• Що корисніше: чай або кава?

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    П'ятниця, 25 березня 2016 року

Що корисніше для організму — ароматна кава або традиційний чай? Зібравши воєдино всі наукові докази щодо корисності цих напоїв, BBC дійшов незвичайного висновку.

У той час як багато хто впевнено зараховує себе до «кавоманів» або «чаєманів», багато вчених не залишають спроб знайти однозначну відповідь: корисніший чай або кава?

1. Кофеїн і заряд бадьорості

Кофеїн — це те, що допомагає прокинутися після сну. В цьому плані кава набагато ефективніша за чай: 1 чашка кави містить 80—115 мг кофеїну, а 1 чашка чаю вдвічі менше — всього 40 мг. Однак не все так просто. В одному дослідженні добровольцям пропонували випити каву або чай. Виявилося, що обидва напої додають бадьорості учасникам експерименту, тобто мають однаковий ефект. Хоча відчуття «бадьорості» було чисто суб'єктивним, але за іншими об'єктивними показниками (наприклад, швидкість реакції) вчені не знайшли значної різниці в дії чаю або кави. Однак відомо, що чай, заварений до такої ж міцності, як і кава, ефективніше підвищує концентрацію мозку.

2. Колір зубів: з білого до жовтого

Природні барвники-пігменти, що містяться в каві та чаї, фарбують зуби, надаючи їм жовтувато-коричневий колір. За твердженнями дантистів, чай сильніше забарвлює зуби, ніж кава. Особливо, якщо після цього використовувати ополоскувач, що містить антисептик хлоргексидин. Отже, вперше в цьому списку переваг перемагає кава.

3. Ліки проти депресії та тривоги

Деякі дослідження говорять про те, що чай здатний заспокоювати нерви. Результати спостережень за понад 300 000 учасників експерименту показують: кожна чашка кави, випита протягом дня, знижує ризик розвитку депресії на 8%. Для «чаєманів» є й інша добра новина: регулярні чаювання заспокоюють психологічну реакцію на тривожні ситуації. Також доведено, що 3 чашки чаю на день на 37% знижують ризик виникнення депресії.

Що стосується кави, то тут ситуація дещо неоднозначна. З одного боку, є свідчення того, що кава викликає відчуття «розхитаних нервів». Але з іншого — в довгостроковій перспективі кава теж може захищати від психічних проблем. Тому кажуть, що і чай, і кава знижують реакцію на стрес і підвищують настрій у довгостроковій перспективі.

4. Засинання та якість сну

«Кавоманам» важче засинати вночі — це встановили дослідники з Університету графства Суррей. Вони порівняли людей, які випивали в середньому однакову кількість чаю та кави. І хоча обидва напої однаково покращують концентрацію уваги протягом дня, на засипання вони впливають по-різному. Так, тим, хто віддає перевагу каві, важче засинати. Як припускають учені, це пов'язано з високим вмістом кофеїну. Що стосується «чаєманів», то у них спостерігається більш спокійний і тривалий сон.

5. Профілактика хвороб

Чай і кава мають безліч корисних для здоров'я властивостей, деякі з яких відкрито зовсім недавно. Одне з таких досліджень (хоча і неостаточних) свідчить, що кілька чашок чаю або кави на день знижує ризик діабету. Значення зниження ризику ще точно не встановлено: воно варіюється від 5% до 40%. Також відомо, що в порівнянні з чаєм, кава краще захищає серце, а чай, завдяки антиоксидантам, краще захищає від ракових захворювань.

І тут знову «нічия»: і кава, і чай, нехай кожен по-своєму, але корисні для здоров'я.

Підсумовуючи, можна сказати, що чай і кава однаково корисні для нашого організму. Але в разі, якщо ви хочете без проблем засинати вночі, — віддавайте перевагу чаю.

Дивіться також: у чому користь чаю улун і як вибрати хороший чай: основні критерії і вимоги.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...