• Як місце проживання впливає на здоров'я

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Середа, 3 лютого 2016 року

Місце проживання робить неабиякий вплив на самопочуття будь-якої людини. Дізнатися, як впливає місцевість, в якій ви живете, на здоров'я, і чому це відбувається, можна з дослідження професора Ладена з Гарвардської школи громадської охорони здоров'я.

Вибір місця для життя: чи то гучне місто, зелене передмістя або гориста місцевість із чистим повітрям, — набагато більше впливає на наше здоров'я, ніж ми звикли вважати. Саме воно визначає спосіб життя й те, наскільки людина буде фізично активною. Зрозуміло, клімат та екологічні показники місцевості також напряму впливають на наше самопочуття.

Гарвардська школа суспільної охорони здоров'я опублікувала результати дослідження професора Франсіна Ладена, в яких вказується, як впливає те чи інше місце проживання людини на її самопочуття.

Життя в місті

Як показали дослідження професора Франсіна Ладена, життя у великому місті має як «мінуси», так і «плюси». Жителі міст більшою мірою схильні до таких захворювань, як алергія, астма і синдром сухого ока. 39% городян скаржаться на частий стрес, безсоння, часте погіршення самопочуття та перепади настрою, а у 21% — спостерігаються нервові розлади.

Більш ранні дослідження професора Ладена показують, що проживання в районах з більш високим рівнем забруднення повітря, що найбільш характерно для великих міст, на 20% збільшує ймовірність захворювання на рак легенів навіть тих, хто ніколи в житті не палив.

До «плюсів» проживання в місті дослідники відносять активну ходьбу пішки та можливість займатися спортом на спецмайданчиках. Однак із цим фактом багато хто може не погодитися, адже відомо, що більшість городян страждають від гіподинамії та сидячого способу життя, для подолання якого розроблені спеціальні рекомендації.

Життя в передмісті

Життя в передмісті має більше переваг в тому випадку, якщо ви живете в приватному будинку. У цьому випадку є можливість бути не тільки фізично активним, що важливо для здоров'я серця та суглобів, а й вживати багато свіжих фруктів і овочів.

Для жителів приміських багатоповерхівок, користь проживання в передмісті буде меншою: для них, як і для городян, існує ризик збільшення ваги та виникнення діабету внаслідок малорухливого способу життя.

Менша забрудненість повітря та можливість будь-якої миті прогулятися на природі — ці безперечні переваги проживання в передмісті зміцнюють як фізичне, так і психічне здоров'я.

Життя в лісовому масиві

Завдяки близькості до природи, проживання в лісовому масиві є одним із найсприятливіших варіантів. Як показують дослідження, жителі таких регіонів мають більш міцну імунну систему, нормальні показники кров'яного тиску, вони більш здорові як фізично, так і психічно. Вони енергійні, і, в той же час, врівноважені та легко прокидаються вранці.

Лісовий масив створює свій особливий мікроклімат, завдяки якому прискорюється відновлення після хвороби, поліпшується настрій, сон і здатність до концентрації, знижується стрес.

Життя на узбережжі

Як і життя в лісовому масиві, проживання на узбережжі моря чи океану — один із найкращих варіантів. Як показують дослідження, люди, що проживають неподалік від пляжу, більш активні фізично й майже не страждають від стресу. Можливість частіше займатися спортом і чисте морське повітря — все це значно покращує самопочуття.

Життя на фермі

Регулярна фізична активність, чисті продукти та свіже повітря — це явні переваги життя на фермі. В останні роки спостерігається перехід до органічного землеробства без використання токсичних речовин в якості добрив. Але все ж у більшості випадків багато фермерів не готові повернутися до екологічних методів ведення господарства, вважаючи їх більш витратними.

Як показують дослідження природоохоронних центрів, високотоксичні пестициди як і раніше використовуються в сільському господарстві, в результаті чого багато земель отруєні пестицидами та подібними токсичними речовинами. Пестициди становлять одну з найзначніших небезпек для здоров'я всіх і, особливо, дітей.

Життя в гористій місцевості

Дослідження, що проводилися в 20-х роках ХХ століття, виявили одну цікаву особливість: люди, які проживають у горах, практично не страждають ожирінням, у порівнянні з тими, хто живе на низовинах і рівнинах.

Також відомий факт, що під час проживання високо над рівнем моря відбувається розрідження крові, що знижує ризик виникнення інсульту та захворювань серця.

Життя на височинах має й інші переваги: не забруднене повітря та кристально чиста вода з гірських джерел.

Життя в районі пустелі

Райони пустелі, віддалені від великих міст, мають добру якість повітря. Плюс до цього — достатня кількість сонячного світла, під впливом якого в організмі виробляється необхідний вітамін D, що сприятливо впливає на настрій і психічне здоров'я.

Але слід пам'ятати, що проживання в пустелі пов'язано з певними ризиками: зокрема, вплив УФ-випромінювання значно підвищує ймовірність раку. В зоні максимального УФ-опромінення перебувають ті, хто проживає в південно-західних частинах пустелі.

Життя поруч із шосе

Влаштування житла неподалік від великої дороги — це зручно, але не корисно для здоров'я. У таких районах забруднення повітря може бути настільки значним, що, як і для жителів міст, це збільшує ризик різних захворювань бронхо-легеневої системи. Додайте до цього шумовий фон, що створюється транспортом, і «плюсів» такого місця проживання залишається зовсім небагато.

Відзначимо, що самопочуття визначається не тільки місцем проживання, а й тим, чи ведемо ми здоровий спосіб життя. Крім того, важливу роль відіграє екологія місцевості, де ми живемо. Кожен місцевий житель робить внесок у чистоту свого регіону. Чи розділяємо ми сміття, або ж викидаємо все в одне відро, показує: чи допомагаємо ми сміттєзвалищам і полігонам рости або ж, навпаки, затримуємо це зростання. І все це, у свою чергу, впливає на якість повітря, землі та води в нашій країні.

На мапі від «Великої Епохи» можна дізнатися, куди відносити різні види відходів. Мапа сміттєвих полігонів показує наслідки байдужості громадян.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...