ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як вибрати безпечний китайський одяг

Велика Епоха

#img_center_nostream#Багато батьків дбають про те, щоб годувати своїх дітей тільки здоровою їжею. У той самий час мало хто знає, яку небезпеку становить недоброякісний одяг з Китаю. Спершу у більшості дітей не проявляється якась помітна реакція. Однак вплив хімічних речовин в такому одязі протягом тривалого часу або у великих кількостях у деяких може викликати алергічну реакцію, висип або більш серйозні проблеми зі здоров'ям.

В окремих випадках Комісії з безпеки споживчих товарів (КБСТ), федеральному агентству США, яке досліджує таку продукцію як дитячий одяг, вдається перехопити небезпечні вироби. Однак чимало товарів проходить непоміченими. Митники перевіряють тільки певні токсини, в той час як комісія (КБСТ) інспектує лише невелику частину продукції через бюджетні та кадрові обмеження.

Китай є найбільшим у світі виробником текстильної продукції, проте китайські виробники не є єдиними правопорушниками. Безліч компаній з усього світу віддають своє виробництво на аутсорсинг до країн із низькими витратами та дешевою робочою силою для отримання максимального прибутку. Медичні обмеження в цих країнах часто не суворі й дозволяють міжнародним брендам використовувати небезпечні хімікати для обробки та фарбування одягу.

Нижче наведено 5 потенційно небезпечних токсичних хімічних речовин, виявлених в одязі, який виготовлявся у Китаї.

1. Свинець

Призначення: Виробники, які використовують свинець, отримують смертельно небезпечну продукцію. Свинець часто застосовується для нанесення яскраво забарвлених покриттів та малюнків на товари.

Вплив на організм: За даними центру з контролю і профілактики захворювань, надмірний вміст свинцю може вплинути практично на будь-яку систему в організмі. А оскільки немає очевидних ознак його шкідливого впливу на здоров'я, на це часто не звертають уваги. Згідно з фондом Майо (Mayo), який займається медичною освітою та дослідженнями, отруєння свинцем дітей молодше 6 років може серйозно вплинути на їхній розумовий і фізичний розвиток.

Приклад: У квітні цього року федеральна митна служба США затримала партію рожевого дитячого одягу, імпортованого з Китаю, через надмірний вміст свинцю. Товар був знищений відповідно до закону про небезпечні речовини. Аналогічно у березні співробітники митниці вилучили кілька тисяч вироблених у Китаї рюкзаків і дитячих сумок для обідів через неприйнятний рівень свинцю, що містився у блискавках.

2. НФЕ (етоксилат нонілфенолу і нонілфенол)

Призначення: НФЕ зазвичай зустрічається в промислових мийних засобах, які використовуються для прання текстильних виробів.

Вплив на організм: За даними американського агентства з охорони навколишнього середовища, накопичуючись у тканинах тіла, НФЕ може порушити роботу гормонів та призвести до проблем з розвитком репродуктивних функцій.

Приклад: В 2013 році неурядова організація Грінпіс, що базується в США, оприлюднила результати дослідження двох основних центрів виробництва дитячих товарів у Китаї. У цих центрах виготовляється 40% дитячого одягу усієї країни, значна частина якого експортується до таких держав, як Сполучені Штати. Дослідники виявили, що більше половини всієї продукції містить НФЕ-речовини.

3. Фталати

Призначення: За даними центрів з контролю і профілактики захворювань, їх часто називають пластифікаторами, які використовуються для того, щоб зробити пластик більш гнучким і міцним. Фталати присутні у багатьох побутових предметах, починаючи від мийних засобів до упаковки харчових продуктів і косметики. У текстильній промисловості вони зазвичай зустрічаються у пластизолевому друку, гумових матеріалах, що використовуються для створення зображень і логотипів на футболках.

Вплив на організм: Як ендокринні руйнівники, фталати можуть порушити рівень гормонів і навіть сприяти виникненню раку грудей і молочної залози.

Приклад: У згаданому дослідженні Грінпісу китайських текстильних центрів високий вміст фталатів був виявлений у двох узятих зразках.

4. ПФХ (перфторовані і поліфторовані хімікати)

Призначення: Ці речовини використовуються для того, щоб створити водовідштовхувальне покриття. Головним чином застосовуються у виробництві таких товарів як дощові куртки та взуття.

Вплив на організм: За даними Національного інституту екології та навколишнього середовища США, у дослідженнях впливу на тварин ПФХ-з'єднань було виявлено порушення нормальної діяльності ендокринної активності у піддослідних, зниження функцій імунної системи, а також негативний вплив на функції печінки й підшлункової залози. На даний момент ефект на організм людини повністю не вивчений, але різні поєднання наведених вище хімікатів призводили до хвороб нирок і раку.

Приклад: Ще один звіт Грінпісу за 2014 рік повідомив про вивчення вісімдесяти двох предметів одягу для дітей і немовлят, третина з яких виробляється в Китаї. Фахівці організації протестували п'ять видів хімічних сполук, регулярно використовуваних у текстильній промисловості. Одна з них — ПФХ — була знайдена відразу в кількох тестових товарах. А один купальник Adidas містив ПФХ-речовин більше, ніж було дозволено власними нормами компанії-виробника.

5. Формальдегід

Призначення: Формальдегід міститься у всіляких господарських товарах, таких як шампуні та косметика, а також у будівельних матеріалах та меблях. Він широко використовується у текстильній промисловості для надання продукції властивості не зминатися, що також допомагає уникнути скупчення бактерій і грибка у складках одягу при транспортуванні.

Вплив на організм: за даними Національного інституту раку США, тривалий вплив формальдегіду може викликати нудоту, печіння в очах, носі та горлі, кашель, а також подразнення шкіри. Хоча цю хімічну речовину часто називають канцерогеном, для більшості людей найбільш небезпечна реакція, яку може викликати формальдегід, — це алергічний контактний дерматит.

Приклад: у 2010 році дослідження, проведене головним американським управлінням уряду США, виявило деякі текстильні вироби з перевищенням допустимих норм за рівнем формальдегіду. Звіт включав у себе таку продукцію, вироблену в Китаї, як капелюхи для маленьких хлопчиків, в яких вміст формальдегіду становив 206 одиниць на 1 мільйон, що більш ніж удвічі перевищувало норму. Для дуже чутливих людей, які страждають на контактний дерматит, перевищення вмісту хімікату всього на 30 одиниць вже може викликати алергічну реакцію.

Поради для батьків

1. Уникайте продукції, яка не мнеться, яка не боїться молі, яка стійка до зношування, а також уникайте вогнетривкового одягу.

2. Вибирайте одяг, виготовлений із натуральних продуктів (коноплі, органічної бавовни, льону, шовку або вовни), тому що синтетична продукція може викликати алергічну реакцію. Також перевагу слід надати органічній бавовні перед звичайною, тому що останню часто вирощують із застосуванням великої кількості добрив.

3. Частіше міняйте одяг, що має безпосередній контакт зі шкірою.

4. Намагайтеся триматися подалі від сандалій, чобіт або дощового взуття, повністю виготовленого із гумових чи пластмасових матеріалів.

5. Уникайте речей із зображеннями, нанесеними за допомогою пластизолевого друку.

6. Зверніть увагу на магазини, які продають одяг з природних матеріалів.

7. Виперіть новий одяг, перш ніж його вдягти.