• Чи є альтернатива пластиковим пакетам для сміття?

  • Ірина Рудська, Євген Довбуш | Велика Епоха
    П'ятниця, 23 жовтня 2015 року

Чим замінити пластикові пакети, в яких ми виносимо сміття в контейнер у дворі? Вони зручні, мають той об’єм, який необхідний конкретним людям. Непросто знайти заміну таким пакетам. Але будь-яку проблему можна вирішити.

Наприклад, їх можна замінити відром для сміття — повернутися до старих методів: на дно покласти стару газету, як робили наші бабусі, і далі складати сміття в міру накопичення. Далі все це вивалити в сміттєвий контейнер у дворі. Але чи правильно ми зробимо? Звичайно, ні.

Різний тип сміття складаємо в різні коробки

Щоб зручніше було вдруге використовувати сміття, його треба розділяти на складові: скло, пластик, метал, макулатуру та органіку — те, що гниє. Ми це робимо заради себе самих — щоб у дворах був порядок, щоб не було неприємного запаху, а також заради збереження чистоти довкілля, адже звалища займають 7% території України. А якщо ми не усвідомлюємо важливість поділу сміття, то вони будуть рости і далі.

Можна тимчасово накопичувати металевий брухт, биті склянки й тарілки, пластикові пляшки, батарейки і лампи, які відпрацювали свій вік, застарілі журнали, від яких хочемо позбутися, в коробках з-під взуття або з-під електронних приладів. Коли набереться достатня кількість, ми розподілимо їх по пунктах вторинної сировини (детальніше в статті про мапу видання «Велика Епоха»):

З харчовими відходами доведеться повозитися

Отже, ми вмостили в квартирі мотлох, який накопичився за деякий час, розподіливши його по коробках. Але куди подіти харчові відходи, які скупчуються найшвидше? Не всі люди мають квіти на балконі, які потребують компосту з відходів харчових продуктів, як це зробила киянка Маріанна Бойко.

Просто так відро з помиями на газон не виллєш. Потрібен цивілізований підхід. Наприклад, у Сполучених Штатах в Сіетлі санітарна служба забирає харчові відходи у 90% жителів міста і відправляє на фабрики з виготовлення компосту.

У Сан-Франциско (США) працює програма, яка забезпечує утилізацію 69% міських відходів. Мерія видала жителям міста невеликі зелені контейнери для збору залишків їжі у себе вдома. Коли «домашні» контейнери заповнюються доверху, їх вміст скидають у зелені баки, що стоять біля тротуарів на вулиці.

Що стосується України, виграють ті, у кого є дача, або будинок у передмісті. В саду зазвичай роблять компостну яму для одержання добрив і скидають туди скошену траву, бадилля рослин, гілки дерев та інше. На дачу можна привозити і харчові відходи з міської квартири.

До речі, у Києві є фірма, яка займається вивезенням харчових відходів. З нею можна укласти договір. Ця компанія виробляє утилізацію відходів у відповідності з усіма санітарними нормами. Звичайно, послуга вивозу сміття не безкоштовна. До того ж, потрібно буде купити контейнер на 240 л, він коштує 650 грн. Після того, як він заповниться, працівники компанії вивезуть сміття на полігон. Там він сортується, частково переробляється, а непридатна частина утилізується.

Це недешево, клопітно, і, разом з тим, те, що сміття вивозиться на полігон, не можна назвати хорошим рішенням, оскільки перед країною якраз стоїть завдання, як зупинити зростання таких полігонів і звалищ. Напишіть у коментарях, якщо знаєте інші варіанти переробки харчових відходів.

Повернемося до пакетів для сміття

Як не крути, а пакети для сміття все-таки річ зручна в ужитку. Тому британська компанія Symphony розробила новий матеріал — біорозкладний поліетилен. У нього входить спеціальний склад d2w (ТМ), завдяки якому полімери руйнуються через 3 роки з того дня, як їх виробили, а не через 1000 років, як звичайний поліетилен.

Всього 1% суміші d2w (ТМ), доданої в новий пластик, міняє все, і можна не турбуватися про наслідки — летючі пакети, м'яті пляшки, одноразовий посуд на вулицях міста.

Але тут своя заковика. Деякі фахівці з Greenpeace вважають, що лише 10% пластикового сміття з добавками d2w (ТМ) згниває, а 90% розсипається під впливом природних факторів на найдрібніші пилинки. Порошинки ж потрапляють у ґрунт, у рослини, в організм тварин непомітно у вигляді дрібних частинок. Але їх вплив подібний до того, що нам відомо про поліетиленові пакети, — вони теж вбивають живі істоти, руйнують екологію.

В українських супермаркетах також можна знайти пакети для сміття ТМ «Фрекен Бок», що розкладаються за 3 роки. Такі пакети помічені в ТЦ Novus у Києві (метро «Чернігівська»). Пишіть у коментарях, якщо знаєте, де можна придбати інші подібні пакети.

Цукати з апельсинових шкірок

Жоден варіант утилізації сміття не назвеш універсальним. Спробуємо розглянути проблему з іншого боку: проаналізуємо, чи потрібно нам стільки речей та їжі вдома? Чи не перенапружуємо ми свій шлунок, мізки, очі та... природу, яка потім змушена забирати все це назад у непридатному для неї вигляді.

Є кардинальний засіб — треба переглянути свій раціон, і взяти на озброєння почин дівчини Лорен з Нью-Йорка, яка живе за принципом «нуль відходів». Купувати їжі стільки, скільки може спожити твоя сім'я. І купувати так, щоб менше було відходів: якщо м'ясо, то — м'якоть, якщо птицю або рибу — то філе.

Використовувати продукти теж можна максимум раціонально. Наприклад, купили апельсини, з'їли, а з шкірок зробили цукати. Скиснуло молоко — готуємо млинці. Почала в'янути морквина, поріжемо — і в морозилку.

Звичайно, таке мислення, як у Маріанни з Києва чи Лорен з Нью-Йорка, — для просунутих людей, які не бояться експериментувати. Потім за ними підуть й інші. Але хтось повинен зробити найважчий перший крок. А чому б і нам не спробувати? Виграш гарантований.

Поділіться цією статтею, щоб надихнути ваших друзів розділяти відходи.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...