії, серед медиків немає однозначної відповіді. Основна теорія, якої дотримується більшість, розглядає алергію як збій у захисній реакції організму. І якщо раніше такий захист реагував на паразитів, то в наш час він «включається» під час виявлення більш нешкідливих об'єктів, наприклад, пилку рослин. Це так звана паразитарна теорія про походження алергії, яка розглядає алергічну реакцію як збій у роботі організму.

Однак багато фахівців у сфері імунології вважають цей підхід невірним. На їхню думку, алергія — не просто помилка в реакції організму, а його єдиний ефективний спосіб захисту від небезпечних хімічних речовин. Це те, завдяки чому людина здатна жити. І хоча багато вчених вважають цю теорія суперечливою, але не виключають, що вона може виявитися вірною.

Вчені, які дотримуються вищеописаної теорії, зробили одне з фундаментальних відкриттів в імунології. Вони виявили новий клас сенсорів-датчиків на поверхні певного виду імунних клітин. Під час вторгнення в організм певного чужорідного об'єкта, датчик прикріплюється до нього й активує систему хімічної тривоги. Ця система посилає імунні клітини на пошук патогенів, які знищуються. Це і є найоптимальніший спосіб виявлення та усунення чужорідних бактерій.

Відкриття цих датчиків, які отримали назву толл-подібних рецепторів, дозволило виявити нову властивість імунного захисту організму і стало одним із основних принципів імунології.

Логічно припустити, що якщо в імунної системи є такі спеціальні датчики-рецептори для виявлення бактерій і подібних чужорідних об'єктів, то, можливо, у неї є і подібні датчики для знаходження інших «ворогів».

Розмірковуючи, вчені дійшли висновку, що всі алергени пов'язані один з одним не за формою, а за образом дії: вони впливають на клітини, подразнюють мембрани та руйнують білки. Це призводить до появи симптомів алергічних реакцій (чхання, нежить, сльозовиділення, свербіж, кашель, блювання тощо), які спрямовані на «вигнання» джерела роздратування з організму.

Вчені, які вивчають гладкі клітини (імунні клітини, що призводять до смерті внаслідок алергічної реакції), задумалися: а що коли ці клітини-вбивці насправді допомагають організму? Це незвичайне припущення виникло у дослідників, коли вони побачили, що гладкі клітини руйнують токсини, що містяться в отруті змії. А що як і алергічна реакція має таку ж дію?

Провівши ряд експериментів, вчені підтвердили цю гіпотезу.

Таким чином, хоча отрути та різні токсичні хімічні речовини рослинного й тваринного походження здавна загрожують нам, у нас є надійний захист. І цей захист — алергія. Саме внаслідок алергічної реакції всі небезпечні речовини, які потрапили всередину, виводяться з організму.

Алергія — це не ознака виникнення збою в організмі, як вважалося раніше. Це особлива здатність організму позбавлятися від алергенів, згідно з цим дослідженням.

Ці відкриття можуть кардинально змінити й способи «лікування» алергії. Як говорять дослідники, не варто ставитися до алергій, як до хвороби. І тим більше не варто блокувати цей захист, намагаючись позбавитися від чхання або кашлю і т.п. алергічної реакції.

А вченим ще належить з'ясувати, чому в деяких із нас такі захисні реакції викликають надчутливість організму.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...