ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Швеція на 99% перетворює свої відходи в золото (ВІДЕО)

Велика Епоха

Проблема сміття в містах України, як і раніше, є гострою. Ми поки не вміємо повною мірою використовувати величезну енергію, яку містять продукти життєдіяльності людини, — ТПВ та харчові відходи. Але деякі країни успішно вирішили цю проблему.

#img_center_nostream#Наприклад, Швеція не тільки використовує 99% своїх відходів, але ще й ввозить ТПВ з інших країн — Бельгії, Німеччини, Болгарії, Румунії. Вона щорічно імпортує 800 тисяч тонн сміття, яке надходить на переробні підприємства країни, причому 225 тисяч тонн забирає для своїх потреб Стокгольм. Шведи вважають дуже доцільним переробку сміття.

У цій скандинавській країні створили спеціальні програми, які дозволяють добувати енергію зі сміття, економлячи нафту, газ і електрику.

Чим потішить Україна?

Що стосується України, то 95% сміттєвих залишків йдуть прямо на звалища. За обсягом промислових і побутових відходів на душу населення Україна перша в Європі. Щорічно один тільки Київ виробляє більше ніж 1200 тонн такого «добра». Скільки грошей можна було б використати на благоустрій міста, якби в нього були державні програми, подібні до шведських.

Наприклад, видання «Велика Епоха» розробило мапу, на якій позначені сміттєві звалища в Києві та Київській області:

Ці звалища ростуть із року в рік.

Але є надія: намічене будівництво заводу з переробки сміття під Києвом. Він звільнить від усяких відходів і місто, і околиці. Це найсучасніший і найбільший проект в Україні. На нього піде 40 мільйонів євро. Продуктом на виході буде альтернативне паливо, яке призначене для використання в твердопаливних котлах. Крім того, як повідомила прес-служба Київської обладміністрації, на території ВАТ «Рокитнянського цукрового заводу відкрився біогазовий завод потужністю 2,25 МВт », який переробляє органічні відходи в біогаз.

Київ поступово почав очищатися від мотлоху і, не чекаючи, поки завод з його переробки почне працювати. Велика кількість пунктів прийому різного роду відходів розміщені на території міста (див. мапу від «Великої Епохи» нижче). Але цього недостатньо, щоб місто стало зразково чистим.

Що потрібно зробити в Україні, щоб країна і кожне місто в ній сяяли чистотою?

  • Для початку потрібна просвітницька робота. Багато людей не замислюються над тим, куди йде сміття з їхніх баків у дворі.
  • Заохочувати жителів багатоповерхових будинків та приватного сектору збирати сміття по роздільних контейнерах (коробках, відрах), щоб потім воно цілеспрямовано йшло за призначенням.
  • Створити або купити технологію з переробки сміття.
  • Об'єднати зусилля екологів, уряду і активістів з населення, щоб глобально вирішити питання з переробки сміття.
  • Підтримувати будь-які ідеї і проекти, спрямовані на зменшення сміття в місті.
  • Виробляти менше відходів. Якісний товар служитиме довше, значить, рідше опинятиметься на звалищі.

Як у Швеції ставляться до сміттєвих відходів

#img_center_nostream#1. Домогосподарства у Швеції поділяють побутові відходи — скло, метал, папір, лампи, аерозольні балончики, батарейки, пластик, електричні прилади. Все це зберігають удома в спеціальних контейнерах, а коли збереться достатня кількість, вивозять на пункти утилізації. Зазвичай, станції з переробки сміття розташовані не далі трьохсот метрів від житлового масиву. Шведи намагаються заохочувати саме переробку, а не захоронення відходів.

Крім того, спеціальні автомашини збирають по місту електроніку, небезпечні відходи і хімічні речовини. Фармацевти приймають невикористані ліки, що залишилися вдома. Меблярі збирають старі шафи, дивани й інше і відвозять на переробку в пункти прийому на околиці міста.

2. Харчові відходи в міру накопичення в сім'ях також вивозяться в спеціальні місця для переробки або компостування. Місцеві муніципалітети заохочують споживачів так робити, вони вважають: використання матеріалів вдруге означає, що енергії на створення нового продукту з отриманої сировини піде менше. До того ж, з відходів їжі отримують біогаз, на якому їздять автомобілі для збору сміття.

#img_center_nostream#3. Шведи розробили ефективну і прибуткову технологію, за якою з відходів виходить електроенергія. Саме тому скандинави імпортують 700—800 тисяч тонн сміття з сусідніх європейських країн. Після остаточної переробки залишається лише 1% непридатних речовин, які відправляють на звалище, все інше йде на діло на різних етапах технологічного процесу.

4. Сміттєспалювальні заводи мають високий ступінь очищення: 99,9% диму складається з двоокису вуглецю і води — зовсім нешкідливих для людини. Але навіть цей дим пропускають через сухий фільтр і воду для більшої безпеки. До речі, стічні води у Швеції очищують настільки, що їх можна пити.

5. Уряд Швеції готує програми зі стимуляції виробників, щоб ті створювали якісні товари, які довго служили б людині. Тоді відпрацьовані речі не дуже часто будуть відправляти на смітник.

#img_center_nostream#Відповідні служби розглядають пропозиції про зниження податків тим фірмам, які будуть забезпечувати поточний ремонт своїх товарів.

Вони також опрацьовують завдання зі зменшення використання токсичних речовин на різних виробництвах із тим, аби після вживання людині не знадобилося б потім довгострокове і дороге лікування.

6. Шведи також використовують систему штрафів: якщо людина викидає разом із харчовими відходами металевий брухт, пластикові пляшки та інше, тобто сміття не розділяє, то її штрафують.

Швеція: переробка відходів 99%

Швеція досягла високого рівня в переробці сміттєвих відходів тому, що успішно співпрацюють між собою:

  • парламент, що видає відповідні закони;
  • наука, що розробляє ефективні технології з переробки сміття;
  • підприємства, що виробляють якісні товари, а також виробництва, що намагаються використовувати менше токсичних речовин, які шкодять здоров'ю людей.
  • жителі, для яких турбота про свою країну є найпершою справою і які докладають зусиль для реалізації програм енергозбереження.

#img_center_nostream#Швеція — єдина країна, яка повністю змогла позбутися сміття. Багато держав Європи, а також США переймають шведський досвід із використання ТПВ, харчових відходів, але ще не досягли такого високого ступеня переробки.

В Україні теж робляться кроки в цьому напрямку, але недостатня свідомість народу і небажання чиновників держслужб заглиблюватися в ці «другорядні» проблеми не приводять поки до ефективних результатів.

Проте є багато волонтерів у сфері екології, які взялися вирішувати цю проблему, і у них виходить. Як кажуть, добрий початок.

Видання «Велика Епоха» також опублікувало серію статей про те, як можна вирішити проблему утилізації сміття: «Як прожити 104 дня без поліетиленової упаковки», «Чи є альтернатива пластиковим пакетам для сміття?», «Навіщо сортувати сміття: шлях трьох пластикових пляшок» та ін. Розроблено спеціальна мапа, куди здати різні види відходів, і мапа сміттєвих звалищ.